Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

URL a antiURL

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

URL a antiURL

0 comments
Autoři: 
Člověk si musí od toho sajbrsvěta (piš cyberworld) odpočinout, ale asi už se nikdy nezbaví těch URL za ním se věčně táhnoucími. Už nikdy neuteče. Je pozdě. Ani pozemi, ani ve vzduchu (za chvíli dokáži), ani pod hladinou oceánů.

Letecký prostředek jsem zvolil u http://www.midwayair.com, abych se dostal na místo, které skvěle popisuje http://www.washingtonpost.com nebo http://www.washdc.org a řada dalších URL, věčných to stínů, jako pro zloduchy jsou stíny od FBI nebo CIA. A propos - zapomněl jsem: pan http://www.fbi.gov a slečna http://www.odci.gov/cia.

Noviny v Americe jsou plné pána sídlícího na URL http://www.whitehouse.gov, aby si jeho nájemníka pěkně podalo URL http://www.house.gov v pěkné přesile. Hodně se o tom dočtete na mnoha stranách, taky http://www.cnn.com, ale i jen http://cnn.com. Jedna topmodelka se nájemníka na http://www.whitehouse.gov nedávno zastala a K. St. nazvala šmírákem a inkvizitorem, a tady je nutné URL korigovat, protože je jich více (těch URL) a líbily by se vám. Slečna http://altavista.digital.com vám prozradí, že je 53 235 odkazů (ke dni 31.10.1998). No, půjdeme ze sekundárního dokumentu na primární, pánové: je to Claudia Schiffer. Zbytek průzkumu v rámci akce „cybersearch" by mohl být jednostranný a mohlo by se klidně na nájemníka v http://www.whitehouse.gov zapomenout.

Chtěl jsem najít klid bez URL, a tak jsem chodil na THE BIG JUAN, což nebylo divadelní představení, ale skvělá mexická kuchyně (jídlo) „wraps" a ... néé - na ubrousku pod tím je zase ten URL http://members.aol.com/wrapworks.

Našel jsem oázu a chodil si číst večer co večer knihy do knihkupectví-kavárny KRAMERBOOKS and Afterwords Café, což bylo děsně funny, číst si knížky, koupit si i knihy (placení není funny, jinak je to jednoduché), popít vínko či kávu a poslouchat živý jazz a mít nápady. 2-3 hodinky této drogy denně. 7 dní. Krásných dní. URL v tom ráji knih a skvělé atmosféry bohužel taky mají, ale tohle byla večerní oáza a já jsem ho pro jistotu někde ztratil. Řekl bych, že to není náhoda.

Uvažoval jsem, že Česká společnost skeptiků by měla mít „antiURL" sekci, sotva jsem to domyslel, stačilo se zeptat Internetu, abych byl otráven. Pod záludným URL (jen se podívejte na prostředek toho URL http://www.bibliodata.com) se dozvíte, že existuje The CyberSkeptic’s Guide. Tak jím se už vodit nedám.

Http://www.washdc.org je krásným místem, kde třeba začnete na http://www.si.edu (už si zjistěte sami, co to je...) a můžete v neděli poslouchat http://www.marineband.hqmc.usmc.mil, i když já jsem si vzal i perličku v podobě Chopina a Debussyho s úžasnou a ojedinělou výstavou Impresionistů v zimě. Ani se neptejte, kde http://www.phillipscollection.org a impresionisti pro pořádek jsou, na http://www.phillipscollection.org/html/exhibits.html, což byl svělý zážitek, neb URL jsem se dozvěděl aspoň až po koncertě a výstavě.

Navštívil jsem také pivnici (tam už se chodí bez knih, nečtou se ani nepokládají na stůl - výuková lekce pro knihovníky a informační pracovníky - budoucí, jiné netroufám na toupozorňovat, a koneckonců už to vědí) a ani jsem mrknutím oka nedal najevo překvapení, že každé pivo z těch několika stovek z celého světa (včetně ČR) má své URL. Otupíte. Ta URL (o pivech) nemohu nějak najít... Já jsem si je totiž (s dovolením - to se tak dělá, i když jsme to nějak doma odvykli) vzal. Či chtěl vzít? URL jsou nespolehlivá. Nedají se někdy najít.

Je krátce po 28. 10. 1998. Je to 80 let, co vzniklo Československo a skvělá výstava The Birth of Czechoslovakia je až do konce roku v budově http://www.loc.gov, tedy Kongresové knihovny, v budově Thomase Jeffersona. Taky je tam výstava Conflict and Culture a je o Sigmundu Freudovi. Líbily se mi obě dvě. Ta o Freudovi má větší publicitu - tedy i speciální URL http://lcweb.loc.gov/exhibits/freud/. Ta první mě více hřála a těšila. Daleko od domova.

Freud se bavil zkoumáním podvědomí, máme ho na konci 20. století i plné tisíce URL (jen zkuste nejaký sérč enžíns zapojit do hledání dokumentů o Freudovi). Ať chceme nebo nechceme. Končím s túrou po URL. Jdu spát a sedám na kolo, abych se z http://www.unc.edu vzdálil a zítra si opět zahrál tenis, i když nebudu (už nebo pravděpodobně nikdy) na http://www.uspta.org. Je to protiváha těm URL. Dnes je den, který bychom mohli vidět i na http://www.halloween.com, ale ta stránka se mi líbila ze všech nejméně. Ve skutečnosti - za několik hodin - to bude možná příznivější. Ve skutečnosti. Oslava. Na Franklin Street. I ta je plná URL a obchodů s URL a jen málo zboží nemá vlastní URL. HOWGH, anebo URL?

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAPÍK, Richard. URL a antiURL. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 9 [cit. 2024-04-21]. urn:nbn:cz:ik-10459. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10459

automaticky generované reklamy