Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Novinky a události od iPhonu po Minecraft

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Novinky a události od iPhonu po Minecraft

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

zatímco přes léto se jako tradičně nic moc zajímavého nedělo, poslední týdny byly naopak na zajímavé novinky a události poměrně bohaté.

Tak například v úterý 9. září se konala dlouho očekávaná konference společnosti Apple, na které firma představila novou generaci svých chytrých telefonů: iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Kromě vyššího výkonu, nového operačního systému iOS8 a větší úhlopříčky u obou modelů ale Apple představil i další produkt, o kterém se již delší dobu spekulovalo: chytré hodinky Apple Watch.

Nové telefony se staly okamžitě po zahájení prodeje obrovským hitem a během prvního víkendu se jich prodalo rekordních 10 milionů. Nové iPady nebo iMacy firma zatím nepředstavila, takže lze předpokládat, že se bude na podzim konat ještě jeden Apple Event. Chytré hodinky iWatch už sice představeny byly, ale do prodeje se dostanou až na začátku příštího roku.

Další velké překvapení přišlo 15. září, kdy bylo potvrzeno, že společnost Microsoft koupila studio Mojang, tvůrce Minecraftu, za 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu 53 miliard korun). Minecraft je jedna z nejpopulárnějších her současnosti. Jen na počítačích si ji za poslední roky koupilo 15 milionů lidí a na všech platformách to dělá dokonce 54 milionů prodaných kopií.

Akvizice byla poměrně nečekaná nejen kvůli velmi vysoké částce, ale také proto, že autor hry a zakladatel studia Mojang Markus "Notch" Persson si vždy vážil nezávislosti svého studia a k velkým společnostem (včetně Microsoftu) byl velmi kritický. Řada fanoušků to tedy brala jako "zradu". Sám Markus tento krok nicméně na svém blogu vysvětlil tím, že vždy chtěl programovat zajímavé a nezávislé hry a úspěch Minecraftu ho paradoxně spíše svazoval. Prohlásil také, že po uzavření všech náležitostí dohody studio Mojang opustí.

V posledních týdnech proběhla i celá řada dalších významných událostí – ať už se jedná o pokračující konflikt na Ukrajině, přetrvávající boj s epidemií Eboly (do kterého se vložil i Bill Gates s manželkou a na boj se zákeřnou nemocí věnovali skrze svou nadaci 50 milionů dolarů), nebo historické referendum ve Skotsku, ve kterém 55% voličů odmítlo nezávislost země.

Novinek a zajímavostí se tedy v posledních týdnech objevilo víc než dost a jejich výčet by možná stačil na samostatný článek. Zrovna před několika dny byla například dokončena další obrovská akvizice, která odstartovala již na konci srpna, kdy společnost Amazon koupila streamovací službu Twitch za 940 milionů dolarů.

Mezi všemi těmito událostmi bychom ale neměli zapomenout ani na aktuální číslo Ikara, které vám přináší například reportáž z konference HCII, rozhovor s překladatelkou knihy Realita masmédií Niklase Luhmana Katrin Vodrážkovou, představení druhého ročníku soutěže Společně otevíráme data, či zápisky kolegy Pavla Farkase z návštěvy Modré veže, kde bydlel významný švédský spisovatel August Strindberg.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Novinky a události od iPhonu po Minecraft. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 9 [cit. 2022-05-16]. urn:nbn:cz:ik-14276. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14276

automaticky generované reklamy
registration login password