Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Světový den knihy a autorských práv se blíží

Napsal uživatel Linda Skolková dne 20. Duben 2009 - 6:10.

Více než 50 knihoven v celé České republice připravilo mnoho zajímavých akcí pro své uživatele ke Světovému dni knihy a autorských práv, který byl vyhlášen světovou organizací UNESCO na 23. dubna. Tento svátek by měl být zaměřen především na propagaci knih a čtení a měl by se stát největší každoroční oslavou nejen knihoven, ale i vydavatelů, knihkupců a dalších zúčastněných subjektů, kteří společně pracují na podpoře čtení pro lidi všech věkových kategorií. Světový den knihy a autorských práv slaví více než 100 zemí světa všech kontinentů od roku 1995 a připomíná si tak symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Savedra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR připravil pro české knihovny na svých webových stránkách přihlašovací formulář, kde mohou knihovny prezentovat své zajímavé akce. Všechny akce a pozvánky knihoven budeme medializovat také ve vztahu ke Knize mého srdce.

Městská knihovna Radnice pořádá akci - Kdo bydlí ve vaší knihovně 23. dubna. Autorské čtení Pavla J. Hejátka se koná v Městské knihovně a Informačním centru Ždírec nad Doubravou. Od Noci s Andersenem, pojďte s námi do pohádky je připravovaný pořad pro děti mateřské školy v Místní knihovně Běchovice. Městská knihovna Hranice inzeruje akci Čtení nás baví. V Městské knihovně Klatovy se můžete přesvědčit, že knihy jsou stále s námi v pořadu Od minulosti k budoucnosti. Odpoledne s pohádkami H. Ch. Andersena spojené s výstavou pohádkových knih zajistila Obecní knihovna Staříč. Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí můžete obdivovat v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Jihočeská vědecká knihovna nabízí k 23. dubnu pro své uživatele Zábavný den v knihovně. Nocování v knihovně spojené s různými literárními i pohybovými soutěžemi pro nejvěrnější malé čtenáře a čtenářky připravila Obecní knihovna Husinec.

Den s knihami nakladatelství Thovt a jiné doprovodné akce (prodejní výstava, malování, burzy, povídání s knihami i o nich) se uskuteční v Městské knihovně v Sezemici. Městská knihovna Dačice připravila lákavý program pro dětské čtenáře - Horory, čarodějnice a dobrodružství - z knihy Zuby nehty čte jedna z autorek Zuzana Frantová. Výtvarnou soutěž s názvem Čte celé město organizuje Městská knihovna Rakovník. První kutnohorský jarní knižní týden můžete navštívit v Městské knihovně v Kutné Hoře. Šestý ročník přehlídky vypravěčů s názvem Čteme všichni, vypráví jen někdo se koná letos na počest Františka Nepila v Městské knihovně A. Marka Turnov. Autorské čtení z knihy Pavučina slov a prezentaci autorů publikujících na internetu pořádá Městská knihovna Čelákovice. Pro velký úspěch Noci s Andersenem pořádá opakování této akce Městská knihovna Jablonné v Podještědí. „Hledat své kořeny“ můžete spolu s Městskou knihovnou Vratimov.

Městská knihovna Tábor připravila se studenty místního gymnázia pořad Shakespearova hodina - scénické čtení ze Sna noci svatojánské. Na autorské čtení Petry Braunové z knihy Pozorovatelka se můžete vydat do Městské knihovny Šumperk, která 23. dubna pořádá opět Dobročinnou dražbu na závěr cyklu Když bariéry nejsou překážkou. Prezentaci knih z nakladatelství Fragment spojené s veřejným čtením organizuje Obecní knihovna Františka Pravdy. Vázat knihy se můžete naučit na workshopu v Městské knihovně v České Třebové. Knihovna M. J. S. ve Žďáru nad Sázavou pořádá autorské čtení Markéty Hejkalové. Pravdova knihovna Jarošov nad Nežárkou láká na akci Mateřinka v knihovně. Děti ze základní školy bude vzdělávat pořad Život dětí v různých dobách v Místní knihovně v Jevišovicích. Pohádkové hádanky knižní víly Knihomíly - soutěž pro dětské čtenáře, Okno do pohádky - malování oblíbených pohádkových postav s následnou výstavou hotových pohádkových okýnek pro žáky 1. třídy ZŠ připravila Městská knihovna Janovice nad Úhlavou.

Maratón čtení 2009 pořádá Městská knihovna Hlučín. Besedu ke knize Miroslava Adamce Jak se dělá scénář a Sluneční hroch Oranžoch připravila Knihovna města Mladá Boleslav. Obecní knihovna Pavlovice u Přerova nabízí svým uživatelům autorské čtení J. Máry – Na rovníku na vozíku. Přednáška Dějiny Evropy-Evropa ve stínu Avarů, Arabů a Franků je zajištěna pro čtenáře Městské knihovny Znojmo. S historií Jindřichova Hradce se mohou na besedě seznámit uživatelé městské knihovny. Jarní probouzení - čtení a povídání pro děti MŠ, výstava faksimile Kodexu Vyšehradského - to vše je připraveno v Městské knihovně B. Němcové Domažlice. Na Toulky českou minulostí - besedu s Josefem Veselým a Jaromírem Ostrým, autory úspěšného pořadu Českého rozhlasu vás zve Knihovna J. Mahena v Brně. Beseda se spisovatelem a záhadologem Otomarem Dvořákem se uskuteční v Městské knihovně Beroun. V této knihovně budou také rozdávat papírové květiny čtenářům - prvotní nápad slavit tento den má totiž svůj původ ve španělské Katalanii. 23. dubna se zde oslavuje svatý Jiří a daruje se růže každému, kdo si koupí knihu.

Zdroj: Tisková zpráva SKIP, 17. 4. 2009

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.