V rámci Literárního vzdělávání se v v Malém sále v Městské knihovně v Praze (Mariánské nám. 1, Praha 1) 1. března 2010 uskuteční od 11:00 do 15:30 přednáška Mgr. Jiřího Kotena, Ph.D., s názvem Román střední Evropy 19. a 20. století.
Přednášející
Mgr. Jiří Koten, Ph.D., (1979) Vystudoval učitelství českého jazyka a dějepisu na PF UJEP v Ústí nad Labem (Mgr.) a obor Dějiny české literatury a teorie literatury na FF UK v Praze (Ph.D.). Pracuje jako odborný asistent Katedry bohemistiky PF UJEP a jako spolupracovník Oddělení teorie na ÚČL AV ČR. Zabývá se teorií literatury, zvláště naratologií a teorií fikce. Studie publikuje v monografiích a ve sbornících z konferencí, letos chystá samostatnou monografii o pragmatických přístupech v teorii fikce. Vydal rovněž dvě básnické sbírky. Je členem poroty Ceny Vladimíra Vokolka a Státní ceny za literaturu.
Stručný sylabus přednášky
Přednáškový kurz se zaměří na specifika literatury ve střední Evropě, pokusí se tento pojem definovat a obhájit jeho opodstatnění.
První část přednášky se bude věnovat různým pojetím románu jako klíčového žánru novověké literatury; budeme se snažit hledat žánrově-variantní a tematické zvláštnosti vzhledem k teritoriálnímu, resp. společensko-historickému vymezení středoevropského prostoru a literatury v něm; zaměříme se na konstituci kanonického tematického repertoáru a syžetových typů. Ve druhé části přednášky se seznámíme s autory, kteří vyhovují předchozímu vymezení, mj. zmíníme Franze Kafku, Roberta Musila, Hermana Brocha, Itala Sveva, Jaroslava Haška, Josepha Rotha, Sándora Máraie, Iva Andriće, Witolda Gombrowicze, Bruna Schulze, Stanislawa I. Witkiewicze ad.
Třetí část se bude zabývat teoretickými koncepty středoevropské literatury, zvláště se zaměříme na úvahy Claudia Magrise a Milana Kundery. Budeme sledovat recepci zmíněných autorů v různých kontextech. Čtvrtá část přednášky zacílí pozornost na „životnost“ konceptu středoevropské literatury, na situaci po r. 1945 a vlivy kanonických autorů středoevropského románu na pozdější spisovatele. Podíváme se také na dostupnost překladových děl zmiňovaných autorů v českých knihovnách.
Rozšiřující sylabus, po dohodě s lektorem, bude účastníkům rozdán přímo na místě, v Malém sále.
Pořádá: Městská knihovna v Praze.
Vstup volný.
Přidat komentář