Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Přání k Ikarovým narozeninám

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Přání k Ikarovým narozeninám

0 comments
Autoři: 

Sobota 14. dubna 2007 byla pro Ikaros významným dnem – Ikaros měl 10. narozeniny. O tom, jak Ikaros své narozeniny oslavil v pátek třináctého, se můžete dočíst na jiném místě v tomto čísle. Mnoho gratulací přišlo do redakce pochopitelně také e-mailem a právě z těchto dopisů zde vybíráme.

Co jste nám (Ikarovi) také přáli

 • všechna NEJ, která si dovedete představit a byla by Vám milá, a další "desítky" stejně úspěšné redakční tvorby
 • ať máme z Ikara všichni jenom radost
 • ať je pro Vás i dalších nejméně 10 stejně úspěšných!!!
 • Ikarovi vše NEJ do dalších let, ať úspěšně překoná nastávající pubertu a dělá Vám i nám spoustu radosti
 • gratuluji k vaší bohulibé práci a do dalších let hodně elánu a tvůrčího ducha
 • Ikaru a všem jeho tvůrcům i čtenářům hodně úspěchů do dalších let
 • to už je vážně 10 let od prvního kroku? Zdá se mi to až neskutečné (konečně jako celé spektrum elektronických komunikací...) a tak chci všem, kteří se na vzniku a průběhu 10 let podíleli, poděkovat a popřát mnoho dalších úspěchů.
 • stejně (ne-li více) úspěšnou desítku další; časopis mám ráda a studentům i knihovníkům jej doporučuji (ba přímo nařizuji :))
 • do dalších decennií hodně úspěchů a stálou popularitu v české knihovnické obci
 • všem redaktorům hodně elánu do dalších let
 • s želaním dalších sil do budovania Ikarusu...
 • želám Ikarovi (a všetkým okolo neho) dobré informačné zdravie a ďalšie úspešné desaťročie
 • aby jeho autory neopustil elán a energie, se kterou časopis vytvářejí
 • hodně úspěchů a mnoho spokojených čtenářů

Co skutečně znamená slovo IKAROS

Paní Marie Čadková z Městské knihovny v Praze svůj hold Ikarovi složila prostřednictvím malé slovní hříčky:


I jako INVENCE
K jako KREATIVITA
A jako AKTUÁLNOST
R jako ROZHLED
O jako OBOROVÉ zpravodajství
S jako SPOLEČNÍK

Speciální přání

Asi největší radost nám udělalo přání, které přišlo od osoby jaksi „z venku“, od paní Hany Kadlecové, která se svou profesí vymyká hlavní cílové skupině Ikarových čtenářů. Rádi bychom se s vámi podělili o celý text tohoto přání:

Vážená redakce,

vzhledem k tomu, že se raketovým tempem blíží ona významná 13-ka, samozřejmě tím myslím zítra nadcházející šťastný pátek 13. dubna 2007, neodolala jsem pokušení vyslat k Vám pár řádek k tomuto krásně kulatému výročí. Abyste také věděli, jakého vlastně máte vypěstovaného náruživého čtenáře.

Ač nejsem "z branže" ani nenavštěvuji teplé vody Jedličkova bazénu a k Vašemu elektronickému zázraku jsem se dostala neméně kuriózním způsobem, stala jsem se věrným příznivcem Vašeho charismatického časopisu.

A to je důvod, proč jsem nyní velmi ráda, že Vaše nashromážděná desetiletá únava,a zvláště ta psychosexuální, nebyla natolik tíživá a naléhavá, že nezpůsobila rozehřátí vosku, ztrátu rozevřených křídel a strmý Ikarův pád. Jsem proto nadšená, že jeho dráha naopak dále kreativně stoupá vzhůru a já ji mohu s příslušným plezírem (z povzdálí) pozorovat!

Umím opravdu ocenit kultivovaně psané slovo, hluboké myšlenky i bystrý neotřelý humor. Toto vše jsem zcela nečekaně a neplánovaně našla na Vašich stránkách. A současně všudypřítomně mezi řádky vnímám ryzí, nefalšovaný zájem o věc a snahu zprostředkovat informace co nejširšímu spektru a velké nasazení infikovat nadšením ostatní.

