Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nový SpringerLink - co je obsahem a co je nového? (Frans Letterström)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Nový SpringerLink - co je obsahem a co je nového? (Frans Letterström)

0 comments
Autoři: 
Frans Letterström

Po historickém exkurzu, ve kterém byl zdůrazněn rok vzniku společnosti Spring, rok 1842, následovala exkurze po současném stavu SpringerLink, která nyní obsahuje necelých 1400 periodik zpětně do roku 1997 (resp. 1850), tzn. přes 2,5 milionu článků s přírůstkem kolem 80 tisíc ročně. Přístup k abstraktům je bezplatný.

Z konkrétních databází byla zmíněna unikátní fulltextová databáze Landolt Börnstein, která obsahuje strukturovaná data z oblasti fyziky, astronomie a souvisejících vět, přičemž v současné době její tvorba a aktualizace zaměstnává přes 1000 expertů z celého světa. Mezi dalšími databázemi zazněla jména jako "ZentralBlatt Math" (obor matematiky v rozsahu historie 1868 až 2005), Online Reference Works (oblast techniky) a CrossRef.org (s více jak 12 miliony záznamy).

Dále byly zmíněny postupy, které SpringerLink používá pro zamezení existence "mrtvých odkazů" (dead links), využívání DOI (digital object identifier) pro lokalizaci elektronických zdrojů/dokumentů, funkce "digital switchboard" vyhledávající a přiřazující správná URL dokumentům, projekt OpenURL a lehce zmíněna problematika digitálních archivů na "vyšší" (např. státní) úrovni.

JaS

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Nový SpringerLink - co je obsahem a co je nového? (Frans Letterström). Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 5/2 [cit. 2021-12-02]. urn:nbn:cz:ik-11851. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11851

automaticky generované reklamy