Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sci-fi v knihovně není sci-fi

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Sci-fi v knihovně není sci-fi

0 comments

Literární fantastika není už v ČR mezi žánry žádnou popelkou. Na knižním trhu fungují nakladatelství, která se věnují vydávání výhradně sci-fi a fantasy, a nějakou tu „kusovku“ z této oblasti má ve svém ediční plánu skoro každý nakladatel. Je to však také žánr, který rozdělil trh, čtenáře i knihovníky na dva celkem nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že vydávat/číst/kupovat takové knihy je ztráta času a finančních prostředků určených na akvizici, druzí se naopak dožadují nových vydání a dotisků, a co víc, mluví knihovnám do nákupu a vytrvale upozorňují na chybějící díly konkrétní nekonečné ságy, nekvalitní anotace a vůbec malý výběr knih z této produkce. Někde mezi tím jsou čtenáři, pro které je sci-fi a fantasy žánrem oddechovým, rádi si nějakou tu „pohádku pro dospělé“ sem tam přečtou, ale život by za něj nepoložili.

Městská knihovna v Praze si již několik let snaží odpovědět na otázku, kolik pozornosti a finančních prostředků má tomuto žánru věnovat. Správná odpověď samozřejmě neexistuje, ale přesto už máme něco málo zkušeností, které nám říkají, který směr by mohl být ten správný.

Celé je to hlavně…

…o čtenářích

Fanoušci fantastiky jsou, pokud je necháte se projevit, celkem sdílným národem. V ČR mají  stabilní základnu v podobě několika dobrých webů (www.fantasyplanet.cz, www.sarden.cz), fanzinů (Interkom, Camelot), „oficiálních“ periodik (Pevnost, Ikarie) a fanouškovských klubů. Mají jednu společnou vlastnost - rádi se scházejí nad nejrůznějšími tématy na tzv. conech. To jsou setkání, kde se knihy propojují s akcí a praktickými přednáškami. Zejména oblíbená jsou témata týkající se zbraní, přežití v přírodě, hi-tech, bojových umění, archeologie nebo historie. Podivné? Ani ne… Když jste hraničářem putujícím s partou elfů po Brdech, tak musíte mít i nějakou tu znalost o tom, jak byste měli být oblečení a jak si rozdělat oheň, aby se dal ten čaj uvařit. A znalost boje se hodí, když potkáte nějakou podobnou partičku, se kterou si zrovna nepadnete do oka. Takovým výjezdům za hranice všedních dní se říká LARP. LARP = Live-Action-Role-Playing = hráči přijmou určitou roli – bojovník, rytíř, čaroděj nebo třeba i slepý hipogryf – a tu hrají. Předem je načrtnut příběh, třeba i na základě nějaké knihy, a pak už je jen na hráčích, jak to vše dopadne.

…o knihách

Fantastika obecně je žánrem velmi složitým. Základní patro tvoří dělení na fantasy, sci-fi a horor. A dále pak následuje velmi rozložitý strom různých směrů, subžánrů a pojetí. Pro ty, kteří se chtějí trochu zorientovat, je tu slovníček fantastiky, se kterým ale nebudou více než tři čtvrtiny fanoušků souhlasit.

Podle toho také vypadá nabídka na současném trhu, která se stává stále méně přehlednou. Na pultech knihkupectví najdeme knihy, které zná z doslechu snad každý (Harry Potter, Dračí sága Ch. Paoliniho, Zeměplocha nebo česká klasika O. Neffa), až po knihy, jejichž název nebo autor běžnému smrtelníkovi nic neřekne, ale přitom to může být kultovní dílo nebo dlouho očekávaná událost. To je pro knihovny samozřejmě problém, protože ne všechny mají mezi zaměstnanci fanouška sci-fi a fantasy. A je to problém i pro čtenáře - „začátečníky“, kteří se mohou párkrát ošklivě netrefit. Stejně jako u ostatních žánrů totiž platí, že vycházejí knihy výborné, dobré, horší i špatné.

