Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V opavské knihovně

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

V opavské knihovně

0 comments
Autoři: 

Začaly prázdniny, lidé odjeli na dovolenou a snad každá česká knihovna omezila výpůjční dobu. Webové stránky jsou ideálním nástrojem, jak na ni upozornit veřejnost. V současné uspěchané době bych předpokládal, že se dozvím, jak má knihovna v létě otevřeno, hned z hlavní stránky. Brouzdání na stránkách několika knihoven ukázal, že můj předpoklad byl chybný. Potvrdila jej totiž jen Městská knihovna v Mělníku, která změněnou dobu zveřejnila v Novinkách, jejichž texty vystavuje v pravé části hlavní stránky. Husova knihovna v Říčanech uvádí tradičně na hlavní stránce mimoprázdninovou otvírací dobu, a tak pod ni aspoň umístila červené varování, že v červenci a srpnu bude prázdninový provoz a že knihovna bude i několik týdnů zavřena. Abychom se dozvěděli kdy, musíme zarolovat níže a prohlédnout si plakátek ve formátu jpg. Pokud se nám zdá příliš malý, kliknutím si jej můžeme zvětšit. Na hlavní stránce jindřichohradecké knihovny nově přibyl červeně zabarvený odkaz na letní otvírací dobu a na stránce nymburské knihovny obdobný odkaz sice nebarevný, ale aspoň pohyblivý. Zato hlavní stránka boskovické a prachatické knihovny se tváří, jako by prázdniny v knihovně ještě nezačaly. Je to však jen zdánlivé, pokud klikneme do nabídky Aktuality, resp. do nabídky Výpůjční doba, letní dobu najdeme tam.

A jak to vyřešili opavští knihovníci, jejichž stránky jsem si vybral pro červencový sloupek? Na hlavní stránku pod fotografii knihovní budovy umístili odkaz na textový soubor, který vytvořili ve formátu pdf. Chcete-li si ho přečíst, musíte mít tedy nainstalován Acrobat Reader. Je to škoda, protože Acrobat Reader nemusí být na každém počítači a ne každý uživatel bude ochoten si jej nainstalovat, aby zjistil, zda se má vydat do opavské bibliotéky.

Věřím, že nebude moc návštěvníků, kteří odkaz přehlédnou a přijdou v době, kdy bude knihovna zavřena. Více viditelná je totiž mimoprázdninová doba uvedená v levém horním rohu fotografie knihovní budovy. To se může stát německy a anglicky hovořícím návštěvníkům stránek, protože ti kliknou na příslušnou vlaječku a najdou otvírací dobu platnou mimo prázdniny a přeloženou pouze do angličtiny! Mimochodem, když už zmiňuji vlaječky, je ostuda, že česká vlajka je na opavských stránkách chybně namalována. Klín na ní totiž nesahá do poloviny, ale jen do třetiny délky vlajky. Opavští knihovníci tak vlastně vystavují vlajku, kterou navrhovala znaková komise na podzim roku 1919 a kterou veřejnost i odborníci odmítli.

Ale zpátky k hlavní stránce opavské knihovny. Najdeme na ni desítku nabídek, z nichž mne nejvíce zaujala nabídka nazvaná Autorské medailony. Obsahuje webové prezentace sedmi umělců. Šest z nich má vztah k ostravskému nakladatelství Žár, s nímž opavští knihovníci spolupracují, jak se dozvíme z Občasníku knihoven okresu Opava OKOO z února 2006. Proč však je zde i odkaz na medailon o slovenském designerovi K. Krčmárovi, který je umístěn na serveru na Slovensku, se mi nepodařilo vypátrat. Určitě by stálo za to, kdyby opavští knihovníci v nabídce Autorské medailony nešetřili slovy a kromě upozornění na copyright i nabídku zdůvodnili. Pro úplnost dodávám, že nejsou jediní, kteří vystavují medailony umělců. Na stránkách Severočeské vědecké knihovny například najdeme medailony 14 spisovatelů a Regionální knihovna v Teplicích má nabídku Osobnosti, v níž každý měsíc seznamuje se životem a fotografií jednoho umělce.

Zaujala mne i podnabídka nazvaná Knižní dary. Dostaneme se do ní z hlavní stránky přes nabídku O knihovně nebo po kliknutí na logo knihovny v levém horním rohu, což vede k přístupu do dvou nabídek (On-line služby a O knihovně). Knižní dary dostává řada knihoven, olomoucká vědecká knihovna z nich v roce 2004 dokonce uspořádala úspěšnou výstavu. Pouze opavská knihovna však pro ně zřídila vlastní podnabídku obsahující texty i fotografie. Zájemce o informace o darech, které doputovaly do jiných knihoven, má situaci ztíženou. V případě Národní knihovny musí pravidelně sledovat nabídku Novinky z akvizice, v případě Knihovny města Plzně musí pročítat texty výročních zpráv, které naštěstí jsou na internetu přístupné.

Mám-li se vyjádřit k úrovni stránek opavské knihovny, zmocní se mne smíšené pocity. Po stránce obsahové bych snad mohl být spokojen – v archivu najdu i stránky z roku 2005 a roku 2006, pro vyhledávání jsou zpřístupněny kromě online katalogu knihovny i online katalogy knihoven opavského regionu a dokumentů zakoupených z dotace na regionální funkce – zato po stránce navigování opavské stránky zcela selhávají. Nevhodný je odlišný přístup přes vybrané nabídky na hlavní stránce a přes logo, vadí absence vyhledávače stránek a mapy stránek. Právě tyto nedostatky způsobily, že se stránky opavské knihovny ocitly v letošní soutěži Biblioweb až na sedmém místě.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V opavské knihovně. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 7 [cit. 2022-07-05]. urn:nbn:cz:ik-12574. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12574

automaticky generované reklamy
registration login password