A tyto vstupní impulzy mě postupně plíživě vtáhly i ke čtení témat ryze odborných, která mi přiblížila i problematiku dosud odtažitou, z vnějšího pohledu pro mě vždycky šedivou, suchou a neatraktivní. Zvláště články některých autorů na mně zanechaly dojem. Mohla bych jmenovat např. produkci doktora Vojtáška, který je jistě zanícený a obětavý profesionál a moderátor ve více oborech. A pochopitelně i od dalších skalních redaktorů,z jejichž dikce a zasvěcenosti přímo sálá tah na bránu. Takovým příspěvkům jsem se věru věnovala, a to i retrospektivně.

Snad Vás trochu potěší, že v mém případě se podařilo přesně to, co si Vaše redakce předsevzala za cíl počátkem letošního roku, krátce poté, co odvolala a dementovala předtím avizovanou hromadnou sebevraždu. Vaše zajímavé články skutečně nemalým dílem dopomohly k efektu, že drobné střípky mé chaotické mozaiky informací se složily v celistvý, pravdivý obraz (a to do takových detailů, v které bych ani při nejbujnější fantazii nedoufala). Díky!

Musím ovšem prozradit, že mou velkou vášní jsou smysluplné a k zamyšlení svádějící citáty a také dobré knihy. Proto úžasnou bombou byly pro mě dynamické citáty půlměsíce o knihách, silných idejích, lidech a životě! Zatím bezkonkurenčně VIP mezi nimi je pro mne povzdech či varování Michaela Moorea před zvrhlými, podvratnými a pikle kujícími knihovnickými živly. Ke mně se toto varování před nebezpečím ale dostalo už pozdě, už jsem si s nimi prostě začala!...a to je něco jako nevratná chemická reakce, která snad může jen časem vyprchat z éteru. Ale - má to i druhou stranu mince, oni si totiž začali zas se mnou, a to také není jen tak lehce rozlousknutelný oříšek.

Ano, ano, nyní už vím, že zdánlivě nudní a všední knihovníci nejenom tak tiše sedí za stolem a pokud již tak opravdu sedí, tak zcela jistě chystají nějaký temperamentní záletný virtuální kousek, který přinejmenším překvapí. A to je dobře - protože jak jinak by kromě přísně odborných statí vznikly i článečky mírně rozverné, silvestrovské žertíky a úlety,v kterých se jasně zračí rukopis tvůrců? A kdo by čtenáři nabídl tak báječně ujeté škály hlasování a pro hodnocení kvalit Vašeho časopisu a předkládaných informací?

A nejenom to. Co teprve fotogalerie! Je příjemné zjistit, že úhel pohledu informačních specialistů není až tak ostře řezaný a zalétne i k objektům čistě lidským, jako jsou třeba zajímavě obuté či neobuté nohy. ta série snímečků nohou v různých fázích pohybu, a to zejména dámských, se mi velmi se mi líbila. Ta se fotografickým nadšencům Vaší redakce moc povedla, s vysoce vytříbeným smyslem pro detail. Svět je pestrobarevný a v takové podobě má být zachycen.

Když už jsem si tedy s těmi knihovníky začala, budu si je dál sledovat, glosovat, známkovat... a také držet palce, aby další let bájného Ikara byl dobrý a optimistický, bez myšlenek na možný pád. (Protože každý přece musí někdy zažít pocit: to je jedno, jestli potom spadnu, ale hlavně když chvíli letííím!)

Už teď se těším na další vydání, zejména na další plejády citátů a informace o nových přírůstcích Vaší plodné redakce. Jako laik bych se přimlouvala i pro rozmnožení fotografických příloh a zpráv z kuloárů či knihovnických salónků, které jsou možná v posledním období opomíjeny, ale je to škoda, protože činí časopis vzdušnějším a příval informací jaksi stravitelnějším.

Věřím, že můj pozdrav neskončí rovnou v redakčním koši a bude pro Vás podporou a inspirací, stejně jako mně Váš časopis zpestřuje život a dává mi i dobré kulturní a sportovní tipy. Kdoví?, třeba i já se někdy takhle v sobotu zajdu ponořit do vlahého Jedličkova bazénu, také nemám ráda studenou sprchu! Nebo možná ještě chytím poslední lístek na Inforum do haly, kam jsem jako student chodila na přednášky?


Hana Kadlecová
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
CELBOVÁ, Iva. Přání k Ikarovým narozeninám. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 5 [cit. 2024-02-22]. urn:nbn:cz:ik-12481. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12481

automaticky generované reklamy