Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V turnovské knihovně

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

V turnovské knihovně

4 comments
Autoři: 

Již vstup na titulní stránku se vymyká zvyklostem webů českých knihoven. Vlevo nahoře je sice fotografie budovy knihovny podobně jako na stránce knihovny v Blatné, ale adresu knihovny tu nenajdete. Místo toho se dozvíte, které oddělení je toho dne otevřeno. Budete-li se na stránky dívat v neděli, vygeneruje se bohužel údaj, že je knihovna zavřena. Mimochodem, je zajímavé, jak málo knihoven má nedělní provoz – na webu chotěbořské knihovny tuto službu nabízí jako jedna z mála místní lidová knihovna v Libici nad Doubravou.

Ale zpátky na titulní stránku. Řádek ve střední části vybízí ke vstupu na úvodní stránku, další řádek do elektronického katalogu. Radost mi udělaly i ikonky na dolním okraji. Třetí ikonka totiž upozorňuje na stránky mezinárodní společnosti ICRA, která se mj. zabývá ochranou dětí před vstupem na nevhodné stránky. Turnovští knihovníci ikony využili pouze k tomu, aby deklarovali, že jejich stránky nejsou pro děti nevhodné. Mnohem dál šli knihovníci z Police nad Metují, kteří převzali ze stránek ICRA praktický text pravidel bezpečného internetu pro děti. I poslední ikona vedoucí na stránky http://counter.cnw.cz/index.html si zaslouží pozornosti. Na nich nabízí Pavel Gaš zdarma počítadlo přístupů na stránky. V současnosti je využívá řada knihoven, jako je Městská knihovna v Berouně, Státní technická knihovna v Praze či Městská knihovna Šumperk. Posledně jmenovaná však neumísťuje na stránce příslušnou ikonku, takže se o počítadle dozvíme jen po studiu zdrojového kódu.

Úvodní stránka je ještě bohatší a zajímavější než ta titulní. V levém rohu má nápadné logo knihovny. Kromě rozevřené knihy k němu patří i podobizna turnovského kněze a buditele Antonína Marka, jehož jméno nese turnovská knihovna. Bohužel z knihovních stránek se o nejbližším příteli a spolupracovníku Josefa Jungmanna nic nedozvíme. Příslušný odkaz je bohužel nefunkční. Pod logem je pětice ikonek, z nichž prostřední označující mapu stránek jsem užíval nejčastěji. Stránky turnovské knihovny jsou totiž pro toho, kdo se s nimi chce dokonale seznámit, poměrně nepřehledné. V levém sloupci je menu tvořené 13 nabídkami. Vedle běžných názvů, kterými jsou Naše služby či O knihovně, tu je i nabídka s originálním názvem Jste tu poprvé. Vysvětluje návštěvníkovi strukturu stránek a přivádí ho do dvou podnabídek. První s názvem „Jak něco najít“ radí, jak hledat v místním online katalogu i jak si počínat, neuspěji-li. Přiznávám, že názornější návod jsem našel na stránkách roudnické knihovny, která stejně jako turnovská používá systém firmy LANius. Naproti tomu text vysvětlující označení a umístění knih v turnovské knihovně může sloužit jako vzor pro další knihovny. V případě, že návštěvník něco v katalogu turnovské knihovny nenajde, je odkázán na souborný katalog LANius nebo do Jednotné informační brány. V tom případě by bylo vhodnější nevést odkaz přímo k vyhledávacímu formuláři, ale na stránky, které JIB vysvětlují. Stránky turnovské knihovny jsou totiž koncipovány tak, jak by je vytvářel neknihovník, který chápe potřeby běžného návštěvníka. Proto se těším, až webeditor dopracuje i druhou podnabídku nazvanou „Jak se stát čtenář(kou/em)“. Zatím je na ní umístěn omluvný nápis, že se text teprve připravuje. Inspirovat se lze přitom například stránkami jičínské knihovny, která má text již hotový.

V menu mne zaujala i předposlední nabídka nazvaná Pro zaměstnance. Turnovští knihovníci tudy podobně jako českobudějovičtí vstupují do intranetu. Na rozdíl od českobudějovických stránek však máme možnost se dozvědět, k čemu všemu turnovským slouží. Charakteristiky jednotlivých modulů jsou doprovozeny vtipným obrázkem. Vstup do modulu evidujícího majetek knihovny je ilustrován rukou s hrstí bankovek, vstup do modulu pro evidenci docházky zaměstnanců fotografií Hujera z filmu Marečku, podejte mi pero, jak ukazuje na hodinky na svém zápěstí…

Pravá část úvodní stránky podává odpověď na otázky Co chcete udělat, co potřebujete, co Vás zajímá?

Webeditor myslel přitom prakticky na vše. Najdeme tu reakci na přání, kdyby chtěl někdo v knihovně pracovat (Odpověď zní, že nemohou obsadit nové místo, naopak jedno místo musejí zrušit, ačkoliv knihovna vykazuje v celostátním měřítku podprůměrný počet). Stránka počítá i s případem, kdyby chtěl někdo knihovnu nějak podpořit (knihovna uvítá předplacení nějakého časopiseckého titulu či příspěvek na nákup populárně naučné publikace, která se věnuje oblasti podnikání tazatele). Až webeditor připraví stránky, na které je z úvodní stránky odkazováno a které zatím nefungují, mohou se turnovští knihovníci směle přihlásit do soutěže Biblioweb. Ta je právě v těchto dnech vyhlašována a porotu by takové stránky určitě zaujaly.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V turnovské knihovně. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 2 [cit. 2021-09-23]. urn:nbn:cz:ik-12357. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12357

automaticky generované reklamy

Máme tu 4 komentářů

Este by som odporucil adminovi, aby odladil zobrazovanie podstranok aj pre ine prehliadace (testoval som v Opere a Mozille). Obsah podstranky sa nezmesti napravo od menu a posunie sa dole. Nevyzera to dobre.

PS

Este by som odporucil adminovi, aby odladil zobrazovanie podstranok aj pre ine prehliadace (testoval som v Opere a Mozille). Obsah podstranky sa nezmesti napravo od menu a posunie sa dole. Nevyzera to dobre.

I já se přikláním k tomuto příspěvku. Expl*r*r tohle možná zobrazí správně, ale v Mozille a ostatních prohlížečích na vyšší úrovni to nevypadá správně.

P.S.: Ať žije DRUPAL !!!

jestli to náhodou nebude tím, že neodpovídáte na příspěvky, ale píšete komentáře první úrovně - ty se neodsadí. (ale abych se přiznal, nevím, jestli se ten komentář vztahuje k článku, a nebo k Ikarovi)