Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Představení nové budovy Národní knihovny

Čas nutný k přečtení
9 minut
Již přečteno

Představení nové budovy Národní knihovny

15 comments
Autoři: 

V Galerii Klementinum neprobíhají jen výstavy, ale kupříkladu 2. března 2007 se zde konala i tisková konference. Hlavním tématem této tiskovky byla zejména mezinárodní architektonická soutěž a představení vítězného projektu nové budovy Národní knihovny. Kromě toho se ale takué bilancovalo, a hovořilo se o tom, co zajímavého se stalo v roce 2006, a co se chystá na rok 2007.

Nemá cenu pokoušet se udělat tento článek ještě napínavější, a nechat si odhalení až na samotný závěr. Většina z vás již o návrhu nové budovy stejně asi slyšela. Ano, vítězné vavříny si odnesl zeleno-fialový model s oficiálním názvem „Eye / Oko“ (a neoficiálním názvem „Chobotnička“, jak budovu řada lidí označuje).

Vítězný projekt nové budovy NK ČR

Vítězný projekt nové budovy NK ČR

Blíže se k tomuto tématu vrátím později, nicméně chtěl jsem novou budovu zmínit hned na začátku, protože si to zaslouží. Teď ale zpátky k tiskové konferenci. Přítomna byla celá řada zajímavých hostů, například současný ministr kultury Václav Jehlička, bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák, starosta Prahy 7 pan Marek Ječmenek, zástupce UIA (Mezinárodní unie architektů) Wolfgang Tochtermann, ředitelka novodobých fondů a služeb NK ČR Bohdana Stoklasová, a nechyběl samozřejmě ani generální ředitel Národní knihovny, pan Vlastimil Ježek. Krom toho byli přestaveni přítomní členové poroty (jejíž předsedkyní byla Eva Jiřičná) a další hosté.

Návštěvníků tiskové konference bylo samozřejmě ještě mnohem více. Obvykle se k organizaci různých akcí nevyjadřuji, ale zde mi přišlo, že Národní knihovna poněkud podcenila zájem veřejnosti. Tiskovka se konala v jedné z chodeb Galerie Klementinum, a nejen že připravené židle nestačily ani pro polovinu posluchačů, ale záhy se tam tísnilo takové množství lidí, že bych se ani nedivil, kdyby tam někdo někoho ušlapal. Na druhou stranu je příjemné, že lidé mají o takové věci zájem. Ale to jen tak na okraj.

Celá chodba byla plná lidí

Celá chodba byla plná lidí

Jak jsem předeslal, první část se týkala ohlédnutí za rokem 2006. Na samotný úvod dostali návštěvníci porci všech možných statistik – kolik čtenářů knihovnu navštívilo, kolik bylo výpůjček, jak to vypadalo s financemi a podobně. Poté se hovořilo o dalších aktivitách NK ČR, například o výzkumné činnosti nebo pořádání výstav. A nakonec byly zmiňovány některé významné události loňského roku. Za zmínku stojí například zisk sbírky tisků z kláštera v Teplé, projekt „Adoptujte si svůj rukopis“, četné úspěchy ředitele pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy Adolfa Knolla (obdržel například Cenu Ministerstva kultury), rekonstrukce Klementina, otevření nového bistra vedle Révového nádvoří, nebo zhotovení světového unikátu, víceúčelové vakuové komory na sušení svazků poškozených vodou (která úspěšně funguje již od roku 2002).

Do roku 2007 plánuje Národní knihovna celou řadu dalších zajímavostí, kupříkladu výstavu knihy s tajuplným názvem Kodex Gigas (označovánou též jako „Ďáblova Bible“). Od konce března také probíhá (opět v Galerii Klementinum) výstava finálových návrhů nové budovy NK ČR, takže se návštěvníci mohou pokochat i dalšími modely, mezi kterými komise vybírala.

Tím se dostávám zpátky k nejdůležitější části celé konference – k mezinárodní architektonické soutěži. Vlastimil Ježek nejprve předal slovo ministrovi kultury a starostovi Prahy 7, a následně představil výběrovou porotu, jejíž členové vždy pronesli několik slov k posluchačům. A po všech proslovech nastal konečně čas na pomyslný zlatý hřeb večera (respektive odpoledne), to jest na slavnostní vyhlášení vítěze a odhalení vítězného architektonického návrhu nové budovy NK ČR.

Detail modelu vítězného návrhu

Detail modelu vítězného návrhu

Vítězem se stala společnost s příznačným jménem Future Systems, kterou reprezentoval architekt Jan Kaplický. Pan Kaplický následně pronesl několik slov k projektu a předvedl navrženou budovu v celé své kráse. Ať se nám model líbí nebo ne, takový úspěch si rozhodně zaslouží gratulaci. A za sebe ještě přidám přání, ať všechno proběhne bez problémů, a ať se nová budova povede a bude dlouho a dobře sloužit svým uživatelům. Již nyní je nicméně jasné, že se stane významnou dominantou našeho hlavního města.

