Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pirátská loď a graffiti v petřvaldské knihovně

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Pirátská loď a graffiti v petřvaldské knihovně

0 comments
Anglicky
English title: 
Pirate Ship and Graffiti in Petřvald Library

Často se říká, že dobrá kniha vezme čtenáře tam, kde ještě nikdy nebyl. Pravidelné čtení přináší větší klid a moudrost. Co však udělat, abychom do knihovny přiměli chodit lidi, kteří tam ještě nikdy nebyli?

Pokud nevychováme čtenáře mezi dětmi, nemůžeme přemýšlet o čtenářské a i vzdělané budoucnosti. Oblast, kde nejvíce pociťujeme absenci čtenářské aktivity je oblast dospívající mládeže. Jinými slovy řečeno, teenageři k nám chodí pouze, nemají-li zrovna jiný přístup k internetu, ti uvědomělejší pro doporučenou četbu. Dětské oddělení je určeno dětem, ty zde chodí rády a často trávit volný čas. Je však smutné, že děti, které dětské oddělení knihovny navštěvovaly rády, po dosažení určitého věku z velké části do knihovny přestanou chodit.

Rekonstrukce ve velkém stylu

Alespoň tak jsme to pociťovali v naší petřvaldské knihovně. Jak tuto situaci změnit? Nápady byly, jen šlo o to, dát jim nějakou formu, nějaký rámec. Tohoto nesnadného úkolu se ujala paní Marta Kačorová, která je známá mnoha skvělými proměnami obytných prostor v pořadu Bydlení je hra. A protože jsme chtěli, aby i knihovna byla „ tak trochu hra“, nechali jsme se inspirovat piráty. Najednou již nemáme dětské oddělení, ale moře (knih) s ostrovem a pirátskou lodí! Kdo se podívá pořádně, uvidí i piráty, poklad a spoustu dobrodružství.

Ani oddělení pro dospělé čtenáře nepřišlo zkrátka. Část regálů je zbrusu nových, na zakázku vyrobených z OSB desek, část jsou zrenovované dřevěné police z původního dětského oddělení. Dokreslují tak atmosféru prostoru, kde se setkává mladá generace s tou starší. Celý prostor knihovny je barevně sjednocený výmalbou a novým nátěrem regálů ve studovně.

Knihovna po rekonstrukci Knihovna po rekonstrukci Knihovna po rekonstrukci
Celá realizace projektu trvala přes dva měsíce, během kterých byla knihovna pro veřejnost uzavřena. Knihovnice doufají, že jim to po zhlédnutí nové knihovny čtenáři odpustí.

Knihovny obecně již dávno nejsou strohými půjčovnami s řadami seřazených knih, kde je možné mluvit pouze šeptem a jiný zvuk, než šustění papíru při obracení stránek v knize má za následek zamračený pohled knihovnice a přísné napomenutí. Knihovny dnešního světa se stávají jakýmsi obývacím pokojem daného města, obce. A aby čtenáři v knihovně trávili více času, než je nezbytně nutné k vypůjčení knih, je potřeba, aby se v knihovně cítili jako doma.

Knihovna i pro teenagery

Je vcelku pochopitelné, že mladí lidé od cca 13 let se v dětském oddělení mezi Krtkem a vílou Amálkou cítí poněkud rozpačitě. Nejsou již malými dětmi, a proto je ani sebekrásnější pirátská loď nenadchne. Ale knihy v dospělém oddělení, je také zrovna ještě nelákají, aby mezi nimi pobyli. Nejsou totiž ještě ani dospělí. Vypadá to, že pro dospívající není v knihovně místo, které by je oslovilo, kde by rádi pobyli, které by si zasloužilo označení „cool“. Proto jsme se rozhodli, vybudovat právě pro věk teenagerů oddělení, které bude jednoznačně „cool“. Stěny zde zdobí originální graffiti, pohodlí zajistí sedací vaky a zábavu pak spousta knih a časopisů nejrůznějších žánrů.

Modernizace knihovny proběhla v rámci projektu „Kulturní pohraničí – vytvoření moderní kulturní infrastruktury v Jasienici a v Petřvaldě“ – projekt je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko – Ślask Cieszyński Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ŠIDLOVÁ, Lucie a MOLINKOVÁ, Monika. Pirátská loď a graffiti v petřvaldské knihovně. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 8 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-14118. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14118

automaticky generované reklamy
registration login password