Aprílový Google
Stejně jako většina z nás vnímá 24. prosinec jako Štědrý den, neméně rozšířená je i přezdívka pro 1. duben, tzv. "apríl". Označení prvního dubnového dne jednak vychází z názvu měsíce a jednak funguje jako citoslovce úspěšného žertíku. "Ježišmarjá, hoří ti počítač... apríl!" čí "Ministři Věcí Veřejných podají demisi... apríl!". To druhé je bohužel současná politická realita nezávislá na datu v kalendáři, ale princip je myslím jasný. Ostatně každý z nás už jistě někdy někoho podobným způsobem nachytal nebo byl sám nachytán.
Tak jako se navzájem napalují lidé, aprílové žertíky si každoročně připravují také zpravodajské servery či známé společnosti. Z posledních let můžeme vzpomenout třeba na přestup Topolánka do TOP 09 nebo zateplení chrámu svatého Víta; letos to byl třeba nový trend odstraňování bradavek či informace, že exministr Dobeš bude rektorem Univerzity Karlovy.
Suverénně nejaktivnější byla ale společnost Google, která si připravila více než deset různých "vtípků", které vypustila do světa společně se seriózními tiskovými zprávami a video-reportážemi. Poťouchlé novinky z Googlu přicházely v podstatě celý víkend a protože byly většinou velmi povedené, rozhodli jsme se připravit pro Vás alespoň krátký přehled.
8-bitové Google Maps pro NES
Pravděpodobně nejznámější a současně i nejpropracovanější letošní aprílová legrácka od společnosti Google, o které jsme na Ikarovi informovali i formou samostatné krátké zprávy. Jak už název napovídá, jedná se o Google Mapy určené pro nejslavnější 8-bitovou herní konzoli 90. let, Nintendo Entertainment System (NES). Ostatně, jedná se o potenciálně významnou část trhu - konzole NES se prodalo několik desítek milionů kusů.
Kromě klasické tiskové zprávy a ilustračního videa Google vytvořil i plně funkční verzi pro osobní počítače. Místo mapy ulic či satelitní mapy tak uživatele přivítá pastelová grafika jak vystřižená z legendárních her typu Final Fantasy či Legends of Zelda. Do retro 8-bitové grafiky převedli dokonce i "Street View", neboli panoramatické pohledy z ulice.
Google Street View v 8-bitové grafice (Národní divadlo, Zlatá ulička a Václavské náměstí)
Google Street Roo
A u Google Maps ještě zůstaneme. Jak víme, Google investuje nemalé prostředky do své služby Street View, která se snaží pokrýt přinejmenším všechna města. V rámci různých osvětových projektů se podařilo zmapovat dokonce i část Antarktidy či tok řeky Nil. Google si ale současně uvědomuje, že velký kus světa zatím není pokrytý, a velké mezery jsou právě v Austrálii.
Snímání Austrálie je poměrně velkou výzvou, protože většina kontinentu je neobydlená a nevedou zde žádné silnice, kudy by mohly projíždět typická "snímací auta" vybavená panoramatickou kamerou. Proto se v Googlu rozhodli spustit projekt Street Roo, ve kterém se budou namísto obvyklých aut používat klokani. Zmapování celé Austrálie by nemělo trvat déle než tři roky.
Prototyp snímacího zařízení pro klokany (zdroj: Google Street Roo)
Gmail Tap
I v dnešní době chytrých dotykových telefonů je stále poměrně nepohodlné psát na nich SMSky, e-maily nebo nějaké delší texty. Klávesy jsou malé, virtuální klávesnice nepřesné a ani automatické opravy moc nepomáhají. Proto inženýři v Googlu vytvořili nový nástroj Gmail Tap určený především uživatelům známé e-mailové aplikace Gmail.
Inspirací pro tento mocný nástroj byla Morseova abeceda, která dokáže popsat každé písmeno jen a pomocí teček a čárek - vždyť co může být rychlejšího a jednoduššího? Díky morseovce a snadnému ovládání (jen dvěma tlačítky!) mohou uživatelé psát zprávy rychleji a klidně i poslepu. Pokročilí uživatelé mohou s trochou cviku psát dokonce i dvě zprávy najednou.
Morseova abeceda otevírá nové možnosti pro mobilní komunikaci (zdroj: Google Tap)
Chrome Multitask Mode
Rychlost a efektivita jsou klíčová slova, která platí i pro další produkt Google, oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome. Technici Googlu si totiž nemohli nevšimnout, že ať už pracujeme s jakýmkoliv počítačem či jakýmkoliv programem, vždy využíváme jen polovinu svého potenciálu. Proč? Protože máme jen jednu myš.
