Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vánoce, Schrödingerova kočka a Hvězdné války

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Vánoce, Schrödingerova kočka a Hvězdné války

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

jak už to tak v prosinci bývá, venku je zima, od tří hodin se pomalu stmívá a všechny obchody (i všechna média) nám dnes a denně připomínají, že se blíží Vánoce a že bychom si měli ještě něco koupit. Ovšem když člověk pomine přeplněné ulice a mrazivé počasí, je třeba uznat, že předvánoční čas má své kouzlo – a to pro děti i pro dospělé. Ať už se jedná o rodinnou pohodu, rozdávání dárků, pár dnů volna, vůni pečiva či blikající výzdobu, něco na těch Vánocích je.

Nic se ale samozřejmě nemá přehánět – ani předvánoční nákupy, ani pojídání pečiva, ani předvánoční úklid. Ostatně typickým příkladem je Černý pátek, který letos připadl na 27. listopadu, a společně s velkými slevami a výprodeji jsme mohli (zejména v USA) opět vidět, že se lidé kvůli levné televizi dokáží i poprat. Ještě štěstí, že u nás nemají nákupní horečky až takovou tradici; i když ono úplně stačí, když jsou na každém rohu reklamy na rychlé a "výhodné" předvánoční půjčky.

Doufám tedy, že předvánoční čas letos strávíte spíše v kruhu rodiny než ve frontě u pokladny, a že spíše než splátkový kalendář si raději vychutnáte ten adventní čokoládový.

Co se týče ohlédnutí za uplynulým měsícem, snad jen telegraficky: operační systém Windows na konci listopadu oslavil 30 let (podrobněji třeba zde), před 80 lety se "narodila" Schrödingerova kočka (viz Wiki), na začátku prosince se začala prodávat Lumia 950, nový hi-end smartphone od Microsoftu, a na začátku týdne do kin oficiálně vstoupila dlouho očekávaná premiéra sedmé epizody Star Wars s podtitulem "Síla se probouzí".

A co se týče nového čísla časopisu Ikaros, těšit se můžete například na zprávu z konference knihovnických konsorcií ICOLC, ohlédnutí za novinkami v české komunitě systému Koha, exkurzi do archivu a knihovny Českého rozhlasu, zprávu ze zasedání mezinárodních agentur ISBN a ISSN či další díl série článků o historii informačních systémů a služeb v Čechách od Rudolfa Vlasáka.

Tak tedy krásné svátky, veselé Vánoce a samozřejmě i příjemné prosincové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 3.7 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Vánoce, Schrödingerova kočka a Hvězdné války. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 12 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-17642. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17642

automaticky generované reklamy
registration login password