Nejoblíbenějším časopisem knihovníků je Čtyřlístek
Dětský komiksový časopis Čtyřlístek je jedinečným fenoménem. Věnovali jsme mu rozsáhlou odbornou stať už v loňském silvestrovském čísle Ikara, nicméně když jsme nedávno vyhlásili anketu o nejoblíbenější časopis čtenářů Ikara, takové výsledky jsme skutečně nečekali. Že Čtyřlístek drtivě převálcuje Ženu a život, Zahrádkáře, Čtenáře a koneckonců i takové Leo, se dalo víceméně očekávat. Že však předstihne Inflow a v posledku 2,5x i Ikaros, to pro nás bylo naprostým šokem. Před další analýzou podrobné výsledky hlasování (otázka zněla: „Časopisem mého srdce je“):
1. Čtyřlístek (25 hlasů – 50 %)
2. Ikaros (10 – 20 %)
3. Inflow (5 – 10 %)
4. Leo (4 – 8 %)
5. Čtenář (3 – 6 %)
6. Zahrádkář (2 – 4 %)
7. Žena a život (1 – 2 %)
Pozitivní zprávou je, že časopis, který předpokládá IQ čtenářů (resp. spíše čtenářek) pod bodem mrazu, v anketě totálně vyhořel. Naopak umístění Zahrádkáře na předposledním místě se dá chápat jako úspěch – milovníci skalniček nebo záhonků mrkve obvykle Ikaros nečtou a je tedy pozoruhodné, že časopis získal dva hlasy. Na pováženou je však pozice Čtenáře, kterého předběhlo dokonce i Leo (což se zdá zvláště nepochopitelné s ohledem na feminizaci knihovnictví). Vypadá to tedy, že čtenáři Čtenáře moc Ikara nečtou a věnují se svému písečku. Nebo je jejich srdce úplně jinde.
Jediný, kdo – krom Čtyřlístku samozřejmě – v anketě netratil, bylo Inflow: desetiprocentní zisk nepůsobí kdovíjak, při vyčlenění Čtyřlístku však už jde o čtvrtinu hlasů, a to je na časopis, který se nedávno teprve etabloval, velice slušné. Z 2,5násobné ztráty Ikara za Čtyřlístkem samozřejmě redakce vyvodí patřičné důsledky. Už od příštího, tedy lednového, čísla bude většina Ikara věnována Čtyřlístku. Budou zavedeny nové rubriky, resp. původní rubriky budou pozměněny. Tak například „Informační zdroje, služby, aplikace“ se změní na „Myšpulínův univerzální rádce“, „Zprávy, reportáže a glosy“ budou upraveny na „Vstávají nám s Pinďou vlasy“, z „Recenzí“ se stane „Bobík prasí“ a „Informační gramotnost“ se transformuje do „Fifinčiny kulinární dovednosti“.
Brzy také přineseme rozhovor s Jaroslavem Němečkem a připravena samozřejmě bude řada studií, která odhalí doposud neznámé skutečnosti ze života třeskoprské čtveřice. Doufáme, že tím konečně seriozně založíme obor čtyřlístkologie – v angličtině Cloverleaf Journal Studies, v němčině die Kleeblattcomicstripzeitschriftwissenschaft, ve francouzštině études de revue de trèfle à quatre feuilles. Předpokládáme, že se rozvinou i dílčí disciplíny myšpulínologie, pinďozpytu, bobíkozofie a fifinkiky. Ke svému slovu se dostane i specifický geografický subobor třeskoprskopis.
Anglický název oboru (tedy Cloverleaf Journal Studies) dá jméno i nově vzniklému recenzovanému – později impaktovanému – časopisu, ve kterém budou vycházet specializované příspěvky ve všech světových jazycích a který bude stejně jako Ikaros vydávat občanské sdružení Ikaros, o. s. Už nyní je přípravná redakční rada zavalena příspěvky (oslovení autoři své texty dodávali do týdne, max. deseti dnů), takže 1. číslo Cloverleaf Journal Studies bude skutečně exkluzivní. Např. prof. Brudla Wędlinová z polské Vratislavi dodala velmi přínosnou studii s názvem „Notatki stracone prof. Myszpulina spod sladów w kraj Niamniamów - ich geneza i utrata“ [Ztracené poznámky prof. Myšpulína z cesty do země Ňamňamů – jejich vývoj a zánik]. Na základě rekonstruovaných zbytků Myšpulínova diáře (připojen k článku ve faksimile) např. zjistila, že slovutný kocour neumí psát a používá pouze tři grafické znaky: ☺ ☼ ♀. Ve svém komentáři se je prof. Wędlinová pokouší interpretovat takto: ☺ = pěkný den; ☼ = nápad; ♀ = samice nablízku.
Věříme, že tyto naše kroky se setkají s příznivým přijetím odborné veřejnosti a těšíme se na váš čtenářský zájem i aktivní autorské zapojení.