Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V ivančické knihovně

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

V ivančické knihovně

0 comments
Autoři: 

Když jsem na konci roku tradičně vyhodnocoval stránky veřejných českých a moravských knihoven pro časopis Čtenář, dostal jsem se už k počtu 1 084 stránek. Protože se však údaje o aktivitách některých knihoven daly najít v loňském roce na dvou, ba i třech webech, počet knihoven, které mají své stránky byl pochopitelně nižší. Dospěl jsem k číslu 995, což je počet relativně vysoký. Přesto jsem byl dost zklamán, protože 22 procent všech stránek nebylo aktualizováno během roku 2007 ani jednou. Některé údaje o knihovnách zůstaly beze změny dokonce od r. 2003, napříkladknihovní informace na webu obce Kostelec na Hané a na webu města Miroslavi. Neslavné prvenství v zastaralosti drží stále stránky nymburské knihovny, kde se dočtete o akcích, které knihovna „chystá“ na říjen 1999!

Neaktuálnost údajů naštěstí nebyl případ stránek ivančické knihovny, jimiž se budu v tomto sloupku podrobněji zaobírat. Ivančická knihovna podobně jako děčínská knihovna používá redakční systém WordPress, díky němuž snadno stránky aktualizuje. Ve chvíli, kdy o stránkách píši, se na nich dočítám, že byly naposledy aktualizovány před deseti dny. 18. ledna na nich totiž přibyly statistické výsledky za loňský rok. Mám pocit, že jsou první knihovnou, která je na webu vystavila. Např. knihovna v Rožnově pod Radhoštěm v podnabídce nazvané Statistiky uvádí stále údaje k 31. 12. 2006.

Protože ivančická knihovna ponechala na webu statistické údaje i za rok 2006, můžeme je navzájem porovnat. Je obdivuhodné, že je ve všech ukazatelích oproti předloňskému roku nárůst. Počet návštěv v ivančické knihovně vzrostl dokonce o více než 75 procent!

Věřím, že dobré statistické výsledky souvisí do určité míry i s kvalitou webových stránek. Na nich lze podobně jako na stránkách knihovny v Dolní Kounici vyplnit formulář, který je v levé části stránek, a odeslat dotaz do knihovny. Nemusíte tedy mít žádný poštovní program.

Další službou je objednávka pravidelného měsíčního zasílání informací z knihovny. K tomu se musí vyplnit e-mailová adresa ve formuláři v pravé části stránek. U této služby bych doporučil, aby umožnili zájemcům jednoduché odhlašování pro případ, že přestanou mít zájem o zasílání novinek. Inspirovat se mohou stránkami knihovny, kde pracuji. Tam to funguje tak, že se zadá již jednou registrovaná e-mailová adresa do pole pro registraci a odešle se. Je to jednodušší než postup, který volili zlínští knihovníci, protože ti vyžadují uvést slovo ODHLASIT v poli předmět.

Dostatek zpráv z knihovny se ovšem dočte zájemce i v Informačním bulletinu, který ivančická knihovna začala vydávat v říjnu 2007 a zatím stihla připravit tři zajímavá čísla. Bulletin je ke stažení ve formátu PDF a dozvíme se o něm v podnabídce nazvané Informace e-mailem. Obávám se, že málokoho napadne hledat bulletin právě zde, a proto bych ivančickým knihovnicím doporučoval, aby pro něj vytvořily speciální podnabídku. Například klatovští knihovníci pro tento účel zvolili název Publikační činnost.

Nejvíce mne na stránkách ivančické knihovny zaujala služba nazvaná Knihy pro všechny. Je určena především starším občanům Ivančic a spočívá v bezplatném doručování knih 1x měsíčně až do bytu. Tuto službu znám už ze stránek havlíčskobrodské knihovny, kde ji zajišťuje knihovnice Helena Pospíchalová pro obyvatele malé obce Pohled. U ivančických knihovníků se mi líbí, že pro uskutečnění této služby získali skauty. Teď už se nedivím, že ivančickou knihovnu využívá v současnosti každý pátý obyvatel města, což je výsledek, který jim může závidět většina českých knihoven.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V ivančické knihovně. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 2 [cit. 2024-12-26]. urn:nbn:cz:ik-12711. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12711

automaticky generované reklamy