Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Skupina Kanárci.cz vyvíjí mobilní zařízení měřící kvalitu ovzduší a plánuje sociální platformu

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Skupina Kanárci.cz vyvíjí mobilní zařízení měřící kvalitu ovzduší a plánuje sociální platformu

0 comments
Anglicky
English title: 
DIY measurement devices to complement the national datasets on air quality
English abstract: 
A technically-environmental workshop in Prague hackerspace BRMLAB attracted those who would like to contribute to spreading information about the air quality in their neighborhood. The network of the Czech hydrometeorological service is not very dense; and DIY device called "canary" may well monitor the very local situation – in your very street. The main objective of this project is to add to the collection of environmental data and provide with personalized datasets and visualization.

Doplněk k mobilu, elegantní přístroj na řídítkách jízdního kola nebo rukojeť kočárku ambientně měnící barvu podle momentálního stavu ovzduší. I takto nějak by mohli vypadat kanárci v představách skupiny mladých inovátorů vzešlé z loňského Social Innovation Campu. A po lednovém workshopu v Brmlabu – pražském Hackerspacu – jsou této představě zase o kousek blíže.

Lednový workshop v pražském Brmlabu Lednový workshop v pražském Brmlabu Lednový workshop v pražském Brmlabu

Lednový workshop v pražském Brmlabu

O znečištění ovzduší se v celostátních médiích obvykle mluví pouze v právě aktuální sezóně – smog, špatné rozptylové podmínky a návazné zdravotní obtíže jsou v Čechách pravidelným společníkem od listopadu do února. V oblastech s těžkým průmyslem nebo hustou dopravou je ale toto téma aktuální celoročně a právě na tento problém se zaměřuje skupina Kanárci.cz. Jejich projekt vychází především z faktu, že na internetu jsou dnes dostupná pouze data Českého hydrometeorologického ústavu, avšak právě síť měřících stanic není příliš hustá. Znečištění ozvuší je jev silně závislý na lokalitě a situace v jedné ulici se může dramaticky lišit od situace o dvě ulice dál.

První prototyp osobního mobilního měřícího zařízení (jméno kanárek odkazující na původní indikátor koncentrace metanu v dolech vzniklo až později) vznikl v rámci diplomové práce na oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy před dvěma lety. Tehdy byl prototyp vybaven vyměnitelnými senzory na měření CO, SOx a NOx. Po vítězství v loňském Social Innovation Campu v Brně a spojení s ostravskou organizací Čisté nebe (stojící např. za mobilní aplikací Smog Alarm) se ale vývoj měřáku zaměřil především na prachové částice, které obyvatele Moravskoslezského kraje trápí nejvíce. Nejnovější kanárek tedy obsahuje optický senzor, který je za pomocí diody schopen “prosvítit“ okolní vzduch a dle odrazu světla změřit koncentraci prachových částic.

Sestavování a ladění kanárka Sestavování a ladění kanárka Sestavování a ladění kanárka

Sestavování a ladění "kanárka"

Smyslem celého projektu ale není znečištění pouze měřit, především chce také data veřejně sdílet a tím dostat informace o problematice špatné kvality ovzduší k široké veřejnosti. Kanárci tedy naměřená data odesílají na Cosm.com (dříve Pachube). Tato online databáze umožňuje připojit jakékoliv zařízení se senzorem na internet a využít pak naměřená data pro vlastní aplikace nebo webové projekty. Vedle hardwaru tak organizace plánuje i vytvořit webovou i mobilní sociální platformu pro vizualizaci naměřených dat. Každý uživatel si pro svého kanárka vytvoří vlastní účet, kde bude mít přístup ke své celkové expozici, místům s nejlepší a nejhorší koncentrací atp. Právě o trendy v měření a tzv. „hotspoty“ jde nejvíce. Kanárci se tím jasně vymezují jako doplněk k údajům ČHMÚ, nechtějí jejich číslům konkurovat, ale naopak je doplňovat a hlavně vytvářet personalizovaná data pro konkrétní uživatele.

V Hackerspacu se tak v lednu vedle pájení prachových senzorů s mikroprocesory arduino nebo IOIO řešila i uživatelská rozhraní a zapojení veřejnosti do pilotního projektu v Ostravě na podzim 2013. Tou dobou by už mělo být vypuštěno hejno 20 kanárků v několika typech pro různá použití: stacionární kanárek (představte si domácí meteostanice) připojený přes wifi, který bude pravidelně měřit hodnoty znečištění za oknem vašeho domu, mobilní kanárek, který bude komunikovat přes bluetooth s mobilním telefonem a mini kanárek bez mikroprocesoru propojený přes audio jack přímo s chytrým telefonem (zatím pouze pro iPhone). Všechny typy pak budou přes aplikaci odesílat data na Cosm a daná měření otagovaná o GPS souřadnice a vizualizovaná na mapě budou k dispozici na webu Kanárci.cz.

Symbioza kanárků a mobilních telefonů Symbioza kanárků a mobilních telefonů Symbioza kanárků a mobilních telefonů

Symbioza "kanárků" a mobilních telefonů

Jsou to ambiciózní plány a zbývá ještě udělat hodně práce, ale již nyní se ozývají lidé s dotazem, jak mohou právě toho svého kanárka získat. Brzy si ho snad bude moci pořídit každý.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PETEROVÁ, Radka. Skupina Kanárci.cz vyvíjí mobilní zařízení měřící kvalitu ovzduší a plánuje sociální platformu. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 2 [cit. 2025-01-24]. urn:nbn:cz:ik-14046. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14046

automaticky generované reklamy