Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Obrázkové mapy: efektní a efektivní prvky webovských stránek

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Obrázkové mapy: efektní a efektivní prvky webovských stránek

0 comments
Obrázkové (také známé jako hyperaktivní nebo hezky česky klikací) mapy, které se uplatňují jako záhlaví webovských stránek nebo nebo reklamní proužky, patří k trvale oblíbeným a, což se na první pohled nemusí zdát, i efektivním prvkům web-designu.

K tvorbě obrázkových map (HTML element <MAP>), tedy obrázků, jejichž části slouží jako odkazy, potřebujeme jednoduchý nástroj (v angličtině známý jako "mapper", o českém ekvivalentu nevím), které pocházejí z kategorie software a freeware (doporučuji nahlédnout do specializované sekce na serverech WinFiles.com nebo Tucows). Tyto programy fungují v zásadě na stejném principu: do okna načteme grafický soubor a pak si vybereme ze standardní palety obrazců (čtverec, obdélník, polygon a kruh) ten, který je vhodný pro označení daného objektu. V případě skutečně nepravidelného tvaru lze použít "tužku". Pak už zbývá doplnit URL a s prací jsme hotovi. Mapery obvykle nezapomínají ukázat zdrojový kód HTML. Za pozornost stojí např. CoffeeCup Image Maker++ (od firmy CoffeeCup - sharewarová verze 3.0 je k dispozici na 14 dní), MapMaker, který je volně dostupný na stránkách Martina Haringa a MapEdit32 od Boutell.Com (k vyzkoušení zdarma na 30 dní). Posledně jmenovaný program nás může poněkud zmást, protože po spuštění od nás očekává název HTML dokumentu, nikoliv grafický soubor, ale pokud postupujeme podle instrukcí automatického průvodce, dobereme se stejného výsledku jako v předchozích případech.

Výhoda obrázkových map spočívá zejména v tom, že ve srovnání s jednotlivými grafickými soubory, které by bylo třeba uspořádat do složité tabulky, se hodí jako navigační prostředek. Jeho efektnost vzroste, aniž by to uživatel pocítil na zpoždění při načtení stránky, na níž je tento prvek umístěn, pokud k HTML dokumentu připojíme jednoduchý JavaScript, který zajistí záměnu určité části mapy za jinou, když po ní přejedeme kurzorem myši. Pochopitelně se neobejdeme bez náhradní mapy, ovšem díky objektu New Image () jsou obě mapy uloženy do vyrovnávací paměti, a tak je vyvolána iluze (podobně jako v případě animovaného filmu), že se zobrazuje stanovený obrázek, nikoliv celá mapa.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Obrázkové mapy: efektní a efektivní prvky webovských stránek. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 2 [cit. 2024-06-13]. urn:nbn:cz:ik-10284. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10284

automaticky generované reklamy