Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Svět se zbláznil???

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Svět se zbláznil???

0 comments
Autoři: 
Během minulého týdne se odehrála událost, která se jistě zapíše mezi mezníky vývoje lidstva: byla zveřejněna zpráva o vyšetřování „sexuální aféry" Moniky Lewinské a hlavně amerického prezidenta Billa Clintona.
"Nezávislý vyšetřovatel" Keneth Star patrně dobře věděl, co způsobí, když svůj dokument zveřejní na několika WWW stránkách - pro americké občany to byl opravdu nejlepší způsob, jak se k dokumentu dostat: například mluvčí CNN prohlásil, že za několik minut po zveřejnení zprávy na jejích stránkách musel jejich server zvládnout přes 300 000 přístupů.
Zájem veřejnosti je pochopitelný - také se přece taková aféra s jedním z nejmocnějších mužů světa neodehrává každý den. Patrně by se ale slušelo citovat jednu z moudrých knih tohoto světa - Bibli, v níž se praví: "Ať hodí kamenem, kdo je bez viny." Osobně si myslím, že v tomto případě by tím kamenem nemohl hodit nikdo. Puritánsky pokrytecká Amerika ale má příklad manželské nevěry, který je nutné veřejně odsoudit. Je úplně jedno, že podobný přečin je zcela běžný nejen v USA, ale u běžných "sousedských aférek" se přece nedovíte detaily tom, jaké sexuální praktiky dvojice používala, kde se scházeli, jaké si na den sv. Valentýna dávali básně.... .
Kromě morálního odsouzení se projevuje i finanční efekt - 60 miliónů dolarů, které vyšetřování stálo, přišlo z kapes daňových poplatníků - možná by přišlo levněji zdarma rozdávat sešity laciného erotického románu. Slečna Lewinská se těší neutuchajícímu zájmu médií a její konto se úspěšně zvětšuje. Na druhé straně prezidentský pár, kterého jediného by se tato aféra měla týkat, se jeví jako dvojce, která si všechno vyříkala a patrně i odpustila.
Co bude dál?
O prezidentově setrvání patrně bude rozhodovat Kongres Spojených států, v němž také zasedá několik lidí, kteří své svědomí v těchto záležitostech také nemají právě čisté. Bulvární tisk zatím má o čem psát.
V této souvislosti se neubráním myšlence, že někdy mnoho demokracie škodí - takovéto problémy například v Sudánu nebo v Afganistánu nemají.
Koho by zajímal inkriminovaný dokument (dnes již včetně obhajoby prezidenta Clintona), může ho najít na následujících adresách :
http://thomas.loc.gov/icreport
http://www.house.gov/icreport
http://www.access.gpo.gov/judicary
případně můžete zkusit stránky:
http://www.cnn.com
http://www.washingtonpost.com
http://www.nytimes.com

P. S. Byla zveřejněna i výpověď prezidenta na videu, kterou najdete na adrese http://www.realaudio.com - ale to už je možná pro "obyčejnou lidskou zvědavost" trochu moc.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BOLDIŠ, Petr. Svět se zbláznil???. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 8 [cit. 2023-01-29]. urn:nbn:cz:ik-11099. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11099

automaticky generované reklamy