Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Únorové internety

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Únorové internety

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

přesně před rokem jsem se v únorové editorialu věnoval především dvěma internetovým tématům: jednak silným mezinárodním protestům proti kontroverzním návrhům zákonů SOPA, PIPA a dohody ACTA (čemuž jsme se věnovali ve článku SOPA, PIPA & ACTA aneb Boj o svobodu na Internetu) a jednak tehdy kulatým 20. narozeninám českého Internetu. K oficiálnímu zahájení provozu počítačové sítě INTERNET v ČSFR došlo ve čtvrtek 13.2.1992 a dnes je to tedy již jednadvacet let, co tady "síť sítí" máme.

Shodou okolností si dvě důležitá internetová témata zaslouží zmínku i tentokrát. První zpráva není bohužel nijak příjemná; jak jsme už před pár týdny informovali, Ministerstvo kultury v polovině ledna oznámilo ukončení Projektu internetizace knihoven k 28.3.2013. Situaci i nadále sledujeme a budeme rádi i za reakce knihoven; zatím upozorníme alespoň na stránky občanského sdružení Internet pro všechny, které se snaží knihovnám doporučit nejvýhodnější lokální poskytovatele.

Druhou novinku jsme vám přinesli včera v krátkých zprávách: sdružení CZ.NIZ zveřejnilo výsledky výzkumu, podle kterého čeští uživatelé znovu odmítli domény s diakritikou. Další podrobnosti včetně kompletních výsledků jednotlivých výzkumů jsou k dispozici na stránkách háčkyčárky.cz. O výhodách a nevýhodách IDN si můžete přečíst také v článku IDN aneb mezinárodní doménová jména.

Co se týče únorového čísla, máme pro vás například zajímavý článek Vyhledávání a video, zamyšlení nad vědeckou tvořivostí, informace o Knihopisu českých a slovenských tisků, novinky o vývoji mobilního zařízení měřícího kvalitu ovzduší a představíme si projekt Typo9010, jehož výsledkem by měla být publikace o českém digitalizovaném písmu v letech 1990–2010.

Podíváme se také na Aleppský kodex a jeho příběh, který ve své knize popisuje autor Matti Friedman, navštívíme workshop věnovaný práci s daty, přiblížíme si novou elektronickou knihovnu pražského Institutu Cervantes, vypravíme se do Knihovny Skandinávského domu, podíváme se na Archiv výtvarného umění a představíme si též workshop Úvod do eGovernmentu věnovaný přípravě nového výběrového předmětu v rámci Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK.

Příjemné internetové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Únorové internety. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 2 [cit. 2024-04-17]. urn:nbn:cz:ik-14043. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14043

automaticky generované reklamy
registration login password