Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Městská knihovna v Praze slaví 120. výročí svého založení

Napsal uživatel Mgr. Linda Skolková dne 30. Srpen 2011 - 16:26.

Víte, co mají letos s Městskou knihovnou v Praze společného třeba pražské tramvaje, rozhledna na Petříně, historická budova Národního muzea nebo Akademie věd? Odpověď je jednoduchá – rok založení 1891 a tedy i 120. výročí. Každý ze zmíněných oslavenců se kulaté výročí rozhodl pojednat trochu jinak, a tak už jsme byli svědky uzavření historické budovy Národního muzea, které rekonstrukci opravdu potřebuje, slavnostní jízdy historických tramvají nebo oslavného ohňostroje na Petříně.

Městská knihovna v Praze připomíná své 120. narozeniny celý rok symbolem parníčku, který mohou lidé potkávat nejen na webových stránkách, Facebooku, ale je přítomen i v logu knihovny. Parník se stal výročním symbolem hned z několika důvodů. Líbilo se nám, že palubu i podpalubí můžeme zalidnit, loď vnímáme jako symbol dobrodružství (vzpomeňte na Dva roky prázdnin, Patnáctiletého kapitána, Trosečníky z Vlaštovky nebo Jacka Holborna) a zároveň odkazuje na plavbu po moři literatury. Ne však bezcílnou, ale naopak řízenou pomocí kompasů, sextantů i nových navigačních systémů a s kotvením u ostrovů dobré literatury.

Podoba lodičky se v průběhu roku mění, a to od té nejjednodušší, která je využita právě v logu, přes různé barevné varianty až po tu konečnou, kterou představujeme veřejnosti právě teď. Kompletní vizuál má podobu kolesového parníku s množstvím různých pasažérů i doprovodných plavidel. Pokud se do obrázku zadíváte pozorněji, můžete objevit třeba Karla Čapka i s Dášeňkou, broučky, pejska s kočičkou, Antonína Dvořáka a Rusalku, kluka s notebookem, současného ředitele knihovny Tomáše Řeháka, dva významné ředitele z historie knihovny – Antonína Sovu a Jana Thona, Supermana, Švejka, ale i pátera Koniáše. A mnoho dalších, které neprozradím, protože hledat a nacházet by měl každý sám.

Obrázek výročního parníku se v pobočkách Městské knihovny v Praze objeví v několika různých podobách – interiéry budou zdobit plakáty ve formátu A2 a A3 a čtenáři si parník odnesou domů v podobě pohlednice. Ale nejdetailnější pohled na všechny pasažéry nabídne plakát o velikosti cca 2 x 1 m, který bude k vidění na chystané výstavě o historii a současnosti Městské knihovny v Praze 120: Vylodění ve Smečkách. Výstavu pro veřejnost otevřeme 5. října 2011 v Galerii Smečky.

Autorem všech podob parníku je grafik a ilustrátor Václav Šlajch. Absolvent magisterského oboru Mediální a didaktická ilustrace na Ústavu umění a designu v Plzni se narodil v roce 1980 v Lounech. Aktivně se zabývá knižní ilustrací a komiksovou tvorbou. Kromě komiksových periodik jako KomiksFest! Revue, magazínu AArgh!, nebo undergroundového BubbleGunu, publikoval v řadě českých sborníků a jeho ilustrace doprovází například knihy Tisíc jizev nebo Anděl na velbloudu.

Městská knihovna v Praze s Václavem Šlajchem spolupracuje od roku 2008, kdy svým komiksem doprovodil Výroční zprávu za rok 2007. Na svědomí má také PF 2009, symbol draka pro loňský festival fantasy literatury CONiáš : na křídlech draků nebo komiks z Příběhu Pražské bible, knihy vydané v letošním roce, kterou si lze zdarma stáhnout z webových stránek Městské knihovny v Praze.

Zdroj: Tisková zpráva Městské knihovny v Praze z 29. srpna 2011

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password