Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Poslední zpráva o letošní Noci s Andersenem

Čas nutný k přečtení
11 minut
Již přečteno

Poslední zpráva o letošní Noci s Andersenem

0 comments

Být vzhůru aspoň někdy, v noci,
povídat, číst si, v jiném světě být,
jen jednou, v čarodějné moci
příběhů, co můžeš při nich snít.

Ty víly, čerti, princezna tak hezká!
Bytosti bájné hlídají tvůj sen.
Tak nezapomeň, můžeš přijít dneska,
uprostřed knížek čeká Andersen.

Netradičně básničkou Arnošta Goldflama začínáme informaci o letošní akci k podpoře dětského čtenářství, kterou připravil Klub dětských knihoven SKIP k ukončení kampaně Březen-měsíc internetu. Slova A.G. nejsou jediným poselstvím, která napsali známí autoři; děti pozdravil např. slovenský básník Ľubomír Feldek a rady ke čtení v próze předal známý psycholog Václav Mertin. A přestože ještě nedorazily zpřesňující zprávičky ze všech míst, kde letošní mezinárodní, pohádková, rekordní, společná a jedinečná NOC S ANDERSENEM proběhla, počty nocležníků už se asi nijak dramaticky nezmění. Vězte tedy, že v té letošní akci k podpoře dětského čtenářství si pohádek, hlasitého předčítání a dobrodružného přenocování s kamarády užilo minimálně 14 781 dětí a 2656 dospělých, celkem 17 437 přátel dětských knížek na více než 487 spacích místech Čech, Moravy, Německa, Polska, Slovenska i Slovinska… Ti všichni měli možnost zjistit (a určitě už ví), co dělají knížky v noci… Pokud se bude zájem o Noc s Andersenem rozrůstat jako doposud, budeme muset využít návrhu jednoho z účastníků z Prahy 9 na Týden nocí s Andersenem…

Všichni víme, že nepříznivé počasí letošnímu šestému ročníku Noci s Andersenem moc nepřálo, akce k podpoře dětského čtenářství nakonec na většině registrovaných míst opravdu proběhla v termínu - 31. března 2006 –, i když někde to bylo opravdu jen „o fous“… Tak např. z Jarošova nad Nežárkou hlásili, že měli noc velmi dramatickou, neb vesnice je pod vodou, přesto veřejné ponocování i následné spaní čerstvě pasovaných čtenářů absolvovali pohodově a úspěšně. Ve Veselí nad Moravou přenocovaly dvě děti ze Starého Města, jejichž dům byl v krizové situaci a rodiče je díky známým do Veselí evakuovali. V zatopené Olomouci žádné škody knihovnu tentokrát nepostihly, jen jedna její pobočka musela zůstat uzavřena, protože se k ní nedalo dostat, psala paní ředitelka. Trocha napětí v dětech byla znát i v pátek večer, kolegyně, vedoucí dětského oddělení, bydlí v zaplavené oblasti, ale naštěstí se voda zastavila před jejím domem. I Lomnice nad Lužnicí hlásila: Je to komplikované, protože i u nás jsou mezi nocležníky děti z rodin, které jsou evakuovány. Na mnoha místech byli připraveni hasiči (Blansko), ve Starých Splavech strávil pohádkovou noc v knihovně celý (!) oddíl mladých hasičů. Ale i tam, kde stoupla voda, připraví dětem alespoň v náhradním termínu pohádkové čtení. Všude jinde si náladu pohádkové noci náležitě užili!

Některé spáče inspiroval dlouhý zimní nečas, konaly se demonstrace proti zimě, v Sedlčanech chtěli zimu utopit v potoce, nakonec dali zimu větrům na kopci. I v Litomyšli děti házely do vzedmutých vln řeky Loučné Moranu – snad tak pojistili příchod jara. V Rožnově čarovali na mostě za dobrou vodu, aby se uklidnila a dlouho neškodila. Pár desítek metrů od Berounky starosta dětem z Roztok pouštěl z obecního rozhlasu Vltavu. V Písku z nejstaršího mostu v Čechách odeslali nocležníci všechna dětská tajná přání zavřená v lahvi.

Na většině míst se letos stromky Fabularius Anderseni nedaly vysadit, mnohde však svému pohádkovníku vyrobili alespoň novou cedulku, ozdobili jej, pohádkovým stromům děti zazpívaly, oslavovaly je ve verších. V Úpici uspořádali sbírku na nový stromek (ten starý byl poničen vandaly), nocležníci z Olomouce zasadili malý Řáholeček do truhlíků před knihovnou. Nové pohádkové stromečky se sázely zvláště tam, kde se nocovalo poprvé. Zasazený pohádkový les tak čítá 118 nových stromků, které rozkošatí loňský 386členný Andersenovský les.

Ačkoli hrozily povodně a noční čtení se proto na devíti místech nekonalo, opět proběhla jednonoční sbírka na dětský hospic v Malejovicích. Dosud máme potvrzenu částku 14.591,- Kč (vybíralo se v Knihovně a ZŠ Hoštejn, pražských ZŠ Trávníčkova a Jánošíkova a česko-německého porozumění, v ZŠ Lužice, Rajnochovice, Arménská Brno, Kuřim, Trutnov; přidaly se knihovny Liberec-Vesec, Kralupy nad Vltavou, Nové Sedlo, Litvínov, BBB Uherské Hradiště a školní družina Sokolov).

Letos jsme se asi opravdu všichni dlouze na „Andersena“ těšili, nápady a inspirace proudily knihovnickou konferencí už od konce ledna, knihovnice se předháněly, která vymyslí lepší kviz či soutěž. A jednoznačně nejhranější hrou naší pohádkové noci byl Milionář z Valašského Meziříčí. Také drobné upomínkové tisky byly nachystány dlouho dopředu – díky daru Nadace Děti-kultura-sport byly už v listopadu 2005 vytištěny samolepky a pohlednice obrázku Lucie Seifertové s básničkou Arnošta Goldflama. Poprvé byla udělena papírová medaile těm, kteří nám s přípravami nejvíce pomohli, a také čtecím místům, která akci pořádala v našem termínu už pošesté: Děčín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kaplice, Krnov, Litomyšl, Lomnice nad Lužnicí, Náchod, Nová Paka, Nový Bydžov, Pelhřimov, Praha, Rokycany, Rtyně v Podkrkonoší, Turnov, Ústí nad Orlicí, Žďár nad Sázavou. Společnou výtvarnou soutěž nabídlo knihkupectví Kanzelsberger v Praze i s hodnotnými cenami, slovenské nakladatelství BUVIK připravilo literární soutěž s otázkami pro slovenské a české děti. Záludnou otázkou i letos spáče potěšil také Čtisibrýl ušatý (zasvěcení vědí, z čí dílny pochází). V průběhu pohádkového večera a noci děti volily nejoblíbenější knihu uplynulého roku v anketě Národní pedagogické knihovny SUK 2005 a ve středu 5. 4. 2006 mohla být v Památníku národního písemnictví podle hlasu dětí udělena i Cena nočních spáčů letošní Noci s Andersenem

A kde všude se letos četlo?

Nejenom v knihovnách obecních, místních, městských, vědeckých i jejich pobočkách; ve školách základních, ale i středních (SOU Nitra, SOŠ obchodu, služeb a řemesel v Táboře) a gymnáziích; četly školní družiny, svitavské Společenské centrum, Salesiánské středisko mládeže v Jiříkově, Občanské sdružení Mé město můj život v Břidličné, turisticko-přírodovědný kroužek přenocoval ve Vilémově u Kadaně, četli v muzeu (Čáslav), v holešovském TyMy, v domech dětí a mládeže, v infocentru v Kolovratech a Mediatéce Francouzského institutu. Jen v Praze se četly pohádky na 30 místech (ústředí Městské knihovny na Mariánském náměstí NsA zrušilo kvůli hrozící vodě), na devíti místech se nocovalo v Ostravě, čtyři místa evidujeme z Havířova, Trenčína a Turnova. Noc strávili kožušanští pedagogové, rodiče, děti z prvního a druhého stupně. Ve Sloupu měli 14 prvňáků, polovina jich spala poprvé někde jinde než doma a vůbec nikdo se nebál!!! Zprávičku z Noci s Andersenem v Košicích poslal nad ránem Kráľ čitateľov za rok 2005/06 Martin Lokaj. Semanín zase hlásí, že jejich 21 nocležníků tvoří 4 % všech obyvatel vesnice. V MŠ Poběžovice prožili první noc ve školce bez maminky a z Počepic nám napsali: "Jsme malá školička, která bojuje o existenci a prohrává na celé čáře. Ale díky těmto akcím, kterých se účastní celá škola (naprosto dobrovolně) je trochu vidět smysl práce. Děti spaní ve škole milují." Mohli bychom pokračovat donekonečna. "...zdaleka jsme nestačili všechno, co jsme měli nachystáno...", píší ze Stodu – a podobné to bylo i jinde. A ani náš výčet není a nemůže být úplný, nezlobte se, že se na všechny nedostalo.

A kdo všechno četl pohádky?

Ředitelé a ředitelky knihoven a škol (v Mutěnicích, Brně a jinde), mnohde pomáhali členové zastupitelstev, starostové (v Petrovicích u Karviné přijel na svém jelenu Větrníkovi i sám hajný Robátko, který se starostovi náramně podobal), primátoři, poslanci, spisovatelé; letos zaznamenáváme zvýšený výskyt farářů (čtoucích pohádky a hrajících na kytaru, štúrovský farár naučil děti zpívat písničku v deseti jazycích), babičky a dědečkové (v Poříčí nad Sázavou četla devadesátiletá babička, která si tajně dělala všechny kvizy svého vnuka a pochvalovala si je; 85letá babička je hlášena z Turnova, pohádkovou babičku bez udání věku hlásí Zborovice), dále pak studenti konzervatoře, vysokých i středních škol, skauti i junáci, herci a především učitelé a knihovníci. Z Kedzierzyna-Koźle napsali: "Posłuchaliśmy wielu innych baśni, które czytali policjanci, żołnierze i miejscowi oficjele". Ve Vnorovech přišly děti knihovnici až domů připomenout, aby nezapomněla na „nocování“.

Do knihoven a škol zavítali vzácní hosté. Z českých spisovatelů a osobností jmenujme V. Klimtovou, L.Seifertovou a Pancha, M. Ebena, A. Bartošíkovou, P. Jazairiovou, V. Horvátha, E. Klezlu, ze slovenských G. Futovou, J. Uličianskeho, O. Lukomskou, A.Verešpejovou, H. Koškovou, B. Bobákovou, P. Zifčáka, J. Nvotu, J. Navrátila. Za všechny přítomné VIP, neb vítaná pomoc starostů, zastupitelů, primátorů a poslanců je při akci tradicí a dobrým zvykem, jmenujme alespoň zahraničního hosta - primátora německého města Voerde ve slovenské Handlové. Tož na dálku jim všem děkujeme a doufáme, že i příště budou s námi!

V několika případech proběhly mezinárodní noci a výměnné večery; děti ze slovenské Skalice přijely do Slaného i s paní ředitelkou a naopak, česko-polské pohádky se četly v Českém Těšíně a Karviné. Plánovaný česko-slovenský večer v Uherském Hradišti překazila voda z Moravy. V polských Rydultowech strávily noc děti z Orlové; v Nových Zámcích, v Dunajské Stredě a ve Štúrově proběhla dvojjazyčná slovensko-maďarská noc, Česko-francouzskou mezinárodní noc připravili v Mediatéce Francouzského institutu, němčina spojila děti z německého Olbernhau s dětmi ZŠ německo-českého porozumění z Prahy 8. Na návštěvu do Javorníka přijela také delegace ze sousedního polského Paczkówa, která přivezla "Andersenovu lucernu přátelství"  - lucerničku se světýlkem samotného Andersena; na oplátku dostala putovní kroniku NsA. Pro děti to bylo velmi vzrušující, protože s polskými dětmi a paní ředitelkou knihovny přijela také polská televize, která vše natáčela. Děti si po této návštěvě vyráběly své vlastní malé lucerničky, které zapálily právě dovezeným světýlkem z Polska.

I letos byl připraven společný mezinárodní dětský chat – pouze s jediným výpadkem za celý večer! A nejen děti si noční „pokec“ užily. V Dolnom Kubíně tety knihovníčky šantili na chate do 4.00 hod; polský Kedzierzyn hlásí, že "dzieci były też na chacie, ale kłopot sprawiał im język czeski, którego nie znają". V jedné z chatovacích komůrek si děti mohly „pokecat“ se spisovatelkou Ivonou Březinovou, novinářkou Radkou Páleníkovou z Dětské tiskové agentury a básníkem Jiřím Žáčkem, který "zjistil, že chatování není pobyt na chatě, nýbrž internetová debata. Má ovšem jednu nevýhodu, je anonymní, a tak se při takové početné účasti asi nejčastěji prosadí rošťáci a exhibicionisté, protože ti, co by rádi rozumně besedovali, to nakonec vzdají. Ale tomu se nikdo nemůže divit, děti jsou dnes tak svázané povinnostmi, že se potřebují vyblbnout, a tohle byla dobrá příležitost. Ale ocenil jsem, že se do besedy zapojil i E. T." A díky postřehům Radky Páleníkové víme, že chatem proběhl i návod, jak se stát spisovatelem: "Milá Vendulko z Turnova, když se chceš stát spisovatelkou, tak musíš: 1. ze všeho nejdřív se narodit. 2. naučit se číst a psát. 3. přečíst velikou hromadu knížek. 4. o těch knížkách přemýšlet. 5. mít talent a odvahu a trpělivost, až Ti třeba budou vracet Tvé básničky, povídky, pohádky, romány, abys toho nenechala. A když to všecko vydržíš, tak se z Tebe pravděpodobně stane spisovatelka. Pár let to potrvá, ale fakticky to není špatné povolání. Tak Ti držím palec. Jiří Žáček"

Děti toho asi moc nenaspaly – ale to k pohádkové noci patří. A jako v předcházejících šesti letech nikde nezapomněli na pohádky. Věříme, že jsme (jste) si Noc s Andersenem užili stejně jako vy (my). Děkujeme vám všem, že jste nás v tom nenechali – bez VÁS by noc nebyla nocí - a těšíme se na Noc s Andersenem 30. 3. 2007! A jak píše Radka z Vracova: „Už jsem se znotýrovala, bylo to prima, líbilo se to dětem i nám. A tak se přihlašujeme už do NsA 2007!“ Tož vítáme jako první přihlášené čtecí místo roku 2007 knihovnu ve Vracově! A představte si, že k dnešnímu dni už evidujeme 28 míst pro příští ročník 2007 !!! A ještě dodáváme, že celou naší pohádkovou noční poštou jde jeden hlas – letos byla úplně nejlepší Noc ze všech, co jsme pořádali, děti bezvadné (pochvalují si v Krnově, Sedlčanech a na mnoha dalších místech). Moc jsme toho sice nenaspali (Miletín), ale všichni byli nadšení! Z Bukowie v Polsku píší: "Już blady świt, a my jeszcze siedzimy. Dzieci nie mogą się nagadać - niektóre nie spały przez całą noc. Zabawa świetna. Pozdrawiamy wszystkich, którzy 'nocowali razem z nami' ". V Popradu zaznamenali, že "deti sa už od teraz tešia, že na budúci rok opäť prídu a bude opäť milo a hlavne veselo". Ve Vrútkách se loučil s dětmi „aj sám H. Ch. Andersen s vierou, že o rok sa znovu stretnú v rozprávke – naša NsA bola neskutočne krásna. Ak Boh dá, o rok Do z Andersenovania!“ Děti v Budyni nad Ohří vstávaly s otázkou, kdy zase budeme nocovat. V Hradci nad Moravicí ráno děti odmítaly vrátit se domů, chtěly pokračovat.

Víme, že se nocuje ledaskde, ale v jeden kouzelný večer, v jednu pohádkovou noc číst dětem pohádky, všichni naráz a tak, abychom díky internetu o sobě věděli, v tom je výjimečnost Noci s Andersenem. Přátele čtení, nakladatele, knihkupce, novináře, pracovníky knihoven, pedagogy, rodiče a všechny organizátory spojuje také pocit sounáležitosti a vzájemného přátelství. A za všechny ty, kteří dětem připravují noc plnou pohádek, za propagací akce k podpoře dětského čtení děkujeme především elektronickým časopisům, zvláště pak Dětské tiskové agentuře, portálu Čítárny i slovenskému Infolibu; dále také redakcím tištěných časopisů Mateřídouška, Moje1.noviny, Nezbeda, Děti a my, Čtenář, Bulletin SKIP, Českému rozhlasu, Slovenskému rozhlasu i regionálním televizím Více o společné pohádkové noci a seznam všech registrovaných míst najdete na webu Knihovny BBB.

Fotografie z Uherského Hradiště

Fotografie z Uherského Hradiště

Fotografie z Petrovic u Karviné

Fotografie z Petrovic u Karviné
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ČÁPOVÁ, Mirka a HANÁČKOVÁ, Hana. Poslední zpráva o letošní Noci s Andersenem. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 5 [cit. 2024-11-10]. urn:nbn:cz:ik-12073. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12073

automaticky generované reklamy
registration login password