Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Uzávěrka na poslední chvíli

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Uzávěrka na poslední chvíli

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

poslední měsíce byly poměrně hektické – spousta práce, málo času, pořád nějaké zařizování – a navíc jsem stále jen na notebooku, což je pro mě stejné, jako kdybych měl jíst polévku vidličkou. A i když se často říká, že žijeme v éře "post-PC" a místo počítačů nám všem stačí smartphony a tablety, tak na korektury, zpracování obrázků či práci s redakčním systémem bohužel taková zařízení nejsou zcela ideální.

Ještě jednou se tedy omlouvám za nepříjemný skluz ve vydání posledních čísel. Počítač s použitelnou klávesnicí a monitorem větším než poštovní známka už na mě sice kouká z krabice a mává periferiemi, ale vzhledem k tomu, že si každý nově nainstalovaný operační systém většinou hned po spuštění stahuje cca 450 aktualizací a vyžaduje několikahodinovou péči, budu se mu raději věnovat, až bude více času.

Stejně tak jsem tento měsíc nezaznamenal ani příliš novinek, které na tomto místě obvykle připomínám. Za zmínku stojí v podstatě jen dvě události: zrušení roamingu v celé EU, které odhlasoval Evropský parlament, a objevení rozsáhlé bezpečnostní chyby Heartbleed. Nic z toho ale není pro koncové uživatele příliš aktuální; na zrušení roamingu mají operátoři čas až do konce roku 2015 a s bezpečnostní chybou Heartbleed bohužel koncoví uživatelé v podstatě nic neudělají (snad jen, že si změní hesla).

Nejvýznamnější zprávou českých médií je ale samozřejmě úterní sebevražda Ivety Bartošové. Nemá smysl spekulovat, kdo na této smutné události nese největší podíl viny – jestli bulvár, její blízké okolí nebo ona sama, ale když už nic jiného, mělo by nám to alespoň připomenout, jak rychle může lidský život skončit, jak bezvýchodně se mohou jevit některé životní situace, a jakou moc mají některá média. Škoda jen, že tento svůj vliv a potenciál nevyužívají trochu lépe.

Ale to je spíše jen poznámka na okraj. Pojďme se tedy již bez dalšího zdržování podívat do obsahu nového čísla. Co nás tentokrát čeká? Tak například si představíme Bielefeldský akademický vyhledavač BASE, vypravíme se na dubnový Učitelský summit 2014, zamyslíme se nad tématem měření efektivity vynaložených prostředků v knihovně, a stejně jako v minulých letech si připomeneme i letošní apríl.

Podíváme se také na velmi zajímavé multimediální představení Antikódy, které vychází z díla bývalého prezidenta Václava Havla, vypravíme se do Archivu a Knihovny Národního divadla, strávíme zábavnou i napínavou noc v knihovně, a těšit se můžete i na recenzi knihy čtenářských životopisů s názvem "Knihy a jejich lidé".

Příjemné čtení a příjemné počasí,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Uzávěrka na poslední chvíli. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 4 [cit. 2024-06-20]. urn:nbn:cz:ik-14224. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14224

automaticky generované reklamy