Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Prázdniny v knihovně – knihovna dětem

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Prázdniny v knihovně – knihovna dětem

0 comments

Letní aktivita v knihovnách v době prázdnin je na mnoha místech různá. Tam, kde mají zájem o své čtenáře a návštěvníky, vytvářejí program, zejména pro děti, které z různých důvodů zůstávají doma. Tím knihovny vlastně bourají mýtus "okurkové sezóny". Tak to chápeme i my v Regionální knihovně Karviná. Pod názvem Pojďte zahnat nudu byl vypracován program celoprázdninové nabídky pětidenních cyklů s různým programem. Nápad vznikl před několika lety, kdy jsme zjistili, že se děti po dobu prázdnin v knihovně setkávají a tráví zde poměrně hodně času. Začali jsme opatrně zjišťovat, o co by děti projevily zájem, formou ankety jsme zjišťovali, co by děti chtěly vyrábět a tvořit, co by se chtěly naučit, co by se jim líbilo. Z výsledků jsme pak sestavili program akce, který se ale rok od roku dle zájmu návštěvníků mění, základní kostra však zůstává stejná. Samozřejmě jsme také brali ohled i na to, abychom s pomocí stávajícího fondu knihovny nabídli dětem i vzory, návody a tím i možnost seznámit se s naučnou literaturou. Tím některé děti objevily, že do knihovny nemusí chodit pouze pro pohádky. Nedílnou součástí bylo i zajištění technické stránky, tj. materiálu, který jsme si zaopatřili s pomocí oslovených sponzorů.

V celém programu nejoblíbenější byl hned první týden, kdy se malí návštěvníci učili plést náramky přátelství. Užili jsme si spoustu legrace, zvláště, když se o to pokoušeli i čtrnáctiletí pánové. Dokonalost vypilovali naši knihomolíci a knihomolice, kteří začali tyto náramky oživovat a obměňovat korálky. Z hotových náramků jsme si udělali výstavku. Rádi bychom vám prozradili, co všechno se dá vytvořit z různých druhů těstovin. Zvířátka? Nemožné. Možná si to řeknete, ale naši malí čtenáři vás přesvědčí o opaku. V dalším týdnu vznikaly berušky, sloni, rybičky či sůvičky. Na závěr celého týdenního bloku jsme měli vystavenu celou zoologickou zahradu. Pravda, chce to trochu šikovnosti, ale u nás jsou velmi šikovné děti... Následující týden jsme posbírali skleněné obaly od přesnídávek, do nich pak různě skládaly fazole, čočku, hrách, burizony, sušené ovoce. Vznikly tak krásné dekorativní skleničky, jako stvořené do kuchyně, či jako dáreček maminkám. Víčka jsme pokryli látkami a zavázali sisalem či pruhy juty, stuhami a mašlemi. Následujících 5 dnů jsme věnovali výrobě "knihomolických triček". Vyvolalo to veliké pozdvižení. Za přispění sponzorů a reklamních agentur jsme dětem připravili loga naší knihovny - moudré sovičky. Malí i větší výtvarníci je aplikovali na trika a my všichni jsme očekávali výsledek. Zadostiučiněním byly rozzářené oči našich malých návštěvníků, evidentně se jim takto vyrobená trika líbila. Ruku na srdce, byl to hezký pohled na 40 dětí se stejnými tričky. Navíc děti slíbily, že si je budou brát na všechny akce knihovny. Na další týdny jsme měli připravenu například výrobu indiánských amuletů, netradičních rámečků na fotografie z dovolené, či skládání Nekonečné básničky, které se mohl zúčastnit každý, kdo přišel k nám do knihovny. Na obrovský papír děti psaly své rýmovačky, zážitky z prázdnin, třeba jen jeden rým, aby nakonec vznikla "nekonečně" dlouhá básnička plná sluníčka, vzpomínek na prázdniny a vůně zralých třešní. Na rozloučenou vám nabízíme ukázku, abyste si mohli udělat základní představu o tom, jak taková "nekonečná" básnička vypadá.

Nekonečná básnička [...] Slunce pálí, třešně zrají, prázdniny už volají. Nemusíme chodit do školy nepíšeme úkoly. Hrajeme si koupeme na koupališti. třeba potulujeme po Konopišti. Prázdniny jsou super věc, tak si je užívej přec. I prázdniny v knihovně mají, knihomolíci se tam věčně řehtají. Taková sranda ani na Nově není, jakou taky knihomolíci mají. Náramky i amulety splácali, trička se stříkají, kus srandy tam knihovnice navíc dávají. Chodím rád do knihovny proto, vytvořil jsem motto. Do knihovny klidně za trest půjdu, zajímavosti i nové informace najdu! [...]

Pro veliký zájem samozřejmě budeme v našich aktivitách pokračovat. Máme připraven Týden strašidelného čtení na říjen, či Vánoční jarmark, na kterém budeme vytvářet adventní věnečky z přírodních materiálů a samozřejmě si povídat o zvycích a obyčejích těch nejkrásnějších svátků v roce.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KOZUBKOVÁ, Yvona. Prázdniny v knihovně – knihovna dětem. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 9 [cit. 2022-05-16]. urn:nbn:cz:ik-11678. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11678

automaticky generované reklamy
registration login password