Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Festival vědy 2017

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Festival vědy 2017

0 comments

Ve středu 6. září 2017 se na Vítězném náměstí na Praze 6 konal v pořadí již 5. ročník Festivalu vědy. Outdoorová akce s podtitulem „Zábavná vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku“, která dříve probíhala pod názvem „Vědecký jarmark“ je společným projektem vysokých škol a volnočasových institucí Kampusu Dejvice.

Záštitu nad akcí převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech, předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář. Patronem festivalu byl vědec, pedagog a biochemik prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.

Zahájení Festivalu vědy 2017 Zahájení Festivalu vědy 2017
Zahájení Festivalu vědy 2017 - zleva (od deštníku): Ondřej Kolář, prof. Václav Pačes a ředitel NTK Martin Svoboda

Festival vědy je skvělou příležitostí pro školáky i celé rodiny pobavit se a zábavnou a hravou formou nahlédnout pod pokličku skutečné vědy. Chtěli bychom také pomoci v rozhodování všem, kteří si vybírají zaměření budoucího studia,“ uvedla za organizátory Tamara Mašatová z Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy.

Akce byla nicméně určena pro děti i dospělé a na travnaté ploše před areálem Kampusu Dejvice byl připravený bohatý program se zajímavými prezentacemi, ukázkami techniky a různými pokusy, které si zájemci mohli sami vyzkoušet a „osahat“. Tématem letošního ročníku festivalu byla „Věda pro zdraví“ a jak akci popsali její organizátoři, cílem bylo vytvořit „vědeckou laboratoř pod širým nebem“.

Festival vědy 2017 z ptačího pohledu Festival vědy 2017 z ptačího pohledu
Festival vědy 2017 z ptačího pohledu

Rakety, roboti a zapalování všeho možného

Zástupci ČVUT si pro návštěvníky připravili mj. interaktivní poznávací hru Mladý inženýr. Ve speciální expozici Technika pro zdraví (realizované v rámci výročí 310 let založení ČVUT) se lidé mohli seznámit s tím, jak funguje rentgen, lineární urychlovač či protonové centrum. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zase hostům ukázali, že s využitím kyslíku je možné zapálit téměř všechno (včetně uhlíku či železa).

Jedním z hlavních lákadel festivalu byla Raket(k)ová základna, kde si chemici z VŠCHT přichystali různé experimenty s ohněm, včetně zážehu modelu raketového motoru. Zájemcům také nabídli možnost vystřelit si vlastní raket(k)u, zlikvidovat oheň hasicím přístrojem nebo si nechat zapálit oheň přímo na ruce.

Vozítko FEL ČVUT Ohně a výbuchy chemiků VŠCHT
Vlevo: vozítko FEL ČVUT; vpravo: ohně a výbuchy chemiků VŠCHT

V "Tech zóně" si zájemci mohli vyzkoušet ovládání robo-ruky, prohlédnout si studentské formule či podívat se do sanitky Fakulty biomedicínského inženýrství. Ve stánku Fyzikálního ústavu AV ČR se fanoušci fyziky seznámili s fungováním moderních detektorů a systémů na zpracování dat v urychlovačích a observatořích. A ve stánku Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy si návštěvníci mohli vlastnoručně vyrobit zkamenělinu, naučili se psát tajným písmem a probíhaly zde i pokusy se zapálením vody.

Planety, patenty, záchranářský kamion a klíčování

Medici z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na festivalu předvedli operaci klíčovou dírkou. Mobilní planetárium Praha si připravilo sférické projekce zábavně vzdělávacích filmů zaměřených na přírodní a astronomické vědy. A Matematicko-fyzikální fakulta si připravila experimenty s tekutým dusíkem (o teplotě přibližně -196 °C) a pár ukázek zaměřených na oblast optiky (polarizace světla, barvy, laser, diody).

Ústav experimentální botaniky AV ČR pro změnu nabídl nahlédnutí do tajuplného světa rostlin. Odborníci z České zemědělské univerzity se (poměrně tematicky) zaměřili na téma půdy a vody (od zavlažování až po záplavy). Ve stánku Úřadu průmyslového vlastnictví ČR se lidé mohli seznámit s procesem patentování vynálezů a vyzkoušet si znalostní kvíz zaměřený na slavné vynálezce a jejich patenty.

Stánek Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze Prezentace Katedry dozimetrie FJFI ČVUT v Praze
Vlevo: stánek Fakulty lesnické a dřevařské ČZU; vpravo: prezentace Katedry dozimetrie FJFI ČVUT

Na Festivalu vědy si návštěvníci rovněž mohli za asistence příslušníků Městské policie hl. m. Prahy vyzkoušet simulaci dopravních situací, jízdu na dopravním hřišti a mohli (nanečisto) získat i „řidičský průkaz“. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy zase na festival přivezla záchranářský kamion Golem, přes třicet tun vážící automobil, který slouží jako pojízdná nemocnice. Členové chemické jednotky Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy zase představili vlastní požární techniku a záchranářské vybavení.

Festivalu se v neposlední řadě účastnila i Česká televize, která si ve svém stánku připravila k prohlédnutí (a vyzkoušení) triky s klíčovacím pozadím, tzv. green screen. Zájemci se mimo jiné dozvěděli, proč je toto zařízení zelené a ne třeba růžové (protože u růžového by člověku zmizela i hlava, zatímco zelená či modrá barva se klíčuje nejlépe, protože jí lidé mají nejméně) a jaké jsou možností jeho využití.

Představení fakult a kateder ČVUT Green-screen České televize
Vlevo: představení fakult a kateder ČVUT; vpravo: green-screen České televize

Závěrem

Festival vědy neboli již zmiňovaná „Zábavná vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku“ byl zajímavou akcí se zajímavým programem a plný zajímavých experimentů. Od robotiky, po chemii, od televizního klíčování po patenty. Loňský ročník festivalu navštívilo kolem 15 tisíc lidí, a letošní se mu přinejmenším vyrovnal.

Pro úplnost také stojí za zmínku, že kromě „Kulaťáku“ probíhal doprovodný program i v prostorách Národní technické knihovny, kde proběhlo několik přednášek na téma „věda a zdraví“. NTK také návštěvníkům nabídla interaktivní prohlídku knihovny pomocí speciální aplikace pro mobilní telefony.

Poznámka: Zdroj fotografií: FB stránky Festivalu vědy.
Hodnocení: 
Průměr: 2 (1 hlasování)
MAŠATOVÁ, Tamara a RYLICH, Jan. Festival vědy 2017. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 8 [cit. 2024-11-21]. urn:nbn:cz:ik-18152. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18152

automaticky generované reklamy
registration login password