Geografická sekce, konkrétně katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK), pořádá od 16. 9. do 31. 10. 2009 v předsálí Geografické knihovny v budově PřF UK v Praze 2 (Albertov 6) výstavu nazvanou Venkovy a venkované.
Výstava sleduje společenské a ekonomické změny na českém venkově a ve venkovské krajině. Cílem výstavy je upozornit jednak na rozdílné vymezení venkova v Česku a dále na změnu funkce venkova, dotýkající se (nejen) tamních obyvatel. Na jednotlivých panelech výstavy je zdůrazněn probouzející se fenomén venkovanství. Výstava ukazuje změny v organizaci veřejné správy a hodnotí postavení starostů venkovských obcí. Další části sledují změny v organizaci zemědělské výroby a využití jednotlivých pozemků, hodnotí školství na venkově nebo se věnují religiozitě a pohřbívání na venkově. Na výstavě jsou dále zařazena témata kvality lidského a sociálním kapitálu na venkově, rozdílů ve vnímání identity venkova, spolkového života nebo také problematika vojenských újezdů.
Výstava upozorňuje na rozdílné předpoklady rozvoje venkovských obcí v Česku a vymezuje typy venkovských regionů – různých „venkovů“. Venkov není homogenní prostor se stejnými problémy, starostmi a radostmi na Tachovsku, na Vysočině nebo třeba v Polabí.
Výstava je putovní, je možné si ji zapůjčit pro nekomerční účely.
Z výstavy
Výstava bude slavnostně zahájena v úterý dne 15. 9. v 15.00 hod. a bude přístupná v pracovních dnech od 9:00 do 17:00. Vstup na výstavu je volný. Výstava potrvá do 30. 10. 2009.
Připravil Radim Perlín (kontakt: perlin@natur.cuni.cz).
Zdroj: Tisková zpráva Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze z 8. 9. 2009
Přidat komentář