Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Problémy spojené s registrací programů z kategorie shareware

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Problémy spojené s registrací programů z kategorie shareware

0 comments
Autoři: 
Každý, kdo se pohybuje v prostředí počítačových programů, se určitě setkal s pojmem Shareware. Opakování definice bude sice "nošením dříví do lesa", ale přesto ji zopakuji:

Shareware je prodejní koncept, při němž autor programu dává potenciálnímu uživateli svůj produkt bezplatně na odzkoušení. Po uplynutí určité doby (většinou kolem 30 dní) je uživatel povinen si program buď zaregistrovat
(tj. zaplatit za něj), nebo ho smazat ze svého pevného disku.

Cenové rozpětí této kategorie programů je většinou od 20 do 100 USD.

Každý patrně ví, že tento koncept nefunguje z hlediska autora úplně nejlépe. Uvádí se údaje, že pouze asi 10 procent uživatelů sharewarových programů se registruje. Autoři na tento trend reagují různě - od pouhého upozornění na obrazovce, přes určitá omezení zkušební verze až po expirační dobu užívání programu, po které vám program přestane fungovat. (např. český HTML editor HE!)

Se zajímavým přístupem přišel pan Tony Caine, autor programů pro komprimovaný tisk 2Col a JetCol (mimochodem, jsou opravdu vynikající). Nabízí uživatelům možnost vlastního ocenění programu. Registrační částka jeho programu je v rozmezí 15 až 23 USD s tím, že pokud zaplatíte méně než 23 USD máte zaregistrovanou konkrétní verzi programu, kterou vlastníte, získáte registrační kódy odstraňující omezení zkušební verze, ale ztrácíte nárok na tzv. upgrade (zlevňené nové verze programu).

Registrace přináší následující výhody:

 • legální verzi programu (tj. bez všech omezení zkušební verze)
 • servis a podporu autora (v případě potíží s programem je vám povinen poskytnout pomoc)
 • nárok na upgrade (tj. úspora peněz při inovaci programu)

Osobně jsem se setkal s problémem při posílání registrační částky. Níže jsou uvedeny všechny způsoby, které je možno využít, přičemž úmyslně vynechávám platební karty a mezinárodní šeky vzhledem k malému rozšíření v ČR. U všech možností je příklad celkových nákladů na programu, který jsem si osobně registroval - 2Col + 2menu poplatek 36 USD = cca 1260 Kč. (Pozn. autor sám většinou uvádí možnosti platby v souboru register.txt, ale většinou jsou všechny uvedené způsoby možné.)

Registrace přes zprostředkovatelskou firmu
Registrace programu probíhá přes zprostředkovatelskou firmu, kam dodáte registrační formulář, zálohu a poté už jen čekáte na váš program (dodací lhůty jsou přibližne 14 - 30 dní). Veškerá administrativa je již v kompetenci firmy. Při přejímce programu doplatíte zbytek částky.
V Čechách existují dvě zprostředkovatelské firmy: (v případě, že víte o dalších, dejte mi, prosím, vědět)
DTP studio divize shareware
a Jimaz s.r.o.

Výhody:

 • bezpracnost
 • vystavení veškerých daňových a účetních dokladů


Nevýhody:
 • vyšší náklady
Pro právnické osoby je tato cesta vzhledem k veškerým daňovým dokladům patrně nejlepší.
Př.: v cenách započítán poplatek účtovaný autorem jako poštovné a balné (S&H) - 5 USD) předběžná cena programu DTP studio - 1455,30 Kč
(vyšel mi přibližně tento vzorec : registr. částka + 10 % x kurs dolaru + DPH 5 %

předběžná cena programu Jimaz - 1533 - 1638 Kč
vzorec: reg. částka x kurs + 200 - 300 + DPH 5 %

U dalších plateb je nutno dohodnout způsob dopravení registračního formuláře autorovi, někteří akceptují zaslání formuláře e-mailem, jiní ne.

Bankovní převod
Tento způsob platby je většinou nutné s autorem dohodnout. Převod z konta na konto je velmi spolehlivý, ale bankovní poplatky nejsou zanedbatelné.
Banky v USA si účtují za přijetí platby poplatky v rozsahu 13 - 30 USD.
Tyto náklady je nutno přidat k registrační částce. ( vzhledem k ceně sharewarových programů to může být 1/3 až 1/2 celkových nákladů. Př. registr. S&H
Registrační poplatek: 36 USD / 36 USD
poštovné: 5 USD / 5 USD
poplatky: 13 USD / 30 USD
celkem: 49 USD = cca 1715 Kč / 71 USD =cca 2485 Kč

Výhody:

 • spolehlivost platby

Nevýhody:
 • neúměrně vvysoké náklady

Úhrada doporučeným dopisem nebo cenným psaním
I když se to zdá podivné, tato forma platby je přes rozšíření kreditních karet běžná. Zasílají se takto např. zálohy na ubytování do hotelů. Někteří autoři tento způsob platby přímo uvádí v registračním souboru.
Př.
Registrační poplatek: 36 USD
poštovné: 1 USD
celkem: 37 USD = cca 1295 Kč (Pozn. poštovné za doporučený dopis do USA je přesně 31 Kč) Výhody:

 • minimum dalších nákladů
 • nenáročnost a dostupnost
 • rychlost doručení (do USA letecky 7 - 10 dní)

Nevýhody:
 • určité riziko ztráty dopisu

Mezinárodní peněžní poukázka
Poukázka, kterou je možné poslat peníze kamkoli do ciziny.
Př.
Registrační poplatek: 36 USD
poplatky: 2 USD
celkem: 38 USD = cca 1330 Kč

Výhody:

 • spolehlivost

Nevýhody:
 • dlouhá doba doručení ( pohybuje se od 14 do 44 dní)

Tip: pokud máte přístup k e-mailu, někteří autoři nabízí zaslání programu ve formě přílohy (attachmentu) samotného mailu. Tímto způsobem můžete ušetřit částku za zaslání (obvykle 5 USD)

V mém případě jsem registraci prováděl doporučeným dopisem. Za deset dní mi přišli soubory bez problémů poštou jako attachment.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BOLDIŠ, Petr. Problémy spojené s registrací programů z kategorie shareware. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 5 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-10207. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10207

automaticky generované reklamy