Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ohlédnutí za festivalem iCON 2014

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Ohlédnutí za festivalem iCON 2014

0 comments
Autoři: 

Festival iCON 2014 se konal ve dnech 22. a 23. března 2014, a to opět v prostorách Národní technické knihovny. Jako obvykle jej tvořilo několik částí: dvoudenní odborná konference (iCONference), série vývojářských workshopů iCON Dev, výstava produktů a příslušenství iCON Expo a dvoudenní program pro veřejnost s názvem iCONmánie.

iCONference

Odborná konference s "iCONickým" názvem iCONference 2014 byla rozdělena do čtyř tematických sekcí: v sobotu byly hlavními tématy myšlenkové mapy a life hacking, v neděli to byly sekce iCON Life a iCON Edu.

V první sekci věnované myšlenkovým mapám vystoupil Chris Griffiths, spoluzakladatel společnosti ThinkBuzan a spoluautor knihy Myšlenkové mapy v byznysu. Na rozdíl od svého kolegy a "otce" myšlenkových map Tonyho Buzana, který se zaměřuje především na jejich filozofii se Chris věnuje zejména jejich využití v praxi. Ve svém příspěvku představil i nástroje iMindMap, Drop Task či HiCortex.

Kromě myšlenkových map se v této sekci hovořilo také o hnutí Quantify Self, o kterém pohovořil Uwe Diegel, šéf společnosti iHealth. Jednoduše řečeno, Quantify Self označuje přístup k životu zaměřený na data a jejich měření. S pomoci moderních technologií je to ostatně čím dál tím jednodušší; kromě výšky nebo váhy si můžeme díky smartphonům snadno měřit počet kroků a vydanou energii, zapisovat si příjmy a výdaje (ať už potravy nebo našich financí) a mít tak o svém životě mnohem větší přehled.

Na myšlenkové mapy a koncept quantify self navázala druhá sekce konference, která se věnovala tzv. Life Hackingu, což je poměrně moderní označení pro tipy, triky a zlepšováky. Koncept life hackingu na konferenci představil Petr Mára, stejně jako některé vhodné nástroje pro time management a další oblasti, které nám mohou usnadnit život. Celou řadu dalších příkladů si připravil také český publicista a nakladatel Tomáš Baránek ve svém příspěvku "Muž 2.0".

Na pomezí myšlenkových map a lifehackingu stála přednáška Jaroslava Homolky "Myšlenkové mapy v GTD", která se věnovala jejich využití (i možným úskalím) v rámci konceptu "Get Things Done". Z úplně jiného soudku byl příspěvek Libora Klubala, učitele matematiky, informatiky a programování na ostravském Wichterlově gymnáziu, který se věnoval oblasti vzdělávání a pohovořil o výukových aplikacích, o přednáškách dostupných na iTunes, či o tvorbě interaktivních učebnic v programu iBooks Author.

Zajímavý příklad life hackingu a šikovného přístupu k práci si připravili Tomáš Grogár a Martin Klekner, kteří hovořili o aplikace Chronicles, která velmi efektivním způsobem mapuje historii hlavního města. A ačkoliv její autoři neměli techniku, finanční zázemí a dokonce ani nejsou z Prahy, přesto se jim podařilo získat a zpracovat všechny podklady a dotáhnout vývoj aplikace do zdárného konce.

První den konference nakonec uzavřela panelová diskuse "Co lze změřit, lze i zlepšit", věnovaná gadgetům a dopolednímu tématu quantify self. Moderátory diskuse byli Petr Mára a Tomáš Hodboď, kteří představili řadu aplikací a zmínili některé zajímavé trendy.

První tematický blok druhého dne konference nesl název iCON Life a byl zaměřený příběhy a inspirace v různých oblastech. Jako první vystoupila Daniela Rubio, odbornice na technologii VoiceOver a školitelka zaměřující se zejména na uživatele s handicapem, která hovořila o ovládání iPhonu hlasem - což je možnost nejen pro nevidomé, ale také pro všechny ostatní, kteří třeba zrovna jedou autem, cvičí, nebo zkrátka preferují hlasové ovládání před cvakáním do telefonu.

Jako další vystoupil Patrick Zandl, který pohovořil o nejnovějších trendech v oblasti měření a sebeměření a naznačil, kam se oblast quantify self může v dalších letech vyvíjet. Petr Mára si poté připravil příspěvek "Umění prezentace", což je oblast, které se dlouhodobě pracovně věnuje a provádí školení v Evropě i v Asii. Prakticky tak pohovořil o správném vystupování i o vhodných prezentačních aplikacích.

