Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Uprchlíky před zákonem stíhá FBI i na Internetu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Uprchlíky před zákonem stíhá FBI i na Internetu

0 comments
Ve správném westernu nechybí leták se slovem "Wanted" mezi dvěma nataženými ukazováčky a hrozivě vyhlížející tváří. Federální hon na Andrewa Phillipa Cunanana, důvodně podezřelého z pěti vražd včetně známého módního návrháře Gianni Versaceho, skutečně připomínal stíhání nebezpečného desperáta z dob Divokého západu, kdyby namísto rychlých koní a koltů nepřišly ke slovu vrtulníky, pušky s optikou pro noční vidění, psychiatrické metody, mobilní telefony a - Internet.

S cílem oslovit co nejširší veřejnost s žádostí o pomoc Federal Bureau of Investigation (FBI) "přibila" svůj zatykač na Cunanana na svůj webovský server k dalším devíti na nejhledanější uprchlíky před zákonem. FBI vkládala do elektronické podoby tohoto seznamu ("Ten Most Wanted" ) velké naděje, mimo jiné proto, že jeho prezentace nevyžadovala - na rozdíl od placené inzerce - vysoké náklady, navíc k němu má přístup prakticky kdokoliv. Témuž panoptiku jsou dedikovány stránky nazvané America´s Most Wanted, které sice hýří skripty, ale nesdělují správce ani kontaktní adresu, pokud by někdo chtěl splnit svou občanskou povinnost a oznámit pohyb zločince.

Ukázalo se však, že takový způsob vyšetřování, které co do rozsahu nemělo ve Spojených státech v tomto století obdoby, jeho průběh zásadně neovlivnil. Jako mnohokrát dříve, kdy se o moderních technologií dneška ani nezdálo, rozhodovaly jiné faktory: dobrá policejní práce a shoda okolností. V této souvislosti se ozvaly hlasy, které považují existenci seznamu, který vznikl před 47 lety za úplně odlišné společenské situace, za přežitek, který ztratil původní efektivitu. Jejich argumentace se opírá o tvrzení, podložené seriózními výzkumy, že Američané jsou denně vystaveni náporu médií, které přinášejí informace, jež vyvolávají emotivní reakce, a tak výzvám FBI nevěnují takovou pozornost jako v době, kdy visely na místní poště. Navíc aktuální kauzy celostátní významu získají patřičnou publicitu bez ohledu na aktivitu FBI - pátrání po Cunananovi okamžitě zastínilo pobyt průzkumného vozítka Sojourner na Marsu, což se pochopitelně odrazilo i na struktuře on-line vydání novin a televizního zpravodajství, která nabízela vyčerpávající informační servis s multimediálními prvky.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Uprchlíky před zákonem stíhá FBI i na Internetu. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 5 [cit. 2023-01-29]. urn:nbn:cz:ik-10061. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10061

automaticky generované reklamy