Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pravda, polopravda, lež a mystifikace aneb Ikaros letí dál

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Pravda, polopravda, lež a mystifikace aneb Ikaros letí dál

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

jak je možné, že čtete 1. číslo 11. ročníku našeho časopisu, když jsme v prosinci oznámili, že s vydáváním Ikara končíme? Inu, inkriminovaný článek nebyl ničím jiným než jednou z mnoha mystifikací, kterých jsme se jako obvykle dopustili v silvestrovském čísle. Podle části ohlasů se zdá, že u některých z vás jsme byli úspěšní a naši mystifikaci jste považovali za pravdu.

Odlišit mystifikace, polopravdy, nepravdy nebo přímo lži od pravdy je mnohdy úkol nelehký a zcela určitě se s ním potýkáme i jako informační profesionálové. Poskytovat úplné, nestranné, aktuální a vyvážené informace patří k nejvyššímu umění naší profese. Jak je to ale s pravdou a jejímu vztahu k informaci? Co je to vlastně pravda, co je to informace? Příliš složité otázky pro úvodník, pokuste se proto raději přečíst článek J. Stodoly Informace a pravda, který se pokouší tuto problematiku uchopit z filozofického hlediska.

Ikaros tedy vycházet nepřestává a redakce nebude 13. dubna 2007 páchat hromadnou sebevraždu. Zcela určitě však v tento den spáchá menší oslavu v mezích zákona při příležitosti 10. výročí vydání prvního čísla Ikara, k čemuž došlo 14. dubna 1997. Už nyní připravujeme program akce, při které se ukáže, že některé informace ze silvestrovského čísla tak úplně mystifikací nebyly. To, o které z nich šlo, si však dovolíme ponechat jako překvapení.

Do nového roku 2007 vám tedy kromě obligátního všeho dobrého přejeme, aby mozaika vašeho světa skládaného z mnohých dílčích informací byla čím dál pravdivější. Svým skromným dílem by k tomuto cíli chtěl svými texty přispívat i časopis Ikaros.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Pravda, polopravda, lež a mystifikace aneb Ikaros letí dál. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 1 [cit. 2020-10-21]. urn:nbn:cz:ik-12336. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12336

automaticky generované reklamy
registration login password