Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tramvaj čtenářů vyrazila do ulic Brna s úsměvem i s knižními revizory

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Tramvaj čtenářů vyrazila do ulic Brna s úsměvem i s knižními revizory

0 comments
Anglicky
English title: 
Reader’s tram with book inspectors runs in Brno
English abstract: 
Since mid-March, a unique tram runs through the streets of Brno. It is decorated with book quotes on both the outside and inside and promotes the activities of Brno public library. It is possible to find its actual position on the internet thanks to an interactive map. "March - the month of reading", and another promotional event took place in Brno at the end of the month: sixteen students of the librarian vocational school played the role of book checkers. Small gifts were given to those passengers reading on a tram.

V úterý 12. března 2013 byla v 16.00 hod. na Komenského náměstí v Brně slavnostně pokřtěna "tramvaj čtenářů". Že ještě nevíte, oč se jedná? Knihovna Jiřího Mahena (KJM) se při příležitosti Března, měsíce čtenářů rozhodla vydat za čtenáři přímo do ulic! Při běžném cestování po městě lze na cestě najít "čtenářskou tramvaj". Poznáte ji nejenom podle krásného zevnějšku, který láká ke čtení už z dálky, ale též i uvnitř vás přivítá interiér vybavený knižními úryvky, zajímavými tipy ke čtení, jež doporučují knihovníci dle svého čtenářského vkusu a informacemi o knihovně, které upozorňují na to, co vše můžete v knihovně zažít – kontakt s četbou, ale i zajímavými autory, poslech hudby, zážitkové akce realizované v knihovně po setmění a mnoho dalšího.

V naší čtenářské tramvaji se určitě nudit nebudete a cesta vám rychle a příjemně uběhne. V nejbližší době plánujeme tramvaj vybavit i knihami, což jistě ocení nejeden čtenář-cestovatel. A z tramvaje čtenářů tak vznikne doslova malá pojízdná knihovna. A kde můžete tuto ojedinělou tramvaj v Brně potkat? Nastoupit do ní lze převážně na lince 4, ale nevyhýbá se ani dalším městským trasám.

Knižní tramvaj
Aktuální polohu knižní tramvaje zjistíte na interaktivní mapě po zadání čísla vozu 1077

Slavnostní křest tramvaje
Slavnostní křest tramvaje za účasti JUDr. Dagmar Lastovecké a Ing. Jany Bohuňovské

Opička Rozárka, maskot tramvaje
Na hladký průběh jízdy dohlíží maskot tramvaje, opička Rozárka

Ve středu 27. března mohli cestující v této speciální tramvaji potkat dokonce i tzv. knižní revizory. Pokud si právě dobu jízdy krátili četbou, byli „za odměnu“ obdarováni milou pozorností – kromě informačních letáčků a záložek mohli dostat i čaje nebo bonbony. Roli revizorů přijalo celkem 16 studentů a studentek Vyšší odborné školy knihovnické v Brně, kteří se po celý den ve voze po skupinkách střídali. Vzhledem k úspěšnosti akce chceme tuto aktivitu v blízké budoucnosti určitě zopakovat.

Knižní revizoři odměňují čtenáře cestující tramvají
Knižní revizoři odměňují čtenáře cestující tramvají

Tramvaj čtenářů vyjela do ulic Brna v rámci čtenářské kampaně SKIP Březen – měsíc čtenářů v duchu cestovatelského hesla "S námi jen all inclusive". Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna tak KJM naplnila svoji dlouholetou snahu propagovat knihy a další aktivity knihovny i touto netradiční formou. Knihovna se ale mohla v březnu pochlubit ještě jinými aktivitami. Za zmínku stojí např. box na knihy, do kterého můžete vhodit mladší tituly čtivých žánrů, které už osobně nepotřebujete. S novými čtenáři tak dostanou novou šanci na život. A jeden takový box se objevil – jak jinak – také v knižní tramvaji.

Box na knihy
Box na knihy získával nové přírůstky i při slavnostním křtu

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VALIŠOVÁ, Edita. Tramvaj čtenářů vyrazila do ulic Brna s úsměvem i s knižními revizory . Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 4 [cit. 2022-06-26]. urn:nbn:cz:ik-14061. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14061

automaticky generované reklamy