Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů (Kristýna Kožuchová)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů (Kristýna Kožuchová)

3 comments
Autoři: 

Kristýna Kožuchová

Kristýna Kožuchová s Ctiborem Škutou (Národní technická knihovna) si připravili příspěvek nazvaný "Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů". Polytematický strukturovaný heslář (PSH) je česko-anglický řízený slovník, obsahuje více než 13 600 hesel. Ve formátu SKOS je ke stažení zdarma (pod licencí CC). Zatímco dříve se indexací zabývali především knihovníci, dnes se dostávají ke slovu také uživatelé (viz např. folksonomie, uživatelsky tvořená hesla s definovanou strukturou - příkladem je systém SOBOLEO - a metadatové formáty). Na webu Národní technické knihovny je možné využít generátoru úryvku metadat s hesly PSH. Tagy jsou ve formátech Dublin Core a CommonTag. PSH by mohl být využit pro tagování záznamů v katalogu knihoven NTK, uživatel by měl zároveň možnost vytvářet si vlastní tagy. PSH je v současné době k dispozici ve formátu MARC pro autoritní záznamu a ve formátu SKOS (Simple Knowledge Organisation System). Přednášející oba formáty také porovnala. PSH/SKOS také odkazuje na Předmětová hesla Kongresové knihovny a na DPpedii. Výhodou formátu SKOS je podpora nástrojů z řady funkčně odlišných oblastí (validátory, vizualizační nástroje, automatická indexace dokumentů atd.). K. Kožuchová také ukázala dvě možnosti vizualizace PSH ve formátu SKOS.

(lj)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Polytematický strukturovaný heslář a jeho potenciál v oblasti třídění a zpřístupňování webových dokumentů (Kristýna Kožuchová). Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 5/2 [cit. 2022-08-15]. urn:nbn:cz:ik-13455. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13455

automaticky generované reklamy

Máme tu 3 komentářů

Kvalitní a velice hezky pojatý příspěvek!

Ano, bylo to hezké, i přednášející byla hezká:-)

registration login password