Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Otevřená rozhraní pro programování aplikací v éře cloud computing (Denisa Kera)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Otevřená rozhraní pro programování aplikací v éře cloud computing (Denisa Kera)

0 comments
Autoři: 

Denisa Kera

Denisa Kera ve svém příspěvku promluvila o proměně internetu, jak jsme ji v posledních letech zaznamenali. Reflektují ji také obálky časopisu Time - "osobností" roku 1983 se stal počítač, v roce 2006 anonymní osoba u počítače, údajně tedy uživatel. Podle D. Kery jde o každého z nás, kdo je propojen s internetovou sítí a pohybuje se v ní. V roce 2007 jiný časopis označil za významný jev dění na síti, recyklaci služeb v ní probíhající. Obsah sítě se více a více radikalizuje, uživatelům se nabízí další a další aplikace, které propojují obsah internetu - internet už není jen síť, ale "cloud computing". Status uživatele se v tomto prostředí proměňuje na konzumenta všech dostupných služeb, v současné době je velmi obtížné orientovat se ve všech nabízených službách.

Vývoj nových podob Sítě reflektuje i změny hardware a mikrotechnologie vytvářející lokální sítě. Od webu 2.0, který byl  více zaměřen na uživatele, se nyní přechází k sítím - obsah se přesouvá na internet. Jde spíše o centralizaci dat, které budou dostupné, což s ohledem na nové představy o decentralizaci vytváří jistý paradox.

Jaké jsou výhledy? Uživatel chce aktuální data v reálném světě, přístupné teď a tady. D. Kera zauvažovala nad tím, jak by knihovny mohly využívat nových nástrojů internetu - např. propojení domácí knihovny s fondem veřejné knihovny v prostředí katalogu, geocaching knih v knihovně, nové způsoby čtení (knížka, která na mne mluví, pošle mi sms), výlety s knížkou apod. D. Kera zdůraznila společné workshopy s uživateli a vymýšlení nových věci právě s nimi.

(text konferenčního příspěvku)

(jk)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Otevřená rozhraní pro programování aplikací v éře cloud computing (Denisa Kera). Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 5/2 [cit. 2023-10-04]. urn:nbn:cz:ik-13124. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13124

automaticky generované reklamy
registration login password