Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pozvánka na výstavu Podoby současné kartografie : z tvorby studentů geografie a kartografie

Napsal uživatel Mgr. Linda Skolková dne 9. Květen 2008 - 13:35.

Geografická knihovna PřF UK pořádá od 6. 5. 2008 do 3. 6. 2008 výstavu Podoby současné kartografie s podtitulem z tvorby studentů geografie a kartografie. Budou představeny originální návrhy map mladých kartografů. Díla jsou zajímavá především jejich netradičním pojetím.

Tato výstava je příspěvkem ke Světovému dni informační společnosti, který si každoročně připomínáme 17. května.

Výstava představuje výsledky práce studentů, jež vznikaly v předmětech tematická kartografie, tvorba map a grafický design a DTP v kartografii.

Návštěvník tak bude mít jedinečnou možnost proniknout do tajů tvorby kartografického díla od jeho prvotní vize až po realizaci, kdy je dílo zpracováváno společně s grafikem. Příkladem jsou vystavené mapy území Jihovýchodní Asie a Oceánie, které ústí v návrh společného geografického atlasu tohoto území. Studenti si dokonce navrhli pro „svá“ fiktivní nakladatelství i loga a grafický styl.

Mimořádně originální je část výstavy věnovaná možnostem kreativity v současné kartografické tvorbě. Cílem studentů bylo zpracovat kartografické dílo na základě známého výtvarného stylu 19. či 20. století, případně známou výtvarnou technikou. Jak dokládají vystavené exponáty, kreativitě nebyly rozhodně kladeny meze. K vidění je například fiktivní mapa části Tyrolska z roku 1620 vypálená na obyčejném, v tomto kontextu však velice netradičním materiálu, na dřevěné dýze. Při výstavě, která probíhala v rámci mezinárodního sympozia Art and Cartography na přelomu ledna a února tohoto roku ve Vídni, měl tento exponát u návštěvníků veliký ohlas. Zajímavými náměty jsou například i mapa nákupních středisek vyhotovená na nákupní tašce nebo politická mapa světa vystříhaná z různě barevných miniaturních kousků papíru.

Odvěkou snahou kartografů je poskytnout lidské společnosti informace o naší Zemi názornou a přehlednou formou, a to pomocí map.

Výstava je umístěna v předsálí Geografické knihovny PřF UK (Albertov 6, Praha 2, 128 43, 2. patro) a je možné ji navštívit od 6. 5. 2008 do 3. 6. 2008 (otevírací doba: pondělí – pátek 9:00 – 17:00). Vstup volný.

Podrobné informace o výstavě Vám poskytne RNDr. Jan D. Bláha, jeden z autorů výstavy (e-mail: blaha4@natur.cuni.cz, telefon: +420 221 251 410)

Zdroj: Tisková zpráva Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 5. 5. 2008

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.