Tomáš Baránek a David Svoboda hovořili o využití Apple technologií ve firemním prostředí, Tomáš Tesař, zakladatel magazínu iPhoneFoto.cz pohovořil o iPhonu jako nástroji pro fotografy (včetně ukázek nejlepších aplikací na focení i postprodukci) a sekci Life uzavřel herní publicista Mikoláš Tuček, který představil iPhony, iPady a Macy také jako platformu pro hry.

Čtvrtý a poslední tematicky blok, iCON Edu, se věnoval oblasti vzdělávání, kterou už první den konference "nakousl" Libor Klubal. Také tuto sekci zahájila Daniela Rubio, která zmínila několik příkladů dobré praxe nejen v klasickém vzdělávání, ale také v oblasti vzdělávání pro studenty se specifickými potřebami.

O své zkušenosti se podělil také Daniel Preisler a Iva Preislerová ze ZŠ T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na severu Čech, kde iPady používají již třetím rokem. Další možnosti využití zmínil také Lukáš Gregor, který iPady používá při výuce animované tvorby na zlínské Fakultě multimediálních komunikací.

Petr Mára následně pohovořil o tom, jak je možné vytvářet kurzy s pomocí iTunes U Course Manageru, Eva Greblerová a Petr Kačmarčíková Bakajsová pohovořily o výuce jazyků s aplikacemi jako Duolingo či Busuu a konferenci uzavřel Karel Klatovský příspěvkem, který se věnoval aplikacím pro naši fyzickou kondici.

Festival iCONmánie

Veřejná část festivalu probíhala stejně jako minulý rok v parteru NTK, kde bylo několik desítek stánků různých výrobců a prodejců Apple příslušenství a také připravené místo pro sérii přednášek, prezentací a mini-workshopů na různá témata.

Fotograf, lektor a cestovatel Honza Březina zde například hovořil o fotografování s iPhonem, společně s Petrem Márou pak přímo na festivalu natáčeli nový díl podcastu Digit (kam jako host zavítali již zmiňovaný Chris Griffiths). Zazněly zde také komerční prezentace O2, ESETu, Logitechu či Western Digital, ukázky zajímavých aplikací či případové studie.

Učitelky Základní a mateřské školy Vřesina a lektorky Vzdělávacího centra iTech Lenka Skýbová a Pavlína Loňková pohovořily o čtenářské gramotnosti, Tomáš Kováč ze ZŠ v Nové Bělé předvedl několik aplikací pro trávení volného času s dětmi, vydavatel Michal Klíma pohovořil o prvním roce existence tabletového týdeníku Dotyk, a Iva Jelínková a Lenka Říhová ze základní školy v Poděbradech představily projekt iSEN.

Zajímavý program pokračoval i v neděli, kterou odstartoval Vláďa Janeček svými tipy a triky pro natáčení a zpracování domácího videa v aplikaci iMovie. Vystoupil ale také například Pavel Hanousek s příspěvkem o vývoji aplikací či Libor Kubín, který představil vznikající Apple Wikipedii.

Kromě dalších komerčních prezentací (např.  Belkin, Altei, Kingston či Easy Store) proběhlo i další natáčení podcastu Digit (tentokrát byla hostem Daniela Rubio) a samozřejmě i další přednášky - například o malování na iPadu, o hrách na Macu, o tvorbě obsahu na YouTube či o tom, jak se s Macy pracovalo před dvaceti lety.

Posledním bodem programu pak byla komentovaná prohlídka výstavy iPhone fotografie a iPhone artu v galerii NTK, kterou účastníky provedl fotograf a novinář Tomáš Tesař. několik ukázek je k dispozici například na české crowdfundingové stránce HitHit.

iCON Dev

Poslední součástí festivalu iCON byl nedělní blok přednášek a workshopů pro vývojáře iCON Dev. Tomáš Jukin zde představil technologii Core Data určenou pro ukládání perzistentních dat v iOS, Matrin Wenisch pohovořil o animacích a UI efektech v systému iOS 7 s aplikací UIKit Dynamics a Jakub Břečka pohovořil o multi-threadingu (práci s více vlákny) s využitím technologie Grand Central Dispatch.

Tři technické přednášky doplnilo také setkání s mladými a úspěšnými vývojáři mobilních aplikaci. Panelové diskuse se zúčastnili Ján Ilavský (Hyperbolic Magnetism), Roman Maštalíř (spoluzakladatel společnosti Touch Art), Tomáš Perzl (CrazyApps), Lukáš Stibor (CEO společnosti Cleevio) a Jiří Urbášek (urbasek.cz).

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Ohlédnutí za festivalem iCON 2014. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 5 [cit. 2025-01-22]. urn:nbn:cz:ik-17511. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17511

automaticky generované reklamy