Nečtenáři sci-fi a fantasy se však kvalita posuzuje velice špatně, jak o tom svědčí i jedno faux-paux. Městská knihovna v Praze má na psaní anotací k tomuto žánru své knihovníky – fanoušky, kteří se velmi dobře orientují v žánru, umí odhadnout, o co bude zájem apod. Shodou okolností se však jednou kultovní, dlouho očekávané dílo Neila Gaimana dostalo k lektorování do rukou kolegovi, který fantasy vůbec nečte. Výsledkem byla zdrcující anotace a hodnocení knihy jako „méně hodnotné“. Čtenářská odezva byla okamžitá a pro knihovnu nijak lichotivá…

…o knihovně a knihovnících

Městská knihovna v Praze se k žánru sci-fi a fantasy postavila čelem zejména díky výše zmíněné skupině lidí, kteří k němu mají opravdu blízko (možná najdete knihu Míly Lince i ve svém katalogu) a kteří jsou základem úspěchu. Účelem našeho snažení je přivést do knihovny nové čtenáře a postupně knihovnu/knihovny ukázat jako místo, kde rozumí nejen doporučené školní četbě. Ale je v tom i něco jiného – snaha nabídnout fanouškům sci-fi a fantasy to nejlepší a dobrý pocit z toho, že někomu pomůžeme objevit kouzelné světy fantazie.

Přelomem byl rok 2007 a Týden knihoven, kdy Městská knihovna v Praze uspořádala Fantastický týden, který vyvrcholil prvním ročníkem conu nazvaného CONiáš. Název je hříčkou, která odkazuje jednak na slavného jezuitu – cenzora, dále na název AKS Městské knihovny v Praze, ale také na postavu bojovníka Koniáše z pera Miroslava Žambocha, autora úspěšné fantasy série. Letos na konci září proběhl již třetí ročník. V rámci českých conů (v porovnání např. s Chotěboří) jde spíše o akci malou s jednou programovou linií a převážně literárním zaměřením. Tím je CONiáš ale také trochu výjimečný. Mnohem častější jsou totiž cony zaměřené na filmy, seriály, hry, anime, manga. Díky této aktivitě se knihovna stala prostředníkem mezi autory knih a jejich čtenáři - setkávají se, diskutují a vzájemně se obohacují (nikoliv uranem); a to vše v prostředí knihám blízkém.

Ilustrační fotografie z conu CONiáš 2008 Ilustrační fotografie z conu CONiáš 2008

Ilustrační fotografie z conu CONiáš 2008

Povzbuzeni úspěchem, jsme se rozhodli se žánru sci-fi a fantasy věnovat po celý rok. Základnou se stala pobočka Smíchov (nám. 14. října 15, Praha 5), kde najdou čtenáři největší výběr knih, zajímavé akce a knihovníka-odborníka, který poradí, když je potřeba. Navíc se stala půdou pro pořadatele mini-conů, kterým nabízí místo k příjemnému setkání. Akci o fantastice má v nabídce besed pro školy a nabízí i možnost setkání s českými spisovateli naživo. Součástí volnočasových programů jsou herní odpoledne, kterým vévodí Klub Magic, a nechybí ani výstavy. Smíchov také přispívá k tomu, aby české fantastice vyrůstali kvalitní autoři – pořádá literární sci-fi a fantasy workshop nazvaný „Mistři písmen, učni slov“. S pomocí známých spisovatelů, redaktorů a nakladatelů mají začínající autoři možnost se zlepšit v psaní a nasbírat důležité kontakty.

Snažíme se v této oblasti ulehčit život sobě i čtenářům – vydali jsme proto mapu žánru (SF a F, Horor), která může posloužit jako průvodce po fondu, ale také výběrovou bibliografii. V té knihovníci i čtenáři najdou knihy, kterými mohou začít, a získat tak základní přehled. Zatím je zpracovaná první část – fantasy, k „vydání“ se připravuje sci-fi a horor.

Informační materiály: Sci-fi a fantasy Informační materiály: Horor

Informační materiály: Sci-fi & fantasy a Horor

Nejsme přátelé dlouhých závěrů. Rýpavých otázek však ano. A tak tedy: „Jak se vyrovnávají české veřejné knihovny s fenoménem komiksu?“ Se zpožděním několika desetiletí dorazila produkce obrázkových příběhů pro dospělé i do ČR. Ceny za knihy jsou závratné, oblíbenost mezi čtenáři stoupá, většina knihovníků je za literaturu nepovažuje… Obhajobou komiksu v Městské knihovně v Praze byla Výroční zpráva za rok 2007, která, stejně jako komiks samotný, rozdělila čtenáře na dva různé tábory. Hádejte jaké…

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HANZLÍKOVÁ, Lenka a LINC, Miloslav. Sci-fi v knihovně není sci-fi. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 1 [cit. 2022-11-29]. urn:nbn:cz:ik-13355. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13355

automaticky generované reklamy