Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

První ročník festivalu Humbook

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

První ročník festivalu Humbook

0 comments

Nakladatelství CooBoo a Fragment, která se zaměřují na vydávání literatury pro mladší čtenáře, spojila své síly a 15. října 2016 uspořádala historicky první ročník festivalu Humbook. Konal se v holešovické Elektře a nabízel bohatý program nejen fanouškům young adult literatury.

Hlavní program

Aby byl Humbook pořádný humbuk, obě nakladatelství pozvala známé autory. K Fragmentu táhlo jméno Christopher Paolini, za CooBoo to byla Ruta Sepetys. Prvním bodem programu v hlavním sále však byla ruská autorka knihy, jež Fagment vydal u příležitosti tohoto festivalu. Natalia Ščerba představila a pokřtila své Časoděje, první díl fantastické série pro mláděž o čarodějích, kteří umí ovládat čas.

Druhý blok byl věnován českým autorkám – Marii Rejfové, Lence Dostálové a Michaele Burdové. Na své si tak přišli nejen příznivci jednorožců, ale i poctivé české fantastiky a sci-fi pro dospívající dívky.

Festival Humbook
Festival Humbook (& fronta na podpis Christophera Paoliniho)

Poté už ale přišla na řadu první z hvězd odpoledne, americká spisovatelka litevského původu, Ruta Sepetys. Její poslední kniha Sůl moře pojednává o havárii lodi Wilhelm Gustloff v lednu 1945 z pohledu čtyř mladých lidí. Ruta na besedě popisovala, jak několik let hledala podklady a mluvila s pamětníky této katastrofy, při které zemřelo na devět tisíc lidí snažících se dostat z Rusy ohrožovaného Východního Pruska. Zatímco každý zná Titanic, tuto záležitost se světu dařilo dost dlouho skrývat. Nebýt horka v sále, při líčení podrobností by běhal mráz po zádech.

Zájem o podpis této charismatické spisovatelky byl tak veliký, že se musela přesunout ze sálu na chodbu, aby na pódium mohl vstoupit americký autor slavné ságy o Eragonovi, Christopher Paolini. V té době byl prostor nacpaný k prasknutí a vydýchaný. Skalní fanoušci, kteří přečkali tyto nástrahy, se však mohli dočkat nejen zajímavého povídání, ale též ukázek elfského a trpasličího jazyka, který je ve všech čtyřech dílech Odkazu dračích jezdců hojně používán. Řada na podpis byla ještě delší než u Ruty, ale ani zdaleka nedosahovala rekordního zástupu jako při Christopherově návštěvě před čtyřmi lety.

Na závěr programu hlavního sálu představila blogerka Alexandra Fráňová příručku Najdi svůj styl určenou pro všechny dívky, které chtějí vypadat skvěle. Vrcholem pak už bylo jen vyhlášení výsledků soutěže o knihu festivalu, kterou svým hlasováním vybrali v době konání Humbooku sami účastníci.

Fronta před vchodem Ruta Sepetys Christopher Paolini
Zleva: fronta před vchodem, Ruta Sepetys a Christopher Paolini

Doprovodný program

Mimo přehřátý hlavní sál se odehrávalo mnoho dalších akcí. Improvizovaný „malý sál“ se nacházel ve výklenku nad schody, kde sice bylo připraveno asi padesát židlí, ale ani ty nestačily, a tak přihlížející u některých programů doslova ucpali jedno ze dvou křídel schodiště.

Návštěvníci se tak mohli dozvědět, jak se vaří kniha v podání CooBoo a Fragmentu, jak vzniká komiks od Jiřího Walkera Procházky, proběhla zde beseda o české fantasy s Petrou Neomillnerovou a Pavlem Renčínem, trojice překladatelů se podělila o své překladatelské oříšky a proběhl také workshop s DIY blogerkou.

Mezi další možné kratochvíle patřila akční stolní hra Pukec, úniková hra, tetování henou či možnost vyzkoušet si psaní na psacím stroji. Svůj stánek zde měla také firma Instagraf, která tiskla fotografie pořízené na Humbooku, pokud se zveřejnily na Instagramu s patřičnými hashtagy. Bylo zajištěno občerstvení a Knihy Dobrovský nabízely nejen tituly autorů, kteří se Humbooku účastnili.

Městská knihovna v Praze také zajišťovala část programu, a to jednak Knihovnou v krabici (na místě byla možnost si založit průkaz a vypůjčit si některou z tematicky vybraných knih) a jednak ukázkou knižního klubu Fresh Books, který se právě na young adult literaturu zaměřuje. Hlavním tématem setkání byla toho dne představená poslední kniha Ruty Sepetys, Sůl moře.

Vstupné na festival stálo 150,- Kč, avšak ti, kteří si v předprodeji připlatili za VIP vstupenku, rozhodně neudělali chybu. VIP návštěvníci totiž u vstupu obdrželi plátěnou tašku naditou reklamními předměty a také dvěma novinkovými knihami. Prvních 50 návštěvníků navíc získalo další knihu.

Závěrem

Festival Humbook měl velký úspěch, a to nejen mezi mladším publikem. Sami organizátoři nejspíš takový zájem nečekali a již nyní je jasné, že příští ročník se musí uskutečnit ve větších prostorech. Kdo chtěl letos zahlédnout některou z hlavních hvězd, musel si koupit lístek. Obě nakladatelství si totiž své autory ponechala exkluzivně pro tuto akci.

Vytknout prvnímu Humbooku lze jediné – absenci klimatizace velkého sálu, který se navíc nachází pod úrovní terénu, takže používání instagramového tisku a dalších služeb vyžadujících internetové připojení bylo omezeno na vstupní halu.

Hodnocení: 
Průměr: 4 (hlasů: 2)
TOMÁNKOVÁ, Alena. První ročník festivalu Humbook. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 10 [cit. 2024-12-26]. urn:nbn:cz:ik-17878. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17878

automaticky generované reklamy
registration login password