Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Otec webu získal cenu tisíciletí

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Otec webu získal cenu tisíciletí

0 comments

Britský fyzik Tim Berners-Lee (Timothy John Berners-Lee) převzal v Helsinkách z rukou finského prezidenta Tarja Halonena dne 15. června 2004 jako první člověk nově založenou Technologickou cenu tisíciletí (Millennium Technology Prize), kterou bude napříště každé dva roky udělovat Finská nadace pro technologickou cenu (Finnish Technology Award Foundation). Technologie World Wide Web (WWW), kterou vyvíjel Tim Berners-Lee na počátku 90. let během svého působení v laboratořích CERN - Evropském centru jaderného výzkumu ve švýcarské Ženevě, se během několika málo let stala součástí každodenního života milionů lidí a významně usnadnila přístup široké veřejnosti k důležitým informacím, uvedl předseda poroty Pekka Tarjanne při zdůvodnění rozhodnutí poroty. Osmičlennou porotu, která o udělení ceny rozhodovala, tvoří čtyři Finové a dále odborníci z USA, Japonska, Francie a Švédska. Cena je dotována finanční odměnou ve výši jednoho milionu eur, na kterou se společně skládají finská vláda a soukromé sponzorské firmy. Její zakladatelé chtějí tímto oceněním vyznamenávat vynikající technologické výkony, které pozitivně změní každodenní život mnoha lidí.

Pro Tima Bernerse-Lee to však nebylo první významné ocenění, kterého se mu v letošním roce dostalo. Přesně na Nový rok mu udělila britská královna za zásluhy o rozvoj světového internetu titul rytíře britského imperia. Jako britský občan může fyzik od 1. ledna 2004 používat titul "Sir Tim".

Tim Berners-Lee se narodil v East Sheen na jihozápadu Londýna v roce 1955. Oba jeho rodiče byli matematici, kteří pracovali s tehdejším prvním britským komerčním počítačem Ferranti Mark I. Po střední škole studoval fyziku na královské univerzitě v Oxfordu, kde měl ovšem zakázaný přístup k počítači od doby, kdy byl se spolužákem přistižen při pokusu o neoprávněné vniknutí do jeho databází. Jako odpověď proto postavil vlastní počítač, kde monitorem byla stará televize a jako procesor použil starší čip M6800 firmy Motorola. Studia dokončil v roce 1976 a poté pracoval v telekomunikačních společnostech. V 80. letech se přesunul do švýcarského výzkumného centra atomové energie CERN u Ženevy, kde pracoval jako softwarový inženýr a zabýval se myšlenkou sdílených hypertextových dokumentů na globálně přístupné síti. Před tím existovaly hypertextové dokumenty, ve kterých byly značky používány pro označování určitých částí textu, ale neobsahovaly odkazy na jiné dokumenty. Přínosem Tima Bernerse-Lee bylo vytvoření systému univerzální identifikace dokumentů, který dnes známe jako Universal Resource Locator – URL. Následovně napsal hypertextový editor World Wide Web, sestavil specifikace HTML jazyka a přenosového protokolu HTTP a v roce 1991 dal veškerou technologii zdarma k dispozici na již fungující síť internet. Napsal první prohlížeč a 6. srpna 1991 zprovoznil i první webovou stránku info.cern.ch. Popsal na ní, k čemu World Wide Web slouží, jak sehnat prohlížeč a jak jej instalovat. Zároveň sem začal umísťovat i odkazy na první odvážné kolegy, takže na info.cern.ch vznikl i webový katalog.

Zatímco ostatní internetoví pionýři okamžitě své objevy patentovali a jsou nyní multimiliardáři, Berners-Lee poskytl vše zdarma. Novináři se ho často ptají, jestli toho zpětně nelituje. Web se rozrostl tak kolosálně, že jeho autor by byl jistě jeden z nejbohatších mužů světa. Tim Berners-Lee však vždy odpovídá, že to bylo správné rozhodnutí. Kdyby web zůstal jeho proprietární technologií, jistě by se tak nerozšířil. Volně dostupné technologie se brzy chopili jiní a udělali z něj to, co známe dnes. Později také podle deníku Washington Times tvrdě bojoval proti tomu, aby se web ocitl v soukromém vlastnictví.

Nepodlehl ani prvotnímu poněkud egocentrickému nápadu, aby se nová technologie jmenovala MOI nebo TIM: první Mine Of Information (důl informací nebo také francouzsky já) a druhá The Information Mine (informační důl) a nakonec se rozhodl pro WWW. "Základní ideu webu lze shrnout do několika zásad: decentralizace, všeobecná dostupnost, svoboda, rozvíjení technologických nástrojů a bezplatný přístup pro všechny," říká Tim Berners-Lee. Od roku 1994 Berners-Lee působí na Massachusettském technologickém institutu (Massachusetts Institute of Technology) v Bostonu a je ředitelem konsorcia W3C (World Wide Web Consortium), které před 10 lety založil a které velmi demokratickou cestou spravuje webové standardy.

Nejznámější publikací sira Tima je "Weaving the web" (ISBN 006251587X). Není pochyb o tom, že Tim Berners-Lee získal cenu tisíciletí i rytířský titul oprávněně. Někteří dokonce prohlašují, že si zaslouží ocenění nejvyšší – Nobelovu cenu.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KRČMAŘOVÁ, Gabriela. Otec webu získal cenu tisíciletí. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 9 [cit. 2024-12-27]. urn:nbn:cz:ik-11684. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11684

automaticky generované reklamy
registration login password