Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sto tisíc elektronických dokumentů na dosah (Jindřiška Pospíšilová)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Sto tisíc elektronických dokumentů na dosah (Jindřiška Pospíšilová)

0 comments
Autoři: 

Jindřiška Pospíšilová

Přednášející Jindřiška Pospíšilová z Národní knihovny ČR uvedla příspěvek s povzdechem, že v NKČR bohužel zatím nenabízeji jednotné uživatelské rozhraní pro EIZ; vidí však přednosti zejména v zařazení záznamů do OPACu. Autorka také nabídla letmý pohled do historie, neboť knihovníci se začali s EIZ více seznamovat již v roce 2000.

J. Pospíšilová představila projekt NK v rámci INFOZ, díky němuž Národní knihovna zpřístupňuje produkci EBSCO, OCLC First search a řadu dalších zdrojů. Licencované EIZ jsou podle svých technických možností propojeny do JIB (Jednotné informační brány), a záznamy elektronických časopisů jsou automatizovaně integrovány do OPACu (eknihy z ebrary už od března roku 2010). Záznamy navíc kontrlolují, doplňují česká předmětová hesla a pomocí konvergentních tabulek doplňují konspekt. Aktualizace jsou měsíční, a zaberou kolem 10 minut práce.

Od roku 2011 jsou záznamy i v SKC, což prokázalo trojnásobné využití ebrary. Jsou dokonce využívány k meziknihovním výpůjčkám. Eknihy lze najít v katalogu podle typu dokumentu, lze využít i vzdálený přístup, je také využíváno SFX a autentifikační systém Shibboleth. Pro statistiky využívání licencovaných článkových zdrojů používají od dubna 2010 službu Ustat od Exlibris. Pro uživatele vytvořili top žebříček - Top 10 nejvyužívanějších časopisů; pro tituly ebrary vytvořili podobný seznam.

Dotaz z pléna na vizi, co bude s kolekcí ebrary po ukončení programu INFOZ, zazněla odpověď, že toto se teď aktuálně projednává.

(jk)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Sto tisíc elektronických dokumentů na dosah (Jindřiška Pospíšilová). Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 5/2 [cit. 2021-09-19]. urn:nbn:cz:ik-13652. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13652

automaticky generované reklamy