Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

RealPlayer přivádí na Internet živé rozhlasové vysílání

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

RealPlayer přivádí na Internet živé rozhlasové vysílání

0 comments
Možná že jste se při surfování setkali se soubory formátu .ra/.ram, které nebyl prohlížeč s to identifikovat a spustit, resp. na program RealPlayer (volně ke stažení je nabízena verze 5.0) obvykle u nich zmíněný. Doporučuji investovat čas a paměť počítače k jeho instalaci, neboť je klíčem k atraktivní, dosud nedostupné internetovské službě: živému rozhlasovému vysílání.

Jako vhodné "startovní body" lze považovat jednak firemní prezentaci RealAudio, jednak stránku společnosti Timecast, i když vzhledem k hojnosti grafických prvků je třeba se v obou případech obrnit trpělivostí. Dobral jsem se postupně k seznamu stanic, ale u žádné z těch, které jsem vybral pro testování (např. Radio Gold`s či 103,5 WGRR Oldies), se moje očekávání nenaplnilo. Místo líbivých melodií do sluchátek dorazil - po aktivaci aplikace - nepravidelný zvuk připomínající drkotání trakaře po dlažbě. Navíc často docházelo k přerušení kontaktu, přičemž v okně RealPlayer se objevilo hlášení "buffering". Podobně jsem pochodil u videoukázek - obraz byl rozmazaný a pohyby trhané. Úspěch nepřinesla ani změny nastavení (menu View - Preferences).

Zcela opačné zkušenosti mám s tuzemskými "vlaštovkami" v této oblasti. Poslech Evropy 2 sice doprovází trochu šum, ale tento nedostatek lze při trvalém spojení odpustit. Iluzi puštěného přijímače na stole vyvolává experiment jihočeského Faktoru, resp. Faktoru 2, který hraje hity z 60. až 80. let, a Eldorádia, které se zaměřuje na country. Rádia můžeme "naladit" ve dvou přenosových rychlostech - 28,8 kbs a 57,6 kbs (ISDN), přičemž první je dostačující, druhá se blíží kvalitě CD, nicméně radím vystříhat se pohybu v prohlížeči a vůbec přílišnému zatížení počítače - jinak dochází ke "škytání" a event. výpadkům. Z mnoha zdrojů, které lze prostřednictvím RealPlayer využít, přednostně zmiňuji aktuální zpravodajství Českého rozhlasu v češtině a čtyřech světových jazycích a velmi kvalitní stereo záznamy písní Beatles. Soubory (řádově stovky kilobytů) se dají spustit jak přímo ze vzdáleného serveru s rumunskou doménou, tak uložit na lokální disk, avšak rozdíl jsem nezaregistroval.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. RealPlayer přivádí na Internet živé rozhlasové vysílání. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 8 [cit. 2023-04-01]. urn:nbn:cz:ik-11119. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11119

automaticky generované reklamy
registration login password