Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Přes milion stran novin na dosah myši

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Přes milion stran novin na dosah myši

0 comments
Anglicky
English title: 
More than one million pages of newspapers within reach of a click for free
English abstract: 
The State and University Library Lausanne (BCU Lausanne) launched a platform for older editions of major newspapers of Swiss canton of Vaud. The first stage of this ambitious project is the launch of all issues of the title “24 heures” and its ancestor “Feuille d’Avis de Lausanne”, published between 1762 and 2001.
Autoři: 

Státní a univerzitní knihovna BCU Lausanne spustila v prosinci 2012 jedinečnou platformu, která zájemcům zdarma zpřístupňuje starší vydání hlavních novin švýcarského kantonu Vaud. V první fázi tento ambiciózní projekt nabízí všechna vydání novin 24 heures a rovněž jejich předchůdce, titul Feuille d’Avis de Lausanne.

Pro vstup do archivu netřeba registrace nebo zdlouhavých svolení. Po návštěvě adresy archivu a vybrání patřičného vydání novin se už čtenář pomocí myši pohybuje v čísle, které ho zajímá.

Pro vstup do archivu netřeba registrace nebo zdlouhavých svolení. Po návštěvě adresy archivu a vybrání patřičného vydání novin se už čtenář pomocí myši pohybuje v čísle, které ho zajímá.

Stránka http://scriptorium.bcu-lausanne.ch poskytuje volný přístup ke všem textům a nabízí vytříbené nástroje výzkumu zhruba jednoho milionu stran z fondů Státní a univerzitní Lausannské knihovny. Výzkumník si může podrobně prostudovat kteroukoliv stránku ze dvou zmíněných titulů vydaných mezi léty 1762 a 2001. Naskenované strany můžete stáhnout k sobě na disk, vytisknout nebo poslat na e-mail.

Zpřístupnění takové masy textu v digitální podobě je prvním krokem širšího projektu, který si klade za cíl poskytnout zájemcům náhled do všech novin, které se kdy podílely na ustavení kulturní identity švýcarského kantonu Vaud. Rozhraní bude proto postupně obohaceno o další tituly; během roku 2013 bude rovněž spuštěna verze pro iPad.

Dokončení stávající první fáze projektu bylo možné díky grantům ze Švýcarské národní knihovny a Edipresse (Tamedia), které zmíněné tituly vlastní, a spolupráci s Archivem Vaudského kantonu a Archivem města Lausanne. Společně tak umožňují uskutečnit cíle, které si klade BCU Lausanne za cíl: propagovat a zpřístupňovat kulturní dědictví švýcarského kantonu Vaud.

Poznámka: Zpráva pochází z konference [IFLA-L]. Autorem překladu je Pavel Farkas.
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
FREY, Jeannette. Přes milion stran novin na dosah myši. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 1 [cit. 2024-04-23]. urn:nbn:cz:ik-14026. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14026

automaticky generované reklamy
registration login password