Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Za fantastikou do knihovny aneb CONiáš 2008

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Za fantastikou do knihovny aneb CONiáš 2008

0 comments

Městská knihovna v Praze (MKP) dělá fanouškům fantasy, scifi a hororu jen a jen radost. Ze smíchovské pobočky se pomaličku stává speciálka na fantastiku, přes rok se tady koná jedna zajímavá akce za druhou a letos se na konci září uskutečnil už druhý ročník conu CONiáš.

Co si lze představit pod slovem „Koniáš“? Ti sečtělejší z nás si možná vzpomenou na jezuitského pátera Antonína Koniáše, který prý za svůj život spálil 30 000 protestantských knih. Pokud už se trošičku o fantasy zajímáte, jistě vám neuniklo, že Koniáš je jméno nejslavnějšího hrdiny našeho superspisovatele Mirka Žambocha. Pokud jste se stejně jako já vydali cestou knihovnického vzdělání, možná vás napadne, že Koniáš je také název informačního systému právě MKP. A proč jsou v názvu této akce první tři písmena velká a ještě se to píše s „c“? Protože con je zkratka z anglického slova convention = setkání fanoušků fantastiky.

Ve velkém stylu

Conů je přehršel, ale knihovnický zatím jen jeden. Zatímco vloni byl CONiáš malou jednodenní akcí, letos se ho rozhodli pražští knihovníci pojmout ve velkém stylu. Organizací byl pověřen autor celého nápadu Míla „Roggy“ Linc, zaměstnanec MKP, velký fanoušek fantastiky a spisovatel. Rozšířil program na dva dny, přenesl ho i na smíchovskou pobočku a se svým organizačním týmem připravil pro návštěvníky spoustu drobných překvapení, například povedené účastnické materiály (což je vznešený název pro propagační letáčky, program a jiné maličkosti, které se zpravidla rozdávají na všech conech).

MKP přenesla CONiáše i do vestibulu stanice metra Muzeum, kde se můžete ještě do 10. října podívat na práce šesti předních českých žánrových výtvarníků na téma cestování fantastickými prostředky. Ostatně výstava se jmenuje přímo Vivat Mobility. Je samozřejmě zdarma a kromě několik obrazů u každého autora návštěvník najde i jeho medailonek.

Hvězdní hosté, dobrá nálada a komorní atmosféra

První den se program konal v prostorách nádherně zrekonstruované pobočky MKP na Smíchově. Návštěvníků sice mohlo přijít víc, ale na druhou stranu alespoň vynikla atmosféra malé komorní akce. Jako první vyprávěl spisovatel Martin D. Antonín o svých osudech profesionálního spisovatele. Vydělat si u nás psaním není žádná legrace, natožpak když člověk píše fantastiku, žánr lidmi stále přehlížený a neprávem opovrhovaný. Vystřídali ho autoři Jiří W. Procházka a Vlado Ríša, kteří povídali o literární sérii Agent JFK. Tradičně nejvíce diváků přišlo poslouchat spisovatelku a knihovnici Františku Vrbenskou, jež přijela s tématem děsů a běsů starých Slovanů. Program zakončil nakladatel Michael Bronec vyprávěním o novém vydání slavné ságy Amber spisovatele Rogera Zelaznyho.

V sobotu se CONiáš přesunul do ústřední budovy na Mariánském náměstí. Po celý den si návštěvníci mohli zahrát karetní hru „Magic The Gathering“ či se zúčastnit výtvarné dílny. Hlavní program probíhal v malém sále, kde besedoval například spisovatel Vladimír Šlechta či Leonard Medek, publicista Martin Šust zase povídal o nelehké úloze editora antologií a ani Míla Linc nezahálel a vtipně představil návštěvníkům MKP a její činnost na poli fantastiky. Nejvíce diváků přitáhl koncert kapely Peregrin.

V klubovně probíhal paralelní program, který byl více zaměřen na téma letošního CONiáše – horor. O strachu tu povídala spisovatelka a psycholožka Ivana Kuglerová, do rozboru upírů se pustila autorka a publicistka Petra Neomillnerová, to však zdaleka nebyli jediní hosté.

První vlaštovka

Chodíte často do knihovny? Nejsou vám žánry scifi a fantasy cizí? A mrzí vás, že dostávají v knihovnách nedůstojně malý prostor a že knihovníci někdy nesmyslně pod popisku „science-fiction“ zařazují i čistou fantasy či horor? MKP udělala první krok vpřed. Snaží se ukázat, že fantastika nemusí být žádný brak a že se v ní najdou i díla oceněné mnoha významnými cenami včetně slavné Pulitzerovy ceny. Usiluje o přiblížení světu fascinujících strojů a fantastických krajů i obyčejnému čtenáři. Tak přijměte mé pozvání a přijďte se za rok na třetí ročník CONiáše podívat, čím my, čtenáři fantastiky, žijeme.

Koutek hráčů deskových her

Koutek hráčů deskových her

Návštěvníci pátečního programu na Smíchově

Návštěvníci pátečního programu na Smíchově

Tomáš Hibi Matějíček vypráví o temných stránkách komiksu

Tomáš "Hibi" Matějíček vypráví o temných stránkách komiksu

Beseda s výtvarnicí Janou Šouflovou

Beseda s výtvarnicí Janou Šouflovou

Koncert kapely Peregrin

Koncert kapely Peregrin

Ukázky bojového umění taekwondo

Ukázky bojového umění taekwondo

Spisovatelka Františka Vrbenská vypráví

Spisovatelka Františka Vrbenská vypráví

Poznámka redakce: Článek bude publikován i na webu www.teepek.cz.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
LŽIČAŘOVÁ, Pavla. Za fantastikou do knihovny aneb CONiáš 2008. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 10 [cit. 2024-12-18]. urn:nbn:cz:ik-12935. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12935

automaticky generované reklamy
registration login password