Po několika nesmělých slovech pana Kaplického byl už prakticky konec. Ti hladovější se vrhli na připravené občerstvení, a ti méně hladoví si začali prohlížet podrobnější informace o budově. Přítomní novináři začali také fotit a natáčet, a ti nejhbitější se vrhli na přítomné VIP hosty a snažili se získat nějaký ten rozhovor.

Armáda novinářů se vrhla prakticky na kohokoliv (zde kupříkladu na pana architekta Kaplického)

Armáda novinářů se vrhla prakticky na kohokoliv (zde kupříkladu na pana architekta Kaplického)

Na závěr bych ještě rád ukázal pár obrázků nové budovy včetně vnitřního uspořádání (jedná se o materiály převzaté z tiskových zpráv NK ČR).

Pan Kaplický ukazuje vnitřní rozvržení nové budovy

Pan Kaplický ukazuje vnitřní rozvržení nové budovy

To jsou oni - vítězný model a vítězný tvůrce

To jsou oni - vítězný model a vítězný tvůrce

Vnitřní uspořádání budovy

Vnitřní uspořádání budovy

Architekt pod soustředěnou palbou otázek

Architekt pod soustředěnou palbou otázek

Chodba Galerie doslova praskala ve švech

Chodba Galerie doslova praskala ve švech

Diskusí o nové budově je na internetu mnoho, ale i přesto bych rád čtenáře touto cestou vyzval k reakcím či komentářům, jak se jim vítězný projekt líbí nebo nelíbí. Protože zpětné vazby není nikdy dost.

Informace o vítězném návrhu

Informace o vítězném návrhu

Petr Bílek, jeden z porotců soutěže

Petr Bílek, jeden z porotců soutěže

Zlata Houšková a Ladislava Zemánková, Národní knihovna ČR

Zlata Houšková a Ladislava Zemánková, Národní knihovna ČR

Vítězslav Jandák, bývalý ministr kultury ČR

Vítězslav Jandák, bývalý ministr kultury ČR

Vlastimil Ježek, generální ředitel Národní knihovny ČR

Vlastimil Ježek, generální ředitel Národní knihovny ČR

Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze, hovořící s Bohdanou Stoklasovou z Národní knihovny ČR

Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny v Praze, hovořící s Bohdanou Stoklasovou z Národní knihovny ČR

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Představení nové budovy Národní knihovny. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 4 [cit. 2024-04-14]. urn:nbn:cz:ik-12486. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12486

automaticky generované reklamy

Jsou zde 15 komentáře

O vnitřním uspořádání knihovny jsem se nedočetla nic, ačkoliv titulek sliboval představení budovy. Foto také ukázalo vnitřek jako naprosto nerozeznatelnou skvrnu, zato VIP byly dobře k rozpoznání. Informativní hodnota článku 4.

no ja bych rekl, ze chapete titulek jinak - jako predstaveni budovy, zatimco ono to vypada na predstaveni predstaveni. Takze klidne i predstaveni budovy NK ;-)
A nahodou, z toho hlediska je clanek informativni. Dovidame se, ze slo o predstaveni, ze slo o propagaci NK, ze bylo v Galerii (podceneno), ze se lide seslapavali, ze tam byli VIP a spousta novinaru a veci kolem toho.
A nova budova NK? Mne prijde zajimava, hlavne zevnitr - lidi vsak asi mluvi hlavne o tom vnejsku;)

Zdá se, že ten obrázek byl trochu zmenšen (asi kvůli datovým limitům). Takže se zeptám, jestli by to nešlo nějak opravit, a snad to bude už brzy v pořádku.
Jinak titulek sliboval "představení budovy" a ta byla myslím představena. Nesnažil jsem se (a ani to v nadpisu nesliboval), že se zaměřím na stavební detaily a vnitřní uspořádání...
Nicméně za ten obrázek se omlouvám. Mělo to vypadat zhruba takto: http://www.e-architekt.cz/index.php?PId=2356&KatId=27 :)

já jsem se spíše setkala s neoficiálním názvem "hromada slizu" a dalšími, které zde snad raději nebudu ani uvádět :-)

To je pravda, používá se jich celá řada. Možná by se mohla udělat i anketa :o)

Ale docela mě překvapilo, že má tolik odpůrců. Návrh to je docela hezký; nebo minimálně není ošklivý (jako některá ocelo-kovová nebo betonová monstra)... :)

Osobně musím říct, že něco tak strašného, jako je nový projekt NK, jsem ještě neviděla! Když si představím krásnou Prahu z výšky, krásné věžičky, stará architekrura apod. a do toho někde mezi tím uvidím nějakou novodobou otřesnou zelenou hrůzu, tak to je fakt paráda!!

Zvláštní. Když mezi starými věžičkami vidím uprostřed zeleného parku neotřelou zelenou budovu, tak to ve mně žádné negativní pocity nevzbuzuje. Spíše mi je nevolno z šedivých krabic paneláků, mezi kterými bydlím. Ovšem tehdá se nikoho neptali (ba ani architektonické soutěže nevypisovali) a zkrátka zprasili velká města těmi betonovými slumy...

Je to samozřejmě o vkusu či nátuře každého z nás. Za sebe ale musím říci, že Chobotnička se mi líbí, zvládl bych třeba i tu kovovou zaoblenou kapku nebo další zajívamé návrhy, ale spíše bych protestoval, kdyby vyhrála nějaká "novodobá otřesná hrůza" ze skla a oceli, jako to vidíme všude po městě. Ano, bylo by to asi nenápadné a mezi ostatními bankami a dalšími budovami by se to ztratilo; ale bylo by to lepší? Nevím. Myslím si, že Národní knihovna by měla vynikat. Tím co je uvnitř, i tím, jak vypadá navenek.

V dnešních Lidových novinách je zajímavý výrok jednoho pana profesora ekonomie (a zřejmě i nedoceněného profesora architektury a knihovnictví). Článek má titulek "Klaus zabrání stavbě knihovny vlastním tělem". http://lidovky.zpravy.cz/klaus-zabrani-stavbe-knihovny-vlastnim-telem-fo0-/ln_domov.asp?c=A070503_162456_ln_domov_znk

Ano, ano, včera jsem to četl na Seznamu (http://www.novinky.cz/domaci/klaus-by-stavbe-narodni-knihovny-zabranil-vlastnim-telem_114444_4vu4i.html). Zejména se nemohu dočkat, až se bude k něčemu přivazovat :o)
"Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla,"
Sledovat tu diskusi kolem nové budovy je opravdu zajímavé. Možná by nám svůj názor mohly sdělit třeba VyVolení nebo finalisté ze Superstar... :)

Vždyť Václav Klaun je přece Vyvolený i Superstar zároveň! Jednou bude mít na Letné velikou sochu, větší než měl Stalin, tak nemůže strpět, aby mu tam zabírala místo nějaká knihovna!

Václav Klaus má právo vyslovit svůj názor - jako president i jako občan, ať už je jeho názor jakýkoli a i když někdo jiný ten názor nesdílí.
Když kdokoli sděluje svůj osobní názor, říká svou osobní pravdu.
Vy byste snad chtěli presidenta, který lže?!

To máte samozřejmě pravdu, a jsem přesvědčen, že mu nikdo jeho názor nebere. Nicméně není důležité jen vyjádření názoru, ale také forma, jak ho vyjadřuje. Branit něčemu vlastním tělem? Takové řešení je značně rozporuplné, i když se přivazují aktivisté ke stromu s kůrovcem, nebo odpůrci Temelínu na našich hranicích. Ale pro prezidenta, představitele státu, je toto poněkud nedůstojné.
Samozřejmě tedy nechci prezidenta, který by lhal, ale zároveň nechci, aby se hlava našeho státu někam přivazovala, nebo tím byť jen vyhrožovala. Domnívám se, že to zkrátka není vhodné.

Kolem knihovny, respektive proti jejímu vítěznému návrhu se toho již docela dost namluvilo a v některých případech i v rámci dost nevybíravého slovníku a formy. Ti co viděli reportáž 168 hodin v neděli na ČT1, která byla tak šikovně sestříhána do podoby, že opravdu skoro všichni jsou proti knihovně, určitě tuto zaujatost mohli vycítit. Zajímavější a o to více alarmující je skutečnost, že přestože včera pan architekt Martíšek ve své demonstrativní ukázce pomocí horkovzdušného balónu předvedl před celým národem jak hluboce se mýlil v některých svých teoriích o velikosti kaplického stavby a narušení panoramat Prahy, nezaznamenal jsem žádné diskuse opačným směrem tedy pro knihovnu natož pak nějakou omluvu za celkem (možná se to zdá jen mě) neslušné hodnocení kaplického díla. Věřím, že diskuse na obhajobu díla nejsou z důvodů rozumné úvahy lidí, kteří nechtějí přistoupit na celkem znechucující kampaň velmi chytře vedené, která již od začátku žádný prostor pro diskusi nedává. O to smutnější je, že se do těchto diskusí se svým "presidentským pocitem" pustila hlava našeho státu. S pozdravem a podporou knihovny po zralé úvaze anonym

registration login password