Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Veletrh Sběratel 2014 prozářila kilogramová pamětní medaile z ryzího stříbra

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Veletrh Sběratel 2014 prozářila kilogramová pamětní medaile z ryzího stříbra

0 comments
Anglicky
English title: 
One-kilogram medal designed by Vladimír Oppl exhibited at a collector’s fair
English abstract: 
An unusually sized medail issued at the anniversary of the 670th year of founding the St. Vitus Cathedral was exhibited at an annual fair in Prague. This September event taking place in Prague attracted some 12 thousands of visitors. The medail presents one kilogram of silver decorated by gold and was designed by Czech sculptor Vladimír Oppl. The limited series of this medal consists of 70 pieces.

Návštěvníci letošního ročníku veletrhu Sběratel, který se konal v Praze na začátku září, měli možnost prohlédnout si netradiční emisi Národní Pokladnice v podobě 1 kilogram vážící medaile z ryzího stříbra, zdobené 24karátovým zlatem.

Medaile má v průměru celých 100 mm. Autorem uměleckého návrhu medaile je Vladimír Oppl, známý například designem české oběžné dvacetikoruny. „Vzácnost emise potvrzuje její limitovaný náklad. Medaile byla totiž vyražena pouze v 70 kusech. Každý kus má navíc na hraně unikátní číslo. Na celém světě se tak nebudou nacházet dva stejné exempláře,“ podotýká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.

Výroční medaile z ryzího stříbra Výroční medaile z ryzího stříbra
Nezvykle velká medaile byla vydána Národní Pokladnicí k oslavě 670. výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta.

Vladimír Oppl je jedním z nejznámějších českých akademických sochařů a medailerů a drží významná numismatická ocenění. Jeho mince Nové město pražské například získala v roce 1999 prestižní mezinárodní cenu za nejkrásnější zlatou minci světa. Cenu uděluje americký časopis World Coin News a vydavatelství Krause Publications.

Výroční medaile s motivem katedrály sv. Víta je vyražena v nejvyšší, takzvané špičkové kvalitě – proof, za pomoci leštěného razidla. Reliéf katedrály tak vyniká na lesklém pozadí v nejmenších detailech. Takto raženým medailím je věnována zvýšená pozornost. Na rozdíl od medailí běžné kvality jsou vyraženy dvakrát, což zajistí dokonalé zvýraznění obrysů. Z razidla nejsou vytlačovány přímo do beden, ale sundávány s nejvyšší opatrností ručně.

Veletrh Sběratel 2014 Veletrh Sběratel 2014
Letošní ročník veletrhu navštívilo 12 tisíc návštěvníků.

Veřejnosti byla medaile prezentována na veletrhu Sběratel 2014, který se od svého založení v roce 1998 těší zájmu veřejnosti. Letos ho navštívilo přibližně 12 400 lidí. „Vysoká návštěvnost potvrzuje, že veletrh Sběratel je nejvýznamnější veletrh svého druhu ve střední a východní Evropě,“ tvrdí Jindřich Jirásek, organizátor veletrhu. „Co se sběratelství jako takového týče, obecně lze říct, že se ve společnosti zvyšuje zájem o numismatiku,“ dodává Jirásek. Veletrhu se účastní na 260 vystavovatelů z 36 zemí.

Národní Pokladnice je přední český distributor pamětních mincí a medailí. Společnost je partnerem mnoha významných světových mincoven a je součástí skupiny Samlerhuset Group BV s hlavním sídlem v Amsterdamu. V roce 2012 vystavovala Národní Pokladnice v pražském Národním muzeu nejdražší zlatou minci světa - Double Eagle 1933.
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BERANOVÁ, Iveta a FIŠEROVÁ, Romana. Veletrh Sběratel 2014 prozářila kilogramová pamětní medaile z ryzího stříbra. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 9 [cit. 2022-05-24]. urn:nbn:cz:ik-14272. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14272

automaticky generované reklamy