Zpráva z konference Bobcatsss 2016 v Lyonu
Ve dnech 27. – 29. ledna 2016 se ve francouzském městě Lyon konal 24. ročník studentské knihovnické konference Bobcatsss. Setkání pod záštitou asociace EUCLID (European Association for Library & Information Education and Research) bylo zaměřeno na aplikaci demokratických principů v knihovnách a informační vědě. Hlavními tématy byla role knihoven v demokratické společnosti, intelektuální svoboda a censura, Open Access a Open Data a ochrana soukromí. Pořadatelský tým se skládal ze studentů a vyučujících tří univerzit: ENSSIB (The École nationale supérieure des sciences de l’information et des bibliothèques) z Lyonu, Université Paris Descartes a the University of Tennessee.
Den první
Konference byla zahájena uvítací ceremonií, na které byly přivítáni účastníci z různých částí světa. Mimo zástupců evropských zemí se konference účastnili například také studenti z Filipín, Ománu, Jihoafrické republiky, Kanady nebo Senegalu. Ujasněny byly základní informace o průběhu konference. Pro pobavení zahrálo tradiční lyonské loutkové divadlo Zonzon, o silný kulturní zážitek se postaral smyčcový kvartet. K publiku promluvil ředitel lyonské městské knihovny Gilles Eboli a ředitel pořadatelské univerzity ENSSIB Yves Alix. O cenzuře a ochraně soukromí v dnešní době přednesla příspěvek Päivikki Karhula z univerzity v Tampere.
Odpoledne se účastníci rozdělili do osmi skupin na exkurze do vybraných knihoven. Největší zájem byl o exkurzi do Městské knihovny. Jedná se o největší knihovnu ve Francii – její budova se skládá ze sedmi podlaží přístupných pro veřejnost a sedmnáctipatrové administrativní části. Mimo hlavní budovy je v Lyonu 14 dalších poboček. Při vstupu do knihovny musí každý návštěvník nechat nahlédnout do své tašky, toto opatření bylo zavedeno po teroristických útocích v Paříži. Mimo klasický knižní fond jsou v knihovně také pohodlné sedačky se zařízeními pro přehrávání hudby nebo tablety s připojenými sluchátky, rozsáhlý je fond audiovizuálních médií a hudby. V artotéce jsou k zapůjčení originální výtvarná díla a fotografie. V některých zónách je povolena hlasitější komunikace, jsou zde barevné stolky s židlemi a automaty s občerstvením. V sálech s volným výběrem se dodržuje tichý režim a pracovní místa pro studium byla během naší návštěvy téměř plně obsazena. Mimo běžné služby knihovny byl účastníkům exkurze představen také velmi bohatý historický fond, který knihovna spravuje a popularizuje například formou procházek po místech spojených se vznikem vzácných publikací.
Zleva: hlavní vchod Městské knihovny v Lyonu, prohlídka historického fondu a místnost pro rodiny s dětmi do tří let
Když byla skupině v rámci exkurze předvedena kniha z 5. století, která byla napsána a vždy uchovávána v Lyonu, neskrývali mnozí účastníci emoce. Dále byly prezentovány stránky Le Guichet du Savoir (http://www.guichetdusavoir.org), což je obdoba služby Ptejte se knihovny. Inspirativní bylo také představení centra Le Point G, které bylo založeno v rámci knihovny v roce 2006 a nabízí zdroje k tématu genderu a sexuality, tedy feministická, queer, lesbická, gay, bisexuální, transexuální a intersexuální témata.
Po skončení exkurzí byla účastníkům konference nabídnuta ještě návštěva umělecké vernisáže v prostorách univerzity či společné posezení v některém z místních zábavných podniků.
Den druhý
Čtvrtek byl den s nejintenzivnějším programem. Odbornou část zahájil proslovem na téma “Intelektuální svoboda, knihovny a demokracie” Paul Sturges, který působí jako profesor ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Poté si již účastníci mohli vybírat ze zajímavých přednášek, prezentací posterů či workshopů. Souběžně probíhalo čtyři až pět různých akcí, které představovali příspěvky z celého světa. Mnohdy se jednalo o velmi kontroverzní témata spojená například s pornografií, utlačovanými komunitami či protiteroristickými opatřeními. Ve čtvrtek dopoledne se konala také výroční schůze asociace EUCLID, ta se však většiny účastníků z řad studentů netýkala. Během odpoledních bloků představily své postery také účastníci z České republiky: Masarykovu univerzitu v Brně reprezentovali Pavla Minaříková a Roman Novotný, kteří představili výsledky projektu LibDesign. Dvoučlenný tým z Karlovy univerzity v Praze (Kateřina Nekolová, Petra Černohlávková) se věnoval tématu užívání českých knihoven imigranty.
Přestože odborný program trval celý den, účastníci se nezdáli znuděni či unaveni. Každý si mohl sestavit vlastní harmonogram v průběhu dne z frontálních a interaktivních forem, z krátkých i delších příspěvků. Ve večerních hodinách byli všichni účastníci konference pozváni na neformální večírek s občerstvením v klubu Transbordeur. Nejprve zahrála místní swingová kapela a poté DJ. A na parketu nebyly zastoupeny jen mladší věkové kategorie, ale stud odhodili i starší knihovníci a informační vědci.
Den třetí
Závěrečný den byl zahájen proslovem francouzského sociologa Denise Merklena na téma “Role knihoven v demokratických kulturách”. Poté následoval opět ve čtyřech až pěti liniích odborný program, přerušovaný přestávkami na občerstvení a navázání kontaktů.
Závěrečná ceremonie se konala v pátek odpoledne ve velkém sále. Při této příležitosti byly vyhlášeny nejlepší příspěvky v jednotlivých kategoriích. Nejlepší paper byl dle poroty představen samotnou koordinátorkou konference a vyučující na místní univerzitě: Raphaëlle Bats nazvala svůj příspěvek “Po Charlie Hebdo: francouzské knihovny mezi svobodou projevu a neutralitou kulturních institucí”. Kategorii posterů byl oceněn výsledek výzkumu Jessicy Colbert ze Spojených států, který představoval nesrovnalosti mezi současnou používanou terminologií v oblastí LGBT a záznamy v katalogu. V kategorii workshopů byla oceněna dílna studentek z Litvy z názvem “Hraní rolí v knihovně: propagace čtení u dětí”. Organizátorky tohoto workshopu mimo jiné nenásilně přiměli účastníky, aby předváděli zvířátka v lese, poskakovali a vydávali různé zvuky. Dále byl vyjádřen velký dík všem pořadatelům a proběhlo symbolické předání vlajky Bobcatsss týmu pořadatelů příštího ročníku. Ten se bude konat v lednu 2017 ve finském Tampere. Velmi zábavné bylo promítnuté propagační video natočené organizátory příštího ročníku.
Jedna z exkurzí vedla do dokumentačního centra nového muzea
Shrnutí
Letošní konference Bobcatsss v Lyonu měla výbornou atmosféru, byla organizačně velmi dobře zvládnutá a především přinášela na světlo velmi podstatná témata, která souvisí s celospolečenskou situací a v nichž mohou hrát knihovny a informační instituce významnou roli. Pobyt v Lyonu byl zpříjemněn jarním počasím a příjemnou rozlohou města - přesuny bylo možné pohodlně podniknout pěšky či na kole. Organizace konference probíhala bez problémů, během programu bylo myšleno na zajištění potřeb a pohodlí účastníků a potěšily i nápadité detaily: pozvánka na společné focení s třemi neznámými, workshop origami či odborná rychloseznamka v přestávkách. Anebo třeba předpověď počasí a přehled základních francouzských frází v uvítacím balíčku.
Témata se velmi dobře doplňovala a z mnohých účastníků čišela energie, nadšení a osobní nasazení, se kterým se výzkumnému problému věnují. Příspěvky byly velmi inspirativní a ve většině případů byl jasný praktický přínos dané akademické činnosti. Do popředí se zde dostalo propojení knihoven s politikou a se společenskou situací, což je téma, které má velký potenciál a představuje pro knihovnictví velkou výzvu.