Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Obchodní rejstřík na Internetu

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Obchodní rejstřík na Internetu

0 comments
Začnu nikoliv od Adama, ale od oběda. Chodím obědvat do budovy Krajského obchodního soudu v Praze na Vinohradech. Jídelna jako tucty jiných, až na ty fronty. Ale ne na jídlo - na výpis z obchodního rejstříku. Každý hladovějící se musel do jídelny prodrat úzkou ponurou chodbou, která byla k prasknutí zaplněna čekajícími lidmi. Ten si krátil čas novinami, tuten zas žhavil miniaturní telefon a mobilně úřadoval, onen jen odevzdaně čekal... Všichni dohromady pak dokonale marnili drahocenný čas. Podle délky fronty a tempa jsem ho odhadoval vždy na několik hodin.

Proč to vyprávím? Jednoho dne se ve vestibulu objevila cedule s nápisem "Obchodní rejstřík k dispozici také na Internetu". Od druhého dne fronty opadly.

V minulém čísle Ikara byla o internetovém rejstříku zmínka a vyzněla spíše pejorativně. Nemyslím si to. Chápu, že v kritických hodinách může být dostupnost a odezva nevalná. Tak to prostě na českém Internetu chodí... Ale to podle mne nijak nesnižuje význam a přínos celé aplikace.

Myslím, že právě internetové zpřístupnění rejstříku (stejně jako nedávno i celostátního telefonního seznamu) může být dobrým příkladem, jak informační technologie přiblížit obyčejným lidem. Je totiž šokující, jak málo pozornosti přikládají významu IT pro náš současný a hlavně budoucí život vláda, parlament, politické strany a nakonec i veřejnost. Například nedávné průzkumy obecného povědomí o Internetu mluví za vše.

U internetového rejstříku mne pořád něco vrtá hlavou. Mohu hledat podle firmy, města, ulice a řady dalších kritérií. Podle jednoho ne. Uhádnete? Podle jména společníků, prokuristů a ostatních osob ve firmách. Je to náhoda nebo úmysl? Jsou důvody technické nebo spíše politické? Možná by mi je někdo z tvůrců technického řešení internetového rejstříku hravě vysvětlil. Zatím se ale nemohu zbavit dotěrné myšlenky, že při zadání jména by mohly ve vteřině vypadnout nežádoucí informace, souvislosti a osobní provázanosti firem. Není to tak? Kdo odpoví?

DR. KADLEČEK ONLINE
informační kancelář pro vědu, průmysl a obchod

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KADLEČEK, Jiří. Obchodní rejstřík na Internetu. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 8 [cit. 2023-04-01]. urn:nbn:cz:ik-10115. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10115

automaticky generované reklamy