Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nové technologie v systémech firmy Ex Libris a představení Verde - systému pro správu elektronických kolekcí (Jiří Pavlík)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Nové technologie v systémech firmy Ex Libris a představení Verde - systému pro správu elektronických kolekcí (Jiří Pavlík)

0 comments
Autoři: 

Jiří Pavlík J. Pavlík, pracovník Ústavu výpočetní techniky (ÚVT) Univerzity Karlovy v Praze, představil vybrané služby (RSS, RSS Open Search, XML API, OAI-PMH a ERM Verde 2.0) firmy Ex libris, jejíž zástupcem v ČR je právě ÚVT. Co se týče RSS, systém Alephp v18 podporuje RSS kanály z definovaných dotazů. Open Search používá vyhledávače A9.com od firmy Amazon. Aleph, DigiTool, MetaLib a SFX využívají XML, a to za účelem integrace do portálů, tvorby nové generace nadstaveb, vytváření souborných katalogů (např. Evropská digitální knihovna) apod. Jako příklad byl prezentován produkt Primo, který bude uveden koncem tohoto roku a který umí rychle prohledávat napříč katalogy a repozitáři - uživatele navede až k plnému textu. Primo také pracuje se sociálním síťováním, tedy např. využívá tagování. V závěru Pavlík představil Verde, systém pro správu licencí, který je navržen podle specifikace DLF ERMI, umí generovat statistiky přístupů (standard COUNTER, pro který byl navržen protokol SUSHI), je postaven na otevřené architektuře a sdílí znalostní databázi s SFX. Verde má zatím 47 instalací a pro práci s ním je potřeba pouze internetový prohlížeč. Příští měsíc bude uvedena nová verze systému, která podporuje konzorcia, více jazyků, workflows, vytváření lokálních zdrojů a evidenci neoprávněných přístupů nebo nedostupnosti zdroje.
(text přednášky)
(Jed)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Nové technologie v systémech firmy Ex Libris a představení Verde - systému pro správu elektronických kolekcí (Jiří Pavlík). Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 5/2 [cit. 2023-01-28]. urn:nbn:cz:ik-12101. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12101

automaticky generované reklamy
registration login password