Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tabule měla pravdu: telnet a jinak nic

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Tabule měla pravdu: telnet a jinak nic

0 comments
Co dělat, pocítíte-li v Českých Budějovicích abstinenční příznaky?

Nechci předem říkat, že nejjistější a nejjednodušší je odjet do jiného města.
Zcela neplánovaně jsem se vydala do Českých Budějovic a s přihlédnutím k velikosti tohoto sídla jsem počítala s minimální možností veřejného přístupu k Internetu. S naivitou příslušející studentům informační vědy jsem na českobudějovickém náměstí vyhledala Informace, doufajíc v jejich informovanost. Byla jsem odkázána na zdejší státní vědeckou knihovnu.
Tam je bohužel přístup omezen jen pro uživatele zde zapsané. Ovšem personál mi alespoň doporučil obrátit se na místního providera , který údajně zpřístupňuje počítače připojené k síti. Jedná se o společnost IPEX se sídlem v Široké ulici č. 37. Reklamní tabule upozorňuje na „terminály napojené do sítě". Pod pojmem terminál je doslova a do písmene míněn terminál. Na onom přístroji bylo možno spustit jen telnet, což vzhledem k tomu, že je IPEX napojen na síť IBM, znamená, že ten, kdo vlastní účet u CESNET, nemá šanci - pokud nevyhrál čas v loterii.
Na mé přání, kde spustit klient Netscape Mail, se jeden z přítomných mladíků pokusil nalogovat do jednoho z mnoha počítačů v kanceláři, ale z nejasného důvodu se mu to nepodařilo. Oznámil mi tedy, že vlastně počítají jen se svými uživateli, kterým zřejmě stačí telnet.

Je to až pozoruhodné, jak jinak si umožňování přístupu k Internetu jakožto službu představují různí lidé. V minulém čísle jsem se zmiňovala o společnosti ENVI, poskytující obdobný servis v Jindřichově Hradci. Nerozumím tomu, proč není možné vybudovat podobnou instituci i jinde. Je to asi podobně málo pochopitelné jako naprostá absence jakékoliv propagace této služby - že by ještě nenastal čas?

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JONÁKOVÁ, Karolina. Tabule měla pravdu: telnet a jinak nic. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 6 [cit. 2023-10-05]. urn:nbn:cz:ik-10084. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10084

automaticky generované reklamy