Exkurze do Parlamentní knihovny
Exkurze pražské organizace SKIPu do Parlamentní knihovny Parlamentu České republiky proběhla 17. února 2014. V knihovně nás vřele přivítal ředitel knihovny pan PhDr. Karel Sosna. Parlamentní knihovna je nejstarší součástí administrativy Parlamentu ČR (zal. 1858, před 155 lety) a odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny.
Poskytuje informační a knihovnické služby poslancům a senátorům, orgánům Poslanecké sněmovny a Senátu, zaměstnancům Kanceláře Poslanecké sněmovny, Kanceláře Senátu a dalším institucím a uživatelům. Parlamentní knihovna je veřejnou knihovnou ve smyslu knihovního zákona a poskytuje veřejné knihovnické a informační služby. Externím uživatelům jsou služby poskytovány jen prezenčně a přístup do prostor knihovny je umožněn v souladu se směrnicemi pro zajišťování ochrany objektů Poslanecké sněmovny a Senátu.
Knihovna sídlí v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na adrese Sněmovní 4, Praha 1, kde také poskytuje své služby. Depozitáře má disponované v budově někdejšího Federálního shromáždění, ale v nejbližší době budou přestěhovány do ústředního depozitáře Národní knihovny ČR v Praze, Hostivaři.
Jádro fondu představují česká parlamentária a sbírky zákonů od 2. poloviny 19. století do současnosti a výběrově parlamentária a zákony zahraničních parlamentů. Historicky nejcennější část knihovního fondu byla v roce 2000 prohlášena ministrem kultury podle zákona o památkové péči za kulturní památku. Nejhodnotnějším exemplářem tohoto historického fondu a ojedinělým pramenem české právní historie je rukopisný soubor dobových právních knih z 15. století s názvem Práwa Saszká.
Ze služeb poskytovaných Parlamentních knihovnou bych zmínil asi dvě nejzajímavější. Jednou je služba průběžných rešerší, které pracovníci knihovny vytvářejí pro poslance a senátory na cca 80 různých témat a druhou službou je Digitální repozitář Parlamentní knihovny. Digitální repozitář obsahuje Společnou česko-slovenskou digitální parlamentní knihovnu od roku 1848 po současnost a digitální knihovnu České sněmy, která navazuje chronologicky sestupně na původní projekt Společná česko-slovenská digitální parlamentní knihovna a obsahuje dokumenty od roku 1039 (Břetislavova dekreta) do roku 1847. Parlamentní knihovna je také zapojena do projektu Visegrad digital parlamentary library+.
Průvodcem skupiny SKIP v Parlamentní knihovně byl pan ředitel Dr. Sosna (v kravatě).
A nyní ještě několik nezáživných knihovnických informací. Parlamentní knihovna je plně automatizovaná a používá systém ARL, dále UNIMARC, tezaurus Eurovoc a bibliografickými záznamy přispívá do Souborného katalogu ČR. V knihovně pracuje 16 knihovníků. Vloni, přes pád vlády a několik měsíců nefunkční Poslanecké sněmovny, navštívilo knihovnu na 3 tisíce čtenářů, kteří si vypůjčili téměř 11 tisíc knihovních dokumentů. Osobně, telefonicky, písemně či elektronicky poskytli informační specialisté knihovny zájemcům z domova i ze zahraničí 6 tisíc konzultací, rešerší a odpovědí na dotazy z nejrůznějších oborů a oblastí zájmu, především z legislativy a parlamentarismu. Digitální repozitář navštěvuje mezi 1200 a 1700 uživateli denně. V roce 1918 měla knihovna cca 3 tisíce svazků. Od roku 1935 disponuje právem povinného výtisku (v současné době jen periodik) a na konci I. republiky již obsahoval fond kolem 100 tisíc svazků. Dnes knihovna vlastní okolo 250 tisíc exemplářů. Za rok 2013 knihovnu navštívilo 133 zájemců o výměnu zkušeností ze zahraničí.
Všichni účastníci exkurze byli nadmíru spokojeni a jako dík jsme se podepsali do historické návštěvní knihy Parlamentní knihovny. Milému průvodci, kolegovi Dr. Sosnovi, děkujeme za zajímavý zážitek.