Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Registr digitalizace a Digitální knihovny (Pavel Kocourek)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Registr digitalizace a Digitální knihovny (Pavel Kocourek)

0 comments
Autoři: 

Pavel Kocourek

Pavel Kocourek ze společnosti INCAD se zaměřil na Registr digitalizace, kterou vyvíjí Národní knihovna společně s Knihovnou Akademie věd, Moravskou zemskou knihovnu a právě zmiňovanou firmou Incad. Hlavní náplní přednášky byly především aktuality k tomuto systému, například že Registr byl předán do oficiální správy Národní knihovny.

Zmiňovaný projekt je open source a je proto veden na GoogleCode, kde jsou publikovány informace a zdrojové kódy sw komponent. Průběžně probíhají úpravy systému dle požadavků uživatelů. Přibyla také nová agenda digitálních objektů, která eviduje také informace o digitálních dokumentech vznikající mimo tento projekt. Bylo také vylepšeno zobrazení v uživatelském rozhraní. V současné době je v databázi asi 40 000 předloh, tedy připravených záznamů pro digitalizované dokumenty. Momentálně je aktivních 43 knihoven a 25 000 dokončených svazků. Výsledky je možné nově také slučovat, tj. pokud se záznam vyskytuje vícekrát, zobrazí se pouze jednou. V brzké době přibude harvester K4, který bude schopen sklízet i jiné projekty než je Kramerius a bude založen na OAI-PMH.

Pavel Kocourek dále uvedl související projekty, které budou v budoucnu podporovat národní digitální knihovnu. Všechny záznamy v registru digitalizace jsou v tuto chvíli již opatřeny identifikátorem URN:UBN. Dalším připravovaným projektem, který je ve fázi specifikace požadavků, je PROKOP, který bude pracovat se sklizenými daty a bude vyhodnocovat odchylky v záznamech, jako např. platnost odkazů, chybějící údaje, či počty výskytů. Systém bude opatřen i vyhledávačem a reporty.

V dalším vývoji se předpokládá postupné přizpůsobování procesům, budou doplněny další typy dokumentů, proběhne začleňování dalších knihoven a pak dále dle požadavků řešitelů. V diskuzi se řešil způsob vstupu dalších knihoven a jejich záznamů. V této souvislosti Eva Měřínská vysvětlila, že projekty financované z VISK bude hlásit NK, jinak nahlašuje ten, kdo projekt financoval.

(lv)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Registr digitalizace a Digitální knihovny (Pavel Kocourek). Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 5/2 [cit. 2021-09-19]. urn:nbn:cz:ik-13710. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13710

automaticky generované reklamy