Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Proč nejraději píšu pro Ikaros

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Proč nejraději píšu pro Ikaros

0 comments
Touto krátkou úvahou nad výhodami elektronického publikování si vlastně píšu alibi. Slíbila jsem, a ne jednou, paní Jirkalové články pro Čtenáře. Zatím na ně nedošlo, ač jsem v mezidobí stihla napsat hned několik článků pro Ikaros. Přinutilo mě to zamyslet se, proč psát pro elektronické médium je to o tolik jednodušší než pro klasický tištěný časopis.

Je to prosté, za vším vězí lenost. Velmi nerada a velmi dlouho píšu dopisy, zvláště mají-li mít všechny oficiální náležitosti, stejně tak nerada telefonuji, komunikovat prostřednictvím e-mailu je pro mě ideální. Nikdo neruší uprostřed rozdělané práce, nové zprávy příjdou sice okamžitě, ale přečíst si je mohu, až mi to bude vyhovovat. Forma dopisu je mnohem uvolněnější a rozsah je záhodno minimalizovat na nezbytné informační jádro. Další nespornou výhodou elektronického publikování je blesková rychlost a operativnost. Článek mohu psát i den před uzávěrkou, a pokud je nutná nějaká úprava, diskuse e-mailem probíhá rychlostí blesku.

Nádherným a velmi povzbuzujícím rysem publikování v Ikaru je téměř okamžitá zpětná vazba. Článek vidím otištěný během několika dní, téměř okamžitě mohou e-mailem přijít i případné reakce čtenářů.

Srovnejte to s publikováním v klasickém časopise, kde je napřed třeba sjednat telefonem zadání, poté sesmolit nejenom článek, ale ještě i průvodní dopis, nahrát soubor na disketu pro jistotu v několika nejrůznějších formátech, všechno vytisknout - co kdyby se jim to přece jenom z diskety nepodařilo nahrát, sehnat obálku, známku, jít na poštu a vystát tam frontu. A pak čekáte a čekáte, kdy se konečně ten Váš článek v dotyčném časopise objeví. Kvůli dlouhatánským uzávěrkám to bude chvilku trvat. Radost z otištění je zpožděná, a tudíž i menší. Reakce čtenářů minimální, vždyť by si taky museli zjistit adresu, napsat dopis atd. až po tu poštu.

Nemám absolutně nic proti tištěným periodikům a už vůbec ne v našem oboru, ale divíte se mi, že mým favoritem je jednoznačně Ikaros? Dává mi totiž možnost cítit se uprostřed profesionálního dění i přesto, že žiji a pracuji 350 kilometrů od Prahy.

Proto Ikarovi přeji výborného šéfredaktora a nadšený tým, úspěch tak bude i nadále zaručen.

Na konec musím ještě ujistit paní Jirkalovou, že ty slíbené články pro Čtenáře určitě napíšu, ale určitě! Čestné pionýrské!

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAVLICOVÁ, Libuše. Proč nejraději píšu pro Ikaros. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 10 [cit. 2024-02-26]. urn:nbn:cz:ik-10474. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10474

automaticky generované reklamy
registration login password