Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Silvestr 2010

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Silvestr 2010

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

blíží se konec roku a jak už je příjemným zvykem, vychází i speciální silvestrovské číslo časopisu Ikaros. Doufáme, že vás jako obvykle pobaví i poučí a že si každý najde svůj oblíbený článek.

Kromě rozverného laškování se ale budeme věnovat i poměrně zásadním tématům. Tím asi nejdůležitějším je chystané zpoplatnění časopisu Ikaros, ke kterému jsme byli s těžkým srdcem nuceni z ekonomických důvodů nakonec přistoupit. Věřte, že z toho po 14 letech práce nemáme radost, ale bohužel není jiná cesta.

Náladu si ale můžete zlepšit například u článků popisujících aktuální úspěchy knihoven a knihovnictví obecně. Sem patří například Meziplanetární knihovní služba, na které pracují kolegové na Slovensku, projekt knihoven docházejících za svými čtenáři, který se zrodil v Horních Veveřicích, či informace o správném provedení masové digitalizace.

Přinášíme vám také dvě velice důležité zprávy, které pravděpodobně ovlivní celou knihovnickou obec. Jedna z nich se týká nové dopravní značky "Pozor, čtenáři!", která by měla zachránit nejeden lidský život a nejednu knihu. Druhá aktualita je ale již mnohem kontroverznější – jedná se totiž o plánované spuštění portálu BibliLeaks, který začne od ledna 2011 zveřejňovat citlivou interní komunikaci mezi knihovnami a knihovnickými školami.

Na stránkách silvestrovského čísla také naleznete kupříkladu fotografii nejmladší rychločtenářky v ČR či unikátní fotografii automobilové havárie na Měsíci. Kolegyně Ludmila Tichá z Ústřední knihovny ČVUT se s námi také podělila o řadu postřehů týkajících se zákeřného programu Microsoft Word, který sice někdy pomáhá, ale jindy dokáže zarputile sabotovat jakýkoliv text. Vřele také doporučuji obsáhlý příspěvek "O důležitosti nepořádku" od Marka  Timka, se kterým vystoupil na nedávné konferenci Infokon 2010.

A abych nezapomněl! Ve spolupráci s Marií Čadkovou z Městské knihovny jsme si pro vás připravili také zajímavou silvestrovskou soutěž. Vezměte tedy rozum (i slovníky) do hrsti a nezapomeňte nám do konce roku poslat správné odpovědi na adresu soutez@ikaros.cz.

Přeji Vám tedy za sebe i za celou redakci Ikara krásné a klidné vánoční svátky, veselý a rozpustilý konec roku a co nejlepší a nejpříjemnější start do roku nového.

Jan Rylich

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Silvestr 2010. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 13 [cit. 2024-05-30]. urn:nbn:cz:ik-13577. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13577

automaticky generované reklamy