Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Prázdninový úvodník

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Prázdninový úvodník

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

letní prázdniny jsou v plném proudu a společně s posledním červencovým týdnem k vám přichází i nové číslo časopisu Ikaros. Na rozdíl od zpravodajských serverů naštěstí nemáme pravidelnou okurkovou sezónu a na rozdíl od televizního vysílání nepřinášíme jen reprízy článků z minulých let, a tak doufám, že si na nás i v době prázdnin a dovolených uděláte čas a najdete na našich stránkách něco zajímavého.

Ačkoliv malou tematickou reprízu přeci jen přinášíme – nejen ve formě záměrně podobného úvodu jako minulé léto, ale bohužel i co se týče určitého "vzpomínkového" ladění tohoto čísla. A tak zatímco jsme v minulém červenci vzpomínali na Dr. Stanislava Kalkuse, letos v červnu zemřel odborník na chemické a patentové rešerše Ing. Bohumil Boček, a právě jeho profesnímu i osobnímu životu se budeme věnovat letos. V sérii vzpomínkových článků si "Boba" Bočka připomenou jeho přátelé a kolegové Richard Papík, Jaroslav Horký a Jiří Kadleček.

Co se týče dalšího obsahu tohoto částečně prázdninového čísla, vřele doporučuji například článek věnovaný systému CORE, který agreguje data z digitálních archivů v režimu Open Access, výsledky výzkumu zaměřeného na školní čtenářské kluby či dvě recenze – první z nich nám přiblíží Český knihtisk mezi pozdní gotikou a renesancí a ta druhá nám poradí Jak číst romány jako profesor.

V neposlední řadě vyrazíme společně s pražskou organizací SKIP i na dvě zajímavé exkurze – jednak se podíváme do tzv. "Sedmičky", nově otevřené pobočky Městské knihovny v Praze, která vznikla spojením pobočky na Ortenově náměstí a pobočky na Letné – a vypravíme se také do nedávno zrekonstruované pobočky MKP v Bohnicích. A kdo by měl chuť otestovat své vědomosti, může se podívat na článek věnovaný čtenářským kvízům ve Vědecké knihovně Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde najde i dvě ukázky.

Příjemné letní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Prázdninový úvodník. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 7 [cit. 2021-09-16]. urn:nbn:cz:ik-14254. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14254

automaticky generované reklamy
registration login password