Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pohádková Noc s Andersenem opět děti lákala

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Pohádková Noc s Andersenem opět děti lákala

0 comments

Na 153 místech Čech, Moravy, Slezska, Polska (čtyři knihovny) a Slovenska (sedm knihoven) ukončili v knihovnách, školách, domech dětí, družinách a ústavech sociální péče Březen - měsíc internetu Nocí s Andersenem. Pořadatelé chtěli připomenout také Mezinárodní den dětské knihy, který je slaven na památku známého dánského pohádkáře. O tom, že Noc vydařila, svědčí záplava mejlíků v společné elektonické konferenci, zájem tisku a dalších médií o akci, která se řadí mezi nejsledovanější akce Března - měsíce internetu. Je potěšitelné, že v tuto pohádkovou noc se dokázali spojit knihovníci, učitelé, vychovatelé i družináři a připravili pro děti lákavý interaktivní program, ve kterém nechyběla ani internetová komunikace dětí různých národů.

Nejvíce dětí (80) na Noc přišlo do ZŠ Úvaly, nejmladšími účastníky byli tříletý chlapeček v Lomnici nad Lužnicí a čtyřletá holčička v Jarošově u Uherského Hradiště. Portál Atlas zřídil dětské chatovací místo, které se stalo nejvyhledávanější společnou atrakcí večera. Redakce časopisů Mateřídouška, Rodina a škola i Sdružení přátel Jaroslava Foglara s Bobří stopou připravily pro tento pohádkový večer rozmanité soutěže. Poselství herce Marka Ebena potěšilo malé i velké nocležníky. Škoda, že není v lidských silách být naráz na všech místech a pozorovat dění - to byste viděli věci! Do knihoven přicházely pohádkové postavy, skřítkové, čarodějnice, živé princezny, Albrecht z Valdštejna, několik Bílých paní, osmdesátiletý děda Nezbeda, živí spisovatelé, novináři, policisté... Děti se mohly podívat do pravěku, do divadla, navštívily muzea, stoupaly na rozhledny, lampiónky rozsvítily několik měst. Někde zmizely buchty (v bříškách dětí), jinde elektronické zabezpečení spustilo a přivolalo přímý zásah policie; večera se zúčastnilo několikero policejních psů, tři panenky, čtyři externí strašidla, drzý myšák, dokonce žáci jedné školy se hodinu po půlnoci koupali ve školním bazénu. Nikde nezapomněli na pohádky.

Knihovny navštívily reportéři Slovenské televize, místních televizních kanálů, TV Nova, Slovenského rozhlasu, Českého rozhlasu - stanice Vltava, Českého rozhlasu Brno, spousta novinářů z celostátních a regionálních novin. V období 27. až 31. března 2003 bylo v databází Tam-Tam zaznamenáno celkem 49 citací.

A co se dělo u nás v Uherském Hradišti? Sešla se moc prima parta dětí, pro něž byl připraven detektivní večer s vystoupením policie, navšívil nás detektiv kocour Holmes (Kamil Pulec), který naučil děti písničce k přivolání zločinného kocoura - lorda Jupitera (Zdeněk Trčálek). Hrály se hry, tančily country tance a detektivní příběhy a pohádky přišla číst parta herců Slováckého divadla. Noční čtení ukončil básník a ekolog Pavel Bezděčka.

Je obdivuhodné, co všechno dokázali připravit k podpoře a propagaci dětského čtenářství na tolika místech naší planety, například v Polsku se přidaly čtyři knihovny, na Slovensku se "spalo" v sedmi městech. Malí i velcí prožili sílu psaného a mluveného slova a internetu, který všechny spojil a vytvořil společenství lidí naladěných v jeden večer na stejnou frekvenci. Hansi Christiane, těšíme se opět za rok!

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5
Foto 6
Foto 7
Foto 8
Foto 9


Noc v Severočeské vědecké knihovny

V krásné vile, v objektu Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, která je známa i pod jménem Weinmannův palác nebo Palácová vila Hanse Weinmanna, se uskutečnila dětmi vysněná Noc s Andersenem. V páteční podvečer, v 18 hodin, se sešlo celkem 27 dětí od 7 do 10 let. Převažovaly holčičky, kterých bylo 21, kluků bylo 6. Děti si s sebou přinesly hlavně baterky, potřeby na spaní a malou svačinku, poněvadž v ústecké knihovně i přespaly.

Při rozhovorech se všichni těšili na "Pohádkovou cestu s dobrodružstvím za pokladem". 27 dětí se rozdělilo do tří družstev po devíti a v 19.15, tedy již za tmy, vyrazilo první družstvo za pokladem. Děti procházely jen s rozsvícenými baterkami celým krásným interiérem vily po označené trase. Cestou sbíraly obálky s úkoly a vždy na určeném stanovišti, za asistence pohádkové bytosti (Čertice, Bílá paní, Perníkářka, Kocour v botách, Křemílek a Vochomůrka, Vodnice) plnily dané úkoly z obálek. Vysněný poklad (plný pytel sladkostí) byl pro každé družstvo označen kompasovou střelkou ve směru několika čapích a žabích kroků. Za to obdržely odměnu (knoflíky). Vyhrálo družstvo, které za správné odpovědi ukořistilo nejvíce knoflíků. Noc s Andersenem pokračovala vyhlášením vítězů za reje pohádkových bytostí. Malá diskotéka byla pro děti tou největší odměnou mimo drobných cen. V sále půdní vestavby je i 11 počítačů, kde děti v mezičase chatovaly anebo lovily informace z CD-ROM. Naplánovaná večerka je pro ně na jednu hodinu po půlnoci. To snad již budou natolik unavené, že samy usnou. V loni totiž byly mimo hodinu od dvou do tří hodin vzhůru celou noc. Tak je zaujal nejen vlastní Internet, ale i chatování s dalšími knihovnami.

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ČÁPOVÁ, Mirka a HANÁČKOVÁ, Hana a OPRAVILOVÁ, Iva. Pohádková Noc s Andersenem opět děti lákala. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 4 [cit. 2024-05-22]. urn:nbn:cz:ik-11248. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11248

automaticky generované reklamy