Google Chrome Multitask Mode je experimentální projekt, který se snaží tento přetrvávající nedostatek napravit. Řešení je přitom docela jednoduché – program zkrátka umožní připojení druhé myši, což v praxi znamená, že s trochou tréninku dokážeme pracovat až dvojnásobnou rychlostí než nyní.
Multitask Mode by měl podporovat až 128 připojených myší
Really Advanced Search
Vyhledávání informací je pro nás stále důležitější a společnost Google se této oblasti věnuje již od svého vzniku. Počet informací velmi rychle stoupá a najít ty skutečně relevantní je stále obtížnější. Současné nástroje sice umožňují alespoň základní upřesnění dotazu, jako booleovské operátory či vyhledávání podle data či typu dokumentu, ale ani to už nestačí.
Google proto vyvinul svůj prozatím nejnovější vyhledávací nástroj, Really Advanced Search. Ten profesionálním uživatelům umožňuje velmi podrobné upřesnění dotazu, například podle podtextu, slangu či gramatických chyb. Nechybí také ani vyhledávání podle použitého fontu či textury na pozadí stránky.
Really Advanced Search je ideální volba pro informační specialisty (zdroj: heuge.com)
Google Racing
Velmi propracovaný vtípek se týkal dokonce motorismu. Google totiž již dlouho není jen "internetovou společností", ale vyrábí i telefony, netbooky a další fyzická zařízení. Před několika týdny tedy pokročili ještě dál a představili odvážný projekt závodního vozu, Google Racing.
Projekt, na kterém Google spolupracuje i s americkou asociací NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), ale nemá za cíl vyvinout jen obyčejné auto, ale autonomní závodní vozidlo, tedy závodní automobil, který se dokáže sám řídit i navigovat. Díky moderním technologiím by takový vůz neměl být pouze bezpečnější a spolehlivější, ale skvělých výsledků by měl dosáhnout i v prostředí adrenalinových závodů proti lidským řidičům.
Uživatelé mohou svým hlasováním zvolit i nejlepší design vozidel
Google Fiber Bar
V posledních měsících se docela často hovořilo o projektu Google Fiber - pilotnímu projektu vysokorychlostní internetové sítě v Kansas City, která by měla přinést až stonásobné zrychlení připojení. Pokud bude projekt úspěšný, optická vlákna čeká rozšíření po celé Americe.
Prvního dubna ale Google překvapivě odhalil, že spekulace o vysokorychlostním internetu jsou liché, a ve skutečnosti se jedná o Google Fiber Bar, neboli celozrnnou tyčinku plnou vitamínů, minerálů a vlákniny.
Kansasští starostové Joe Reardona Sly James pózují s novou zdravou tyčinkou (zdroj: Google Fiber Bar)
YouTube Collection
YouTube, největší a nejvýznamnější portál na sledování a sdílení videa, zná asi každý. Každou minutu je na YouTube nahráno přes 60 hodin obsahu a denně uživatelé zhlédnou přes 4 miliardy videí. Můžeme zde najít videa všech možných žánrů, různé délky i kvality, ale jedna věc byla vždy nezbytná: připojení k internetu. Bez slušného připojení si bohužel nepřehrajeme vůbec nic, protože veškerý obsah je umístěný na serverech po celém světě.
Tento problém ale řeší nejnovější produkt, YouTube Collection, díky kterému si můžeme celý obsah portálu objednat na DVD. A kdo nemá DVD přehrávač, může si celou kolekci objednat např. na VHS videokazetách. Problematická je zatím jen několikaletá dodací lhůta, kterou způsobuje především obtížná doprava. Jedna kompletní objednávka totiž vyžaduje několik desítek nákladních vozidel, což poměrně komplikuje distribuci.
Objednávka YouTube Collection je rychlá a bezproblémová; dodací lhůty jsou ale stále dlouhé
Go Ro, hafani, teleport a ostatní
Mezi další aprílové vtípky pak patřila například meziplanetární Google Analytics, Google Voice pro zvířata, teleportování s pomocí extenze Click-to-Teleport, nová aplikace pro systém Android - překladač firemního žargonu, podrobnosti z přijímacího řízení pro psy, ovládání počasí přes Google Weather Control, či možnost ovlivňovat obsah svých oblíbených programů s pomocí Google TV Click. Zmínku si zaslouží také pozoruhodný projekt Go Ro (Go Rotary), který má za cíl optimalizovat a zpřístupnit webové stránky pro uživatele klasických vytáčecích telefonů.
Zleva: přijímací pohovor s novým hafanem, webové statistiky podle planet a představení projektu